Kabak Tatlısı

kabak tatlısı

Bu tarifle hazırladığınız kabak tatlısını sade yiyebileceğiniz gibi bizim gibi tahin ve cevizle de tüketebilirsiniz. Tahin kabak tatlısını hafifletir, inanılmaz lezzet katar. Tercih sizin. :)

Kabak tatlısının en önemli püf noktası kabak seçimidir. Kabağı seçerken kabuk kısmına bakın. Kabuğu parlak ve sert olmalıdır. Eğer kesilmiş kabuğu soyulmuş bir kabak almayı düşünüyorsanız tercih etmeyin. Kabağın rengi parlak ve koyu renkli olmalıdır. Açık renkli kabakların aroması kuvvetli değildir ve şeker oranı azdır. Eğer bu tip kabak satın almışsanız size tavsiyem balkabağı çorbası yapmanızdır.

Balkabağının faydaları saymakla bitmez. Antioksidan bakımından çok çok güçlü, alzheimer hastalığına karşı güçlü bir savaşçı ve yaşlanmayı geciktiriyor. Zaten sadece bu 3 sebepten bolca tüketmeliyiz, diğer faydalarını saymaya bile gerek yok. :)

Lezzetli bir kabak tatlısı için şunlara dikkat etmelisiniz;

* Kalın tabanlı tencere kullanın.
* Kabağı tencereye dizdikten sonra üstüne şeker serpin ve kapağı kapalı olarak en az 2-3 saat bekletin. Suyunu salsın ki kendi suyunda pişsin. Eğer beklediğiniz halde kabağınız  su salmıyorsa kabağınızın cinsi yüzünden pişerken sıcak su eklemelisiniz.
* Suyunu çekene kadar pişirmelisiniz. Ama çok dikkat etmelisiniz, şeker bol olduğundan hemen dibini tutuurabilirsiniz.
* En önemlisi mutlaka ama mutlaka kısık ateşte pişirin.
* Soğuturken Kapağını açık tutarak soğutun. Buhar kapağa çıkıp tekrar tencereye düşerse tatlınız sulanır. Sertleşmez.

Kategori: Meyveli Tatlılar
Hazırlık Süresi: 3 Saat 20 Dak.
Pişirme Süresi: 35 Dak.
Toplam Süre: 3 Saat 55 Dak.
Porsiyon: 6-8

Malzemeler:

  • 1 kg. Balkabağı
  • 1/2 kg. Şeker
  • Tercihe Göre
  • 1 çay bardağı Tahin
  • 1 çay bardağı Ceviz İçi

Hazırlanışı:

1- Yukarıda anlattığım ayrıntılara göre tencere seçiminizi yapın. Güzelce dizin ve üstüne şekeri serpip kapağını kapatarak suyunu salmasını bekleyin.
2- Suyu saldıktan sonra kısık ateşte suyunu çekene kadar (yukarıda yazdığım gibi) pişirin. Soğuması için kapağını açın ve bekletin. Servis tabağına aldıktan sonra ya sade ya da tahin ve cevizle servis yapın. Afiyet olsun.

kabak tatlısı

Kabak Tatlısı için 1 yorum:

  1. Şeniz

    Yenilecekse tahinli cevizli yenmeli bence ..Ellerine sağlık
    Sevgilerimle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.