Un Helvası

Un helvası ne bereketli, ne lezzetli bir tatlıdır. Bayramlarda, kandillerde yapılan, komşulara, eşe, dosta, akrabalara dağıtılan enfes bir tatlıdır. Un helvasının yapımı her eve, yaşanan yere göre farklılık gösterir. Ana malzemeler un, yağ ve şeker olsa da yapılan eklemelerle lezzetler bambaşka boyuta geçer.

Bazıları un helvasına su yerine süt koyar, bazıları ceviz yerine dolmalık fıstık bazıları ise şeker yerine pekmez eklerler. Pekmezli un helvası tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Un helvasının en önemli püf noktası unun uzun süre rengi değişene kadar kısık ateşte karıştırarak kavrulmasıdır. İçine ekleyeceğiniz ceviz, fıstık onları da mutlaka yağsız bir tavada hafif kokuları çıkana kadar kavurmalısınız. Kavurduktan sonra un rengini değiştirdiğinde aynı tencereye ekleyebilirsiniz. Unutmayın eğer ceviz, fıstık gibi çerezleri yemeğe eklemeden önce kavurup kendi yağını çıkarırsanız yemeğe-tatlıya katacağı lezzeti 10’a katlarsınız.

Un helvası tarifi şöyle;

Kategori: Helva Tarifleri
Hazırlık Süresi: 40 Dak.
Pişirme Süresi: 15 Dak.
Toplam Süre: 55 Dak.
Porsiyon: 6-8

Malzemeler:

  • 2 su bardağı Un
  • 2,5 su bardağı Şeker
  • 2,5 su bardağı Ilık Su
  • 1,5 çay bardağı İri Çekilmiş Ceviz İçi
  • 200 gr. Tereyağ

Hazırlanışı:

1- Tereyağı eritip üzerine unu eleyerek ekliyoruz. Un pembeleşinceye kadar, sürekli karıştırarak güzelce kavuruyoruz.
2- Başka bir tavada yağ koymadan iri dövülmüş cevizleri ekleyip karıştırarak cevizler yağını salana kadar kavuruyoruz. Pembeleşen una cevizi ekliyoruz. Karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz.
3- Ilık su ve şekeri ayrı bir yerde karıştırıp kavurulmuş unun üzerine ekliyoruz. Suyu çekinceye kadar pişiriyoruz. 5 dakika dinlendirdikten sonra servis tabağına kaşıkla alıyoruz. Afiyet olsun.

Un Helvası için 2 yorum:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.