PIRASALI YUMURTA

pırasalı yumurta

Pırasa sevmeyen eşime sevdirmenin yollarını arıyorum. Ben ciddi bir pırasa sever olarak her hafta bir kez evde pişirmek istiyorum. Ama evdeki iki erkek pırasa tüketmeyince yaptığım pırasayı oturup tek başıma yemek bazen sinir bozucu olabiliyor. :) Bundan daha önce yaptığım pırasa mücverini de severek tüketmişti. Pırasaları seçerken körpe olanları seçmeye özen gösterin.. :)

Kategori: Ev Yemekleri
Hazırlık Süresi: 5 Dak.
Pişirme Süresi: 15 Dak.
Toplam Süre: 20 Dak.
Porsiyon: 2

Malzemeler:

  • 1/2 kg. Pırasa
  • 4-5 dilim Sucuk
  • 3-4 yemek kaşığı Zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı Tuz
  • 1 çay kaşığı Karışık Köfte Baharatı
  • 2 adet Yumurta

Hazırlanışı:

1- Pırasaları güzelce ayıklayıp, ince ince kıyın. ben yeşil kısımların uçlarını çok fazla kullanmıyorum. Zeytinayğı döktüğünüz bir tavaya pırasalarıı ekleyin, kısık ateşte üstüne tuz serpip kavurmaya başlayın. Yaklaşık 10 dakika kavurun. Pırasalar kendini salıp renk değiştirmeli.
2- Renk değiştiren pırasaların üstüne küp doğranmış sucukları ekleyin 1 dakika birlikte kavurun ve üstüne yumurta kırın. Ben yumurtayı kırarken şöyle yapıyorum. Yumurta sarısını ve beyazını ayırıyorum. Beyazını hafifçe çırpı kavurduğumuz pırasaların üzerine ekliyorum ve karıştırıyorum. Sonra delikler oluşturup sarılarını oraya ekliyorum kapağı kapatıp arzu ettiğiniz gibi pişirin. İnmeye yakın baharatı serpin, servis yapın. Afiyet olsun.

pırasalı yumurta

pırasalı yumurta

PIRASALI YUMURTA için 1 yorum:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.