TURUNÇ MACUNU

turunç macunu

Hani geçtiğimiz günlerde bir yazımda bahsetmiştim. Bütün gün turunç macunu yapmakla geçirdim diye… Evet işte yukarıdaki resimde bulunan şahane şeyler benim yaptığım macunlardan :) Beklediğimden çok çok lezzetli oldu. Aynı geçtiğimiz sene İsmet teyzenin yaptığı gibi. O yazımı okumayanlar için kısacık bahsedeyim. Bahçemizdeki turunç ağaçlarındaki meyvalardan ne yapılır edilir bilemediğimden çaresizdim. İsmet Teyze beni turunç macunuyla geçtiğimiz sene tanıştırdı. Bu sene de bahçemizdeki turunçları toplayıp bende yapacağım dedim. Bir sabah elektrikler gidip 8-9 saat gelmeyince kendimi turunç macunu yaparken buldum. Ama bu olay insanı insanlıktan çıkarıyor gerçekten. Her tarafım turunç koktu. 2 gün çıkmadı üzerimden :) Olsun varsın şahane güzel turunç macunlarım oldu. Yapımı oldukça güç, zahmetli ve zaman alan birşey. Kıbrıs’ta bu macunları misafiriniz geldiğinde küçük çay tabaklarında küçük çatallarla kahveden sonra sunuyorlar.

Size hemen tarifi aktarayım. Turunç bulamasanızda, büyük limonlardan, (ki geçen sene limondan yapmıştım küçük bir kavanoz) portakaldan yapılabilir.

Hazırlık Süresi: 2 Saat 30 Dak.
Pişirme Süresi: 1 Saat 20 Dak.
Toplam Süre: 3 Saat 50 Dak.

Malzemeler:

 • 10 adet Turunç Kabuğu
 • 5 su bardağı Şeker
 • 2,5 su bardağı Su
 • 1/2 adet Limon Suyu

Hazırlanışı:

1) Turunçları portakal soyar gibi 4’e bölüyoruz. Kabuklarını yırtmadan soyuyoruz. İçindeki çilpikli kısmı çıkarıyoruz. Sonra yukarıdaki resimdeki gibi her kabuğu buruyoruz. Ve iğne yardımıyla ipe diziyoruz. Bir tencerenin içinde ipe dizip kolye gibi bağladığımız turunçları duya yatırıyoruz. Acısını çıkarmak için. Su turunçların üzerini tamamen kaplamlı. Üzerine ağırlık koymanızı tavsiye ederim. 7 gün boyunca hergün 1-2 defa suyunu değiştiriyoruz.
2) 7. günün sonunda tencereyi yeniden suyla doldurup turunçları koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra suyun döküp yeniden su doldurup kaynatıyoruz bu işlemi 3-4 defa yapıyoruz. En sonunda ipten tüm turunçları çıkarıyoruz. Başka bir kaba alıyoruz.
3) Bir tencerede toz şeker ve su ile koyu bir şerbet yapıyoruz. Ocaktan inerken limon suyu ekliyoruz. Turunçların tamamını şerbete ekliyoruz. Sonra da reçel kaplarına koyup buzdolabında muhafaza ediyoruz…
Afiyet olsun …

TURUNÇ MACUNU için 6 yorum:

 1. Anonim

  Turunç reçeli olarak biliyoruz siz neden macun dediğinizi anlayamadım Antalya’da çok meşhur her gittiğimde alıyorumçok güzel oluyor sizinde çok güzel yaptığınıza eminim ellerinize sağlık tarifini verdiniz inşallah başarabiliriz teşekkürler

 2. Misss Yazar

  Kıbrıs’ta macun deniyor. Ben Kıbrıs’ta öğrendiğim için bu tarifin yapılışını onların söylemiyle yazdım. Sevgiler.

 3. Sinem

  Merhaba bende ilk defa yapacağım ve tam olarak bilmiyorum herkez bir tarif veriyor turunçları yaynatıldan sonra şerbeti ilede kaynatıp damı yapıyoruz yoksa ayrı bir tencereye şerbet yapı üstünemi döküyoruz inşallah beceri….!

 4. Nuray

  Ayrı bir tencerede şerbeti yapıp daha sonra turunclarida ekleyip bir taşım kaynattıktan sonra ocaktan alıyorsunuz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.