SULTANİ BEZELYE TARİFİ

Evde bir sürü yemek, sebze pişiyor ben hepsini fotoğraflıyorum. Tariflerini ve fotoğraflarını facebook sayfama koyuyorum ama burayı ihmal ediyorum. Sürekli yaptığım tarifleri hatırlamayıp, kendiminkine benzer tarifleri internetde araştırırken buluyorum kendimi. Unuttuğum malzemenin ne olduğunu bulmaya çalışıyorum falan filan :)).. Onun için yaptığım yemekleri, fotoğrafladıklarımın hepsinin tariflerini yazacağım..  Yazacağım hem size faydası olsun hem bana.. :)

Uzun zamandır merak ettiğim ama kısacık süre içerisinde alıp pişiremediğim bir sebzedir sultani bezelye bu sene o döneme denk geldim ve koşa koşa gidip 2 kilo aldım. Ayıkladım, yıkadım, yarımşar kiloluk poşetler halinde buzluğa attım. Bugün ilk postayı pişirdim. Enfes bir lezzet. Siz siz olun ilk bahar başlangıcında tezgahta gördüğünüz sultani bezelyelere benim gibi yapışın hemen alın :) İşte tarif. Zeytinyağlı Sultani Bezelye

Kategori: Ev Yemekleri
Hazırlık Süresi: 10 Dak.
Pişirme Süresi: 20 Dak.
Toplam Süre: 30 Dak.

Malzemeler:

  • 500 gr. Sultani Bezelye
  • 1/2 çay bardağı Zeytinyağı
  • 6 adet Domates
  • 2 adet Soğan
  • 4-5 diş Sarımsak
  • 1 adet Küp Şeker
  • 1 tatlı kaşığı Tuz

Hazırlanışı:

1- Soğanları, domatesleri ve sarımsağı yemeklik doğruyoruz. Bir tencerenin içine önce soğan ve sarımsak sonra ayıklanmış ve yıkanmış sultani bezelyeleri ardından domatesi koyuyoruz.
2- En üste şekeri, tuzu ve zeytinyağını ekliyoruz. Kısık ateşte kapağını kapatarak 40-45 dakika arası pişiriyoruz. Eğer domatesinizin suyu yeterli değilse sürekli kontrol edin ve arada karıştırın az gelirse dibi tutmasın diye kaynamış su ilave edin.. Ben pişirirken suya ihtiyaç duymadım.. Afiyet olsun.

SULTANİ BEZELYE TARİFİ için 1 yorum:

  1. Geri izleme: SULTANİ BEZELYELİ ENGİNAR - MisssGibi Denenmiş Yemek Tarifleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.