YUMURTA ADAMLAR

yumurtadan adam

Cemal Süreya ne güzel söylemiş “yemek, yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem

ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.”

Benim içinde kahvaltı çok önemlidir. Güzel bir kahvaltı kadar hiç bir öğün, yemek beni mutlu edemez. Uzun zamandan beri kahvaltısız bir güne başlamadım. Çocukken kahvaltı etmemek için ne taklalar attım, rahmetli ananeme neler neler çektirdim. Genelde çocukken uykudan kalkmak istemezdim. Bıraksalar sanki günlerce uyurdum. Ama okula gitmek lazımdı. Neden okulların başlama saati sabahın körü olur onuda anlamış değilim. Daha doğrusu anlıyorumda işime gelmiyor. Küçücük çocuklara disiplinli olmayı sabahın köründe kaldırarak öğretilmez ki … Neyse …

Çocukluğum Bolu’da geçti. Ortaokula başladığımda gideceğim okul evimize yürüyerek 25-30 dakikaydı. Bolu’da servis benzeri şeyler yoktu eskiden, şimdi var mı bilmiyorum. İki arkadaşım ve benim gidip gelebilmemiz için babalarımız taksi kiralamışlardı ve sabahları bizi alıp taksi götürürdü. Ama Bolu’da kar yağışı olduğunda kar tatili yapılmazdı. Şimdi yapılmaya başlandı sanırım. Sabahları saat 6-30 gibi kalkardım. Zorla kahvaltı ettirildikten sonra çıkardım evden. Hele bir de o gece kar yağmışsa ki Bolu’da kışın kar yağmaması gibi bir durum pek söz konusu değildir, taksi gelemiyorsa okula yürüyerek gidip gelmem gerekirdi. Allahım hayatımın en büyük zulmüydü.

O zamanlar bir buluş bile yapmıştım pek uygulamaya sokmak mümkün olmadı ama sizinle paylaşmakta zarar görmüyorum. Bolu sabahları öyle soğuk olurdu ki lahana gibi giydirildiğimiz halde o lanet soğuk bir yer bulur girerdi içimize. Çizmelerimizin içine giydirilen poşetleri unutmamak lazım :) Su girmemesi için :) Benim buluşum ise elektrikli bataniyeden dikilmiş kabandı. Elektriği nerden bulacağımı hemen açıklayayım eee tabi ki cep kısmının içinde bir şarj aleti taşıyacaktık. Akü gibi birşey. Onu evde doldurup çıkacaktım. Biterse okulda doldurup eve öyle geri dönecektim… :) Uzun bir sürede evdeki elektrik bataniyesinden ananeme bu tür birşey dikmesi için ısrar ettiğimi hatırlıyorum. :)

Neyse bu tür projelerimden daha sonra sizlere uzuuun uzuuun bahsederim. Şimdi gelelim kahvaltılık çeşitlere… Haftasonu kahvaltınız için alternatif oluşturabilir. Ben bu sabah yukarıdaki yumurtaları yaptım. Daha önce patates püresinden böyle şirin yaratıklar yapmıştım. Bunu gören blogcu arkadaşım baharatlı şahane bir yaratıcılıkla yukarıdaki yumurtalardan yapmış. Ben de evde denedim sabah sabah güldüm. O kaşları çatık olan beni hala güdürüyor. :)

Hazırlık Süresi: 3 Dak.
Pişirme Süresi: 6 Dak.
Toplam Süre: 9 Dak.

Malzemeler:

  • 2 adet Yumurta
  • 4-5 adet Çörek Otu
  • 2-3 dal Maydanoz
  • 1 adet Havuç
  • 2 adet Zeytin

Hazırlanışı:

1- Yumurta adamlar’ın gözler çörek otu, ayaklar maydanoz, burun havuç, kaşlar zeytinden. Afiyet olsun …Sabahınızı eğlenceli kılmak için tavsiye ediyorum. :)

 

YUMURTA ADAMLAR için 1 yorum:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.