PEYNİRLİ GÖZLEME

peynirli gözleme

Güzel bir kahvaltı sofrasına oturduğumda ya da güzel bir sofra hazırladığımda hep söylediğim bir dizedir. “Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” dizesi. Cemal Sürreya’yı haftada 2-3 kez anarım anlayacağınız. :)

Eğer evde yufka varsa bizim evde kahvaltıda bu gözlemenin olmama ihtimali, acıktığımda karınca yeme ihtimalimle aynıdır. :) Yani kocaman bir sıfır. :) Yufka ne için alınırsa alınsın sabah mutlaka bir tanesiyle gözleme yapılır.

İç malzeme çeşitlilik gösterir, eğer evde hazırda haşlanmış patates varsa, iç olarak onu kullanırım. Ya da ıspanak varsa şipşak yıkayıp tuzla ovup bir yumurta kırıp onu iç malzeme yaparım.

Ama elbette en sık yaptığım ve ev ahalisininde en çok tercih ettiği peynirli olanıdır. Gözlemeyi bir yufkadan bir büyük adet şeklinde yapacağınız gibi benim yaptığım gibi 1 yufkadan 4 porsiyon çıkacak şekilde de yapabilirsiniz. Bilinirliği yüksek bir tarif olsa da ben göz atmak isteyenler için tarifi vereyim.

 

kahvalti-sofrasi-2

Hazırlık Süresi: 5 Dak.
Pişirme Süresi: 51 Dak.
Toplam Süre: 56 Dak.

Malzemeler:

  • 1 adet Yufka
  • 4 yemek kaşığı Lor Peyniri
  • 1 yemek kaşığı Kaşar Peyniri
  • 1 avuç Maydanoz
  • 1 çay kaşığının ucuyla Karabiber
  • Kızartmak İçin Sıvı Yağ

Hazırlanışı:

1- Yufkayı tezgah üstünde açıyoruz. 4’e bölüyoruz.
2- Lor peyniri, baharatlar, maydanoz ve kaşarı karıştırıyoruz.
3- 4’e böldüğümüz her bir yufkanın orta yerine peynir karışımından koyuyoruz. Bohça şeklinde dört bir köşesini ortada katlıyoruz. Peynirin akacak kısmı olmamalı.
4- Bir tavaya yarım çay bardağı sıvı yağ koyuyoruz. Yaptığımız gözlemeleri kızgın yağda kızartıyoruz. Kağıt havlunun üstünde yağını alıp başka bir tabakta servis ediyoruz. Afiyet olsun.

 

 

PEYNİRLİ GÖZLEME için 2 yorum:

  1. SERPIL

    Gercektende peynirli gözlemeden kim vazgecebilir,mesela üc gündür kendini diyete sokmus olan benmi,yoksa baska birimi? Kahvalti benimde gözdelerimden,her aksam yemek olsada aksam yemegi aramayan bir izleyiciniz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.