TAZE FASULYE KAVURMASI

taze fasulye kavurması

Taze fasülyenin her çeşidi güzel olur. Etlisini de zeytinyağlısını da pek severim. Ama Eda’da bu tarifle pişmiş fasulyeyi yediğimden beri sık sık böyle yapıyorum. Taze fasulyelerde tezgahlarda görünmeye başladığına göre sizinle de paylaşayım istedim.

Tarifin en önemli özelliği içinde sıfır su olması . Ama eğer fasulyeniz çıtır çıtır bir fasulyeyse. Eğer beklemi fasulyeyse suyunu çektiğinden 1/2 çay bardağı kadar su ekleyebilirsiniz.  Fasulye kendi suyuyla piştiği için ve yavaş yavaş piştiği için inanılmaz leziz oluyor. İkinci özelliği ise taze kişniştir. (ama tercihinize kalmış. Taze kişniş yerine maydanozda kullanabilirsiniz.

Ayrıca illa yemekler için değil çay sofralarına salata niyetine de hazırlanabilir.

taze fasulye kavurması

Kategori: Ev Yemekleri
Hazırlık Süresi: 10 Dak.
Pişirme Süresi: 25 Dak.
Toplam Süre: 35 Dak.
Porsiyon: 2-4

Malzemeler:

  • 500 gr. Taze Fasulyesi (İçi Dolu Olmayanlardan)
  • 2 adet Soğan
  • 1/2 çay bardağı Zeytinyağı
  • 5-6 dal Taze Kişniş
  • 1 çay kaşığı Tuz

Hazırlanışı:

1- Taze fasulyeyi temizleyip iki parmak kalınlığında dilimleyin. Soğanları yemeklik doğrayın. Yapışmaz tencerede zeytinyağını kızdırın. önce soğanları atın. şöyle bir çevirdikten sonra fasulyeleri ekleyin, tuz serpin ve kavurmaya başlayın.
2- Sürekli karıştırın. karıştırmazken tencerenin kapağını kapatın. Sürekli karıştırarak pişirin. Taze fasulyeler piştiğinde ocağın altını kapatın. Servis tabağına alıp üstüne taze kiniş ya da maydanoz serperek servis yapın. Afiyet olsun.

TAZE FASULYE KAVURMASI için 1 yorum:

  1. Bedava Karakter

    Ömrümde ilk defa burada gördüm. Gerçekten güzel bir tarif olmuş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.