3.5 YAŞINDAKİ OĞLUMUN GÖZÜNDEN GEZİ PARKI OLAYLARI

04.06.2013

Hani bir önceki yazımda yaşadığım olayları anlattım ya. Heh işte az önce yaşadığım bir olaydan sonra  tüm bunların Ada'nın gözünden nasıl görüldüğünü anlamaya çalıştım, sizede dilim döndüğü kadarını anlatayım. (Beni tanımayanlar için küçük bir açıklama Ada, 3,5 yaşındaki oğlumdur.)

Önceki yazımda söz ettiğim gibi Cuma sabahı uyandığımda içim içime sığmıyordu çadırlara saldırıldığı için, insanlara zarar verildiği için canım feci sıkılmıştı. Ada'ya kahvaltı hazırladım. Hem birşeyler yediriyordum hem de internetden olayları takip ediyordum. Bir taraftan da Mesut'la durum hakkında fikir alış verişi yapıyorduk. Ada o boncuk gözleriyle bize bakıyor, neler olduğunu anlamaya çalışıyordu. Arada anne nolmuş diye soruyor? Önemli değil Ada'cığım diye geçiştiriyordum. Bir ara park lafı geçince hangi park anne, tranbolin parkınımı (sitemizdeki tranbolinin olduğu bir park) yıkacaklar. Nedeeeen ben çok üzülürüm demeye başladı. Anladık ki hem onun yanında çok fazla konuşmamalıydık hem de ona açıklama yapmalıydık.

Ben de anneciğim Taksim'de bir park var. Bir amca kendisi karar vermiş o parkı kaldırmaya. Başka abiler, ablalarda bize sormadan kaldıramazsın. Olmaz herkesin parka ihtiyacı var diyorlar. Bunu konuşuyoruz merak etme dedik. Kahvaltı sonrası kek kurabiye hazırlarken yanıma geldi. Anne misafir mi geliyor kime hazırlıyorsun dedi. Ben de hani o abiler ablalar var ya onlar için hazırlıyorum karınları acıkmış onlara götüreceğim dedim.

Okula bıraktığımda Ada herşeyden habersiz ben Taksime gidip daha önce yaşadığım şeyleri yaşayıp döndüm. :) Ada evde konuşulan konulardan anlayıp yine merak içerisinde sordu. Anne amcayla konuşabildin mi? Parkı almıyor değil mi dedi. Anneciğim o amcayla öyle kolay konuşulmuyor. Başkaları konuşacak. Ben göremedim dedim. Tamam anne ben parkı çok seviyorum dedi ve o akşam konu kapandı. Akşam saat 8-8,5 gibi uyuduğundan tencere tavalı eylemlere pek katılamadık. Ama ışıklar açılıp söndü.

Pazar günü sabah bir arkadaşımızın doğum günü planı yapıyorduk. SOnra böyle bir günde doğum günü kutlaması yapamayacağımızı konuşup hep beraber Taksim'de buluşma kararı aldık. Taksim'İn sakin olduğunu söyleyen arkadaşlarımıza güvendik ve ailece Taksim'e gittik. Taksim'e metro ile gitmeye karar verdik. Ama ister istemez kafamızda bir soru işareti acaba birşey olur mu? diye milyon düşünce. Bakarız eğer bir gerginlik sezersek hemen geri döneriz dedik. Ada tüm bunları dinliyor ve merak içerisinde bize bakıyordu. Çünkü bir yere gitmeden önce ilk defa bu kadar araştırıyor insanlara soruyor, Tv seyredip kendi aramızda analiz ediyorduk. Anne nereye gideceğiz diye sürekli sordu durdu.

Eşimle aa Taksim'e gitmiyor Osmanbey'de mi insek oradan Taksim'e kadar yürürüz gibi laflara Ada anne neden Taksim'e giitmiyor metro bozuldumu? hayır oğlum bazı olaylar olduğu için metroyu kapamışlar ne gibi olaylar anne diye diye Osmanbey'e geldik. İndiğimizde Osmanbey metrosundan çıktığımızda elinde Türk bayraklarıyla yüzlerce insanı gören Ada aaaaa anne sen beni Atatürk bayramına getirmişsin ben Atatürk bayramını çok seviyorum demeye başladı. neden Türk bayrağımızı almadığımızı sorup üzüldü. Anne 23 nisan geçti bu ne bayramı diye sordu. Uyanış bayramı anneciğim dedim. Uyanış bayramını ben bilmiyordum böyle bir bayram diye diye insanları inceleyerek Taksim'e doğru yürüdük.

Yanımızdan geçen ellerinde boyunlarında maskeli insanlara bakıp bunlar ne anne diyordu. Maske anneciğim arkadaşlarına şaka yapacaklar dedim. Kafalarında baretleri olan insanları görüp aaa anne bu ustalar nereye gidiyor diye sordu. Etrafımızda Ada'yı duyan herkes kahkahalarla gülüyordu.

Pazartesi arkadaşlarına bayrama gittiğini uzun uzun anlattı.

DÜn akşam uyuması 9'u geçti. Bunun üzerine anneciğim gel tencere çalalım dedim. Bak dışarda neler oluyor dedim. Bahçe kapısından çıktığımızda çok şaşırdı. Aaa anne neden tencere çalınıyor dedi. Hani dedim bir park vardı amca kaldırmak istiyordu hatırladın mı dedim. Evet dedi. Halen amca sesimizi duymuyor tencereye vurarak duyurmaya çalışıyoruz dedim. Onun eline bir kek kalıbıyla kepçe kendi elime de tencere kepçe alıp tüm gücümüzle vurduk.

Az önce bilgisayarda oturmuş birşeyler okurken babasıyla kitap okuyan Ada koşa koşa mutfağa gitti anne park için tencere çalmayacakmıyız dedi. Saate baktım tam 9'du. :) Gülmeye başladım hadi kalk çalalım dedim. Vurduk vurduk anne amca duymuşmudur dedi. İnşallah dedim. Eğer parkı yıkarsaaa ben de parkı bizim eve getiririm tranbolin parkının yanına koyarız di mi anne dedi. Olur anneciğim dedim. Şimdi mışıl mışıl uyuyor kuzum. Amca inşallah tencere sesini duymuştur oğlum.. Barış için duymuştur...

Paylaşmak İçin:

Kategoriler: Yazılar

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Sosya Medya Hesaplarımız:

Yorumlar:

 • Eda 04.06.2013

  Ailenizi seviyorum :)))

  CEVAPLA

 • Çapulcu B. 04.06.2013

  Zerrin Hanım, sizi çok seviyorum.

  Ada amca bizi duymamak için kulaklarını kapamış yavrum. Daha güçlü vurmak lazım tencerelere.

  CEVAPLA

 • Adnan T. 04.06.2013

  Zerrin Hanım, tebrik ederim. Ayakta alkışlıyorum sizi.

  CEVAPLA

 • Tülin 04.06.2013

  Ada'cığım aldık sayılır parkı yavrum az kaldı. :))

  CEVAPLA

 • isimsiz 05.06.2013

  Çocuğunuz uyumadığı için gürültü yapabilmişsiniz, benim 23 aylık bebeğim ateşler içinde umurumuzda değil! Komşum göğüs kanserinden ameliyat oldu, kemoterapi ( ve uzun zamandır psikolojik tedavi) görüyor. Bir yerde Kur'an okunsa çocuklarıma birşey oldu da benden gizliyor musunuz? Derecesinde korkuları var! Bu kadının kapısında tencere tava gürültüsü!!! Sizi, taptıklarınıza havale ediyorum, şu anda kızımın ateşini düşürmek için küvete soktum:( biraz şehirli olun!

  CEVAPLA

 • zehra 05.06.2013

  Yaptıklarınız için sizi kutluyorum. Ada'yı da sevgiyle öpüyorum.

  CEVAPLA

 • selma 05.06.2013

  bir amca kendi kendine karar vermemis, bir amca daha var yaninda,chp´li amca, bu projenin altinda onunda imzasi olan

  CEVAPLA

 • YAZAR 05.06.2013

  Sevgili Selma, kimin imzası olduğunun bana göre bir önemi yok. Benim imzam yok. Ben daha önce belirttiğim gibi bir siyasi örgüt ya da partili değilim. İşte anlaşılmayan en önemli nokta bu, bu olayların çıkışında kimse oraya parti ismi altında gitmedi. Birçoğu apolitik gençlerdi. Şimdi de meydanlarda her türlü ideolojiye sahip insan var.. İlla ki bunu yazdığım için CHP'limiyim yani???

  CEVAPLA

 • melek 05.06.2013

  GÖZ YAŞLARIYLA OKUDUM YAZINIZI. KENDİMİ BULDUM ÇÜNKÜ. BENDE AYNI DURUMU YAŞIYORUM SİZLER GİBİ.ÇOCUKLARIMIZA KARŞI ;KENDİ ELLERİMİZLE HER AÇIDAN KİRLETTİĞİMİZ BU DÜNYAYA GETİRDİĞİMİZ İÇİN ÇOK BÜYÜK SORUMLULUKLARIMIZ VAR. HEPSİNİN GÜZEL YARINLARI OLSUN

  CEVAPLA

 • emine 05.06.2013

  canımsın ya nasıl anlatılmaz bir duygu bu adaya sevgiler öpücükler. Ayrıca polimik olmsın ama ben oturduğum semtte okadar şehirli gibi görünen lakin şehirli olmayan insanla yaşamak zorunda kalıyorumi bunlar bugün tencere tava calmıyorlar. mesela dün gece sessiz sakin otururken bir aile hemde bir aile diyorum son ses tercihleri olan müzikle huzurumuzu bozdu. alt komşum düne kadar ateşler içinde ytana oğlumun odasının altında oturma odası vard iye son sese bilgisayar oyunu oynuyordu. ayrıca kuranı kerim ve bir dolu ibadetin en güzeli size kadar olandır hali hazırda alt komşumun babası tam saat 5 te ciddi yüksek bir sesle kuran okuyor. 2 yaşındaki bir çocuğun nasıl idrak edeceğini siz düşünün... diğer yandan sokağımızdn geçen onlarca yüksek sesle müzik dinleyen bir dolu boş gezenin boş kalfasını saymıyorum bile herneyse bir defada çocukalr özgürlük için uyumayı versinler. Ayrıca zerrincim hala memleketini seveyi onu kutsal savaşlarla yeniden bize armağan etmiş insanlara biraz saygı duymak onlara taptığımızı göstermez ayrıca büyüğüne atasına saygı göstermeyeni Allahata sevmez :) selam ve dua ile kandiliniz mubarek olsun.

  CEVAPLA

 • selma 05.06.2013

  hayir, ben size chp´lisiniz demedim. Yalniz yazinizda bir amca kendisi karar vermis`` diyosunuz. Ben de diyorum ki, eger o kararin altinda, chp´nin de imzasi varsa, ki var, o zmn tek kisi kendisi karar vermis olamaz, arada büyük bir fark var. Siz bu yazidakileri, eger blogunuzda yayinliyo iseniz, sadece oglunuza söylemis olmuyosunuz. Aradaki ince ayrinti bu. He simdi birileri cikacak ve diyecek ki, bloga koymak icin de mi izin istiyecegiz, gülüp geciyorum burada.

  Sizi anliyorum, siz kendi capinizda, gayet dogal olarak, demokrasi hakkinizi kullanarak, bu karara karsi ciktiniz, belki de ülkemizin demokrasi yolunda, bir basamak ilerlemis olduk, umuyorum bunu, tebrik ediyorum sizi.

  Ama ufak ayrintilari da görelim lütfen.

  CEVAPLA

 • nilay 07.06.2013

  Gençler çok güzel bir eylem yapıyorlar gerçekten. son derece yaratıcı, son derece uysal. Umarım bu gençleri küstürmez.
  Sevgiler

  CEVAPLA