ÇAVDAR EZMELİ EKMEK

çavdar ezmeli ekmek

Israrla ekmek makinası almayan ve çevremdeki insanlara da aldırmayan biriyim. Belki çok faydalı bir alet, belki değil bilmiyorum ama bana ekmeği makinada yapmak çok garip geliyor. Çünkü ekmek yapmanın en kritik yeri mayalanma aşamasıdır. Eğer doğru mayayı kullanıyorsanız, mayalanma için ortamın sıcaklığı uygunsa, ekmek yapılamaması için bir neden yoktur. Birkaç denemeden sonrada süpper ekmek yaparsınız.

 

Birkaç gündür ekmeğin tarihçesiyle, Türkiye’de ekmek tüketimi, Türkiye’de ekmek üretilen koşullar v.s. ile ilgili yazılar okuyorum. Resmen biz ne yiyormuşuz böyle, bir daha eve dışardan ekmek sokmayacağım dedim. Tabii ki zor durumda kalıp mutlaka alacağız. Ama ne kadar azaltıp kendi ekmeğimizi yapabilirsek o kadar sağlıklı olacaktır.

 

Ekmek ile ilgili;Yapılan kazılarda MÖ. 4000 yıllarında en eski fırın kalıntılarına rastlanmıştır. Ekmek mayasının keşfi ise MÖ. 1800 li yıllarda ekmeğin bekletilmesiyle bulunmuş. Ülkemizde günde üretilen ekmek miktarı 120 milyon civarındaymış ve hergün 12 milyon ekmek çöpe atılıyormuş… İsraf israf israf… 

 

Ekmek üretiminde uyulması gereken hijyen koşullarından ve yapılan işlemlerden burda bahsedip canınızı sıkmak istemiyorum. Zaten internet bu konuda sonsuz bir kaynak.

 

Evet ne diyoruz “kendi ekmeğimizi kendimiz yapalım”. Ekmek yapmak sanılanın aksine çok kolay. Akşam yatmadan önce veya sabah kalktığınızda hamuru yoğurup üzerini strecle örterseniz, buzdolabına koyabilirsiniz ve işten geldiğinizde veya sabah uyandığınızda mayalanmış hamuru bulursunuz. Hamuru tepsiye alıp fırına koymanız yeter 20 dakikada ekmeğiniz hazır. Bakkala gidip gelmekle eş zaman. :) 

 

Çavdar ezmeli ekmek hele hem kolay, hem sağlıklı, hem de leziz.

Kategori: Ekmek Tarifleri
Hazırlık Süresi: 45 Dak.
Pişirme Süresi: 20 Dak.
Toplam Süre: 1 Saat 5 Dak.

Malzemeler:

  • 1/2 kg. Un
  • 3 yemek kaşığı Zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı Kuru Maya
  • 1 yemek kaşığı Şeker
  • 1 tatlı kaşığı Tuz
  • 1,5 su bardağı Ilık Su
  • Üstü İçin
  • 1 adet Yumurta Akı
  • 1/2 su bardağı Çavdar Ezmesi

Hazırlanışı:

    

1- Bir su bardağı ılık suyun içine şekeri ve mayayı ekleyip eritin.

2- Diğer bir tarafta unu bir kaba eleyin. Ortasını havuz gibi açın. Havuzun içine mayalı suyu ve tuzu ekleyin. Yoğurmaya başlayın. Yavaş yavaş ılık su ekleyin. Kulak memesi yumşaklığında bir hamur elde edin.

3- Yoğurduğunuz kabın içinden hamuru alıp kabın içine zeytinyağını dökün. Hamuru zeytinyağı sürdüğünüz kabın içine yeniden yerleştirin. Ve üzerini kapatarak mayalanmasını bekleyin. Ben gece hazırladığım hamuru üzerine strec sararak sabaha kadar mayalanmaya bıraktım.

4- Sabah kahvaltıdan önce mayalanmış hamuru çıkarıp tepsiye yerleştirdim şekil verdim. Üzerine çavdar ezmelerini döküp üzerine çırpılmış yumurta akını sürün. Önceden ısıtılımış 180 dereceli fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirin. Afiyet olsun. 

 

ÇAVDAR EZMELİ EKMEK için 1 yorum:

  1. Geri izleme: Kruvasan Tarifi | Yeşilçimen Güncel Günce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.