ANANEM

Ananeciğimi balkonda hatırlıyorum. Okuldan çıkıp eve dönüşümde ya da arkadaşlarımla eğlenip eve gelişimde… Hep gelişim sırasında onu balkonda sigarasını tüttürürken görürdüm. Kocaman gülümseyip el sallardım. O da ayağa kalkar balkon demirlerine yaslanır bana el sallardı. Hiç düşünmezdim bu kadın niye beni bekler? Ada olduğunda anladım. Babasıyla parka bile gitse dönüş yolunu tahmin edip camda beklemeye koyuluyorum. Onun gelişini izlemek, gecikirlerse bekleyişim tedirgin bir beklemeye dönüyor hiç anlamadan.. Ama ne ben böyle olduğunu o zamanlar anlayabiliyordum ne de Ada beni şu anda anlıyor …

Ananemi, hatırlıyorum. Pazarda. Eteğinden tutuşumu, civciv civciv diye tutturuşumu. Beni kırmayıp civciv satan amcaya gidip civciv alışını. Onu nasıl beslememiz gerektiğini anlatışını, ona sevgi göstermesini, bir gece su kabına düşüp ıslanan civcivi ölmesin diye kurulayıp koynuna sokuşunu. Ananemin vücut ısısıyla ısınan civcivin hayata dönüşünü hatırlıyorum. Şimdi anlıyorum insanları, hayvanları neden karşılıksız sevdiğimi.. Ve aynısını Ada’ya öğretmeye çalışıyorum. Salt sevgiyi..

Ananemi kolumdaki yanığa bakarken, hüzünlü yüzünü hatırlıyorum. Her bakışında her yanığa gözü takıldığında yavrum benim ahh aahhh diye yüreğinden inleyişini.. Kendi suçuymuş gibi her defasında acı çekişini. Ada’nın eline kıymık battığında kendimden biliyorum. O kıymık batan parmağa bakıp, o acı çekerken ben onun acısının katbekat fazlasını çekiyorum. Şimdi anlıyorum ananemin o iç çekişindeki acıyı..

Ananemi hatırlıyorum. Mutfakta ocağın başına koyduğu sandalyenin üzerinde oturup, oturduğu yerden sevdiğim yemekleri pişirmesini. Köfte yapılmışsa kendi tabağındakileri yemeyip bana verişini hatırlıyorum. Yemek yerken gözümün içine bakışını, az yediğimde hiç birşey yemedin demesini hatırlıyorum. Aynısını Ada’ya yapıyorum Köftemi Ada’ya yediriyorum. Ada yediğinde ben yiyorum o köfteyi..

Ananemi hatırlıyorum yüzümde hep gülümseme.. Ananemi hatırlıyorum ağzımda bu türkü.. Onu çok özlüyorum..

ANANEM için 3 yorum:

  1. ihlamurcum

    Ne güzel ifade etmişsiniz,insan sevdiklerini hep özlüyor,merak ediyor.Kaleminize ,duygularınıza sağlık.Sevgiler.

  2. Limonlu Kek

    Ama olmaz ki Zerrin’im, iç böyle kabartılıp, göz böyle yaşartılmaz ki.. Anneannen de eminim sevgi ile sana bakıyordur yukarıdan. Sevdiklerimizi Allah bizden ayırmasın, hele ki çocuklarımızı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.