YUFKALI ÇITIR SOSİS

sosisli çıtır börek

Yufkalı çıtır sosis, doğum günlerinin, partilerin vazgeçilmezi. Yapması el oyalasa da özellikle çocukların bayıldığı bir lezzet.  Kürdana takılan, aslında yapımı çok basit olan ama görüntüsü şahane bu lezzeti yapmak çok kolay. Eğer küçük sosis kalınlığında kurabiye kalıplarınız varsa yufkaları çiçek şeklinde ya da kalp şeklinde kesebilirsiniz. Ama kurabiye kalıbı yoksa da sorun değil gazoz kapağı işe yarar. Kürdanın ortasına gelecek şekilde dizin. Kürdanın iki tarafındada yarım parmak boşluk bırakın. Çok sıkı dizmeyin.Fotoğrafta gördüğünüz lezzetleri arkadaşım inci, kızının doğum günü için hazırlamıştı. Ben de size tarifi vereyim. Buyrun.

yufkalı çıtır sosis

Kategori: Börek Tarifleri
Hazırlık Süresi: 25 Dak.
Pişirme Süresi: 20 Dak.
Toplam Süre: 45 Dak.
Porsiyon: 8-10

Malzemeler:

  • 12 adet Uzun Sosis
  • 2 adet Yufka
  • Kızartmak İçin Sıvı Yağ
  • Bol Bol Kürdan :)

Hazırlanışı:

1- Sosisleri ince ince dilimliyoruz. Yukayi ikiye katlıyoruz bir kabak yardımyla(Kola kapağı mesela) yuvarlaklar kesiyoruz. Kürdana iki yuvarlak yufka, bir sosis şeklinde diziyoruz.
2- Derince bir tencereyi yağ koyun. Bol kızgın yağda kürdana dizdiğiniz börekleri kızartın. Hafif pembeleşince ocaktan alın. Yağı çekmesi için kağıt havluya koyun. Sonrasında servis tabağınıza alıp servis yapın. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.