MAYDANOZLU PEYNİRLİ BÖREK

Maydanozlu peynirli börek

İstanbul’dan Kıbrıs’a gelince söz de hafif yemekler yiyip sağlıklı beslenecektim. Türkiye’de açlıktan çıkmış gibi yemek yiyince insanın kendini kampa alması gerekiyor. Resmen şans eseri kilo almadım ama eli kulağında yavaş yavaş şişkinlikler başlıyor :)

Daha öncede söz ettiğim gibi İstanbul’a gitmeden önce önce Bolu’ya gittim. Bolu’ya gittiğimde Anneciğim ve yengem ağzımdan ne çıktılarsa yaptılar… Onlar yaparda ben yemezmiyim. hem de en sevdiğim yemekler… Hapur hupur yedim…  Resmen besiye çekildim…:))

Sonra eşimin ailesinin yanına Lüleburgaz’a gittik. Eşimin annesinin yaptığı çok lezzetli yemekler, aşureleri de bir güzel yedik..

Sonra İstanbul’a gittik. Kendim için şunu söylesem yalan olmaz. Önüme ne çıkarsa yedim.. Herşeyi yedim. Kendime engel olamadım Olmaya da çalışmadım. :) Beyoğlunda sarımsaklı hamburgerden tutun, çılgın dürüme, çiyada kebapa, emmimde sarma beytiye, saray muhallebicisinde tavuklu pilava ve çikolatalı o muhteşem muhallebiye, genel anlamda önüme çıkan tüm simitçilerden simit ve önüme çıkan tüm kebapçılardan birer lahmacun yemekten alıkoymadım. Ve daha birçok dost sofrasına oturup o lezzetlerin hepsini tattım… Farkettiyseniz yarıda kestim. Çünkü ben utandım ve de yoruldum.. Offf ne çok yemişim…

Neyse Kıbrıs’a gelir gelmez kendimi hafif yemeklere adamaya karar verdim. Dedim ki Zerrin artık yiyeceğin tüm dünya nimetlerini 15 günde yedin bitirdin kendine gel silkelen otlara ver kendini .. Miden bir soluk alsın… Yooooook olmaz… Yine kalktım gelir gelmez bismillah yukarıdaki maydanozlu peynirli börek yaptım. Benim bu halim ne olacak bilinmez.. :) Size önce yukarıdaki maydanozlu peynirli börek tarifini vereyim. Vallahi napayım yaptım yedim hiç vicdan azabı duymuyorum gene olsa gene yaparım ve gene yerim :))

Peynirli Maydanozlu Börek için Malzemeler:

2 yufka
1 yumurta
üstü için 1 yumurtanın sarısı
100 gr ufalanmış beyaz peynir
1 avuç ince kıyılmış dereotu
1 avuç ince kıyılmış maydanoz
karabiber ve susam

Maydanozlu Peynirli Börek Hazırlanışı:

1- Yumurtayı çırpıyoruz. İçine ufalanmış beyaz peyniri, ince doğranmış dereotunu ve karabiberi ekleyip karıştırıyoruz.
2- Yufkayı açıp yarısına hazırladığımız için yarısını döküp eşit miktarda yayıyoruz. Malzemenin yoğun olduğu taraftan başlayarak kıvırıp rulo haline getiriyoruz. Yağlanmış tepsinin üzerine bükerek şekildeki gibi koyuyoruz. İknci yufkayada aynı işlemi uygulayıp çevresine sarıyoruz.
3- Yumurta sarısına susam ve 1 tutam ince doğranmış dereotunu ekleyip karıştırıp böreğin üzerine sürüyoruz. Önceden ısıtılmış fırında üstü kızarıncaya kadar pişiriyoruz…
Afiyet olsun…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.