CEVAHİR ALIŞVERİŞ MERKEZİ EĞLENCE ALANI

19.11.2012

3-4 yaşlarındayım. Mudurnuda ananemle pazara çıkmışım. Ananem ellerinde pazar çantalarını taşıdığından eteğinden tutup geziyorum pazar alanını. Ananemin eteğini hiç bırakmıyorum. O an noluyor ben de bilmiyorum ananemin eteğini saniyelik bırakıp tekrar tutuyorum. Bir süre daha pazarda gezdikten sonra bir teyze bana bakıyor sen kimin çocuğusun yavrum diyor. Ben bir teyzenin eteğinden tutuyorum, ananem yok. Ağlamaya başlıyorum. Teyze beni götürüyor belediyeye. Anons yapılıyor adının zerrin olduğunu söyleyen bir kız çocuğu bulunmuştur. Üstünde şu kıyafetler var diye.. Ne kadar bekliyorum hatırlamıyorum ama kapıyı kırarcasına giren ananemi görüyorum gözleri ağlamaktan kapanmış, şişmiş beni göğsüne bastırıyor sıkı sıkı.. Tüm gece ağlıyor ya sana bir şey olsaydı diye.. Mudurnu küçücük bir kasaba, 2 adım atsan herkes tanıdık. Ama o korku var ya öyle böyle bir korku değil.

Yıllar geçiyor anne oluyorum. Oğlum Ada canımm. Haftasonu Cevahir Alışveriş Merkezine gitmeye karar veriyoruz arkadaşlarımızla. Ada'nın arkadaşı Defne ve anne babası. Bir arkadaşımız yeni bir oyun alanının açıldığını söylüyor çok keyifli diyor.  Çocuklar heyecanlı. Pek gitmiyor öyle yerlere bizim çocuklar. O yüzden park sanıyorlar gittikleri yeri..

Oyun Alanı Fun Lab Eğlence Dünyası. İki farklı şey var çocukların ilgisini çeken. Biri değişik atlamalı zıplamalı heyecanlı filelerle örülmüş oldukça güvenli gözüken bir yer. İlk oraya girmek istiyorlar. 15 dakika kalıyor çocuklar. Son 13. dakika da Defne ağlayarak geliyor. Elini gösteriyor annesine. Bi bakıyoruz eli kusmuk. Oyun alanında bir bölüme bir çocuk istifra etmiş. ama o alanda çocuklar oynamaya devam ediyor. Görevliye söylüyorum oradaki durumu. "biliyorum temizlikçiyi çağırdım" diyor. Peki neden o alandan çocukları çıkarmıyorsun dediğimde offflayarak çocukları çıkarıyor. Şaşkınlıkla offlamasını izliyorum. Kendi çocuklarımızı alıp tuvalete götürüp ellerini milyon kez yıkayıp kırklıyoruz. Temizliyoruz hastalanmazlar inşallah diyip Allaha havale ediyoruz.

Ardından diğer alana girmek istiyor çocuklar. Burasıda eğlence Adası isminde bir alan. Oldukça geniş diktörtgen bir alan burası. Çeşitli oyun aletleri var. Küçük bölmelerden oluşuyor. Bazı yerler merdivenli, merdivenli olan kısımlar kapalı. Çocuklarınızı izlemek için bar sandalyelerine oturup bakabiliyorsunuz. Yüksek masalarla ayrılmış o alan. Çocukları sokmak için giriş kısmına geliyoruz. 3 bayan görevli var. Çocuklar heyecanlı turnikeden geçiyorlar. Bizlere 2  anneye de 2 sözleşme metni uzatıyorlar. Bir kaç sayfalık isminizi, çocuğun ismini yazın imza atın diyorlar. Ne yazıyor demek için sayfaya bakacağım imzalayın çabuk diyor kız imzalar imzalamaz elimden çekip alıyor. İyi diyorum. Sonra br deftere çocuğumun adı not alıyor. (sonradan öğreniyorum ki bu notlar tamamen çocuğun orada kalma zamanı ile ilgiliymiş) sonra Ada'ya ve Defne'ye bileklik takıyorlar. (bu da aynı işe yarıyormuş) İlk başta bahsettiğim sözleşme ise her işten kendilerini sıyırmak içinmiş o ana kadar bunları bilmeden ne güzel bak güvenlik önlemlerini almışlar diye kendi aramızda konuşuyoruz safça...

Çocuklar oynarken gözlerimizi ayırmadan onları izliyoruz. Ama köşede yer buluyoruz ve bazı bölgeler kör noktada kalıyor. Öyle durumlarda ayağa kalkıp gördükten sonra gözlerimizi ayırmıyoruz. Öyle bir an geliyor ki göremez hale geliyoruz 3 saniye geçiyor geçmiyor Arzu siz görüyormusunuz ben göremiyorum diyorum. Arzu ben de göremiyorum diyince ikimiz kalkıp bakınmaya başlıyoruz. Girişe doğru yürüyerek ve çocukları görme umuduyla bakınıyoruz ve o anda olmadıklarını farkediyoruz. Bu sefer koşarak bir tur daha atıyoruz. Yoklar. Arzu içeriye giriyor. Ben Güray'a haber veriyorum. Bakınıyoruz dışarıda içeride. Görevlilere söylüyoruz. Hepsi gayet umursamaz. Hatta birine çocuğum kayboldu diye yalvarıyorum sesim titriyor. Yanındakine şuna baksana bi diyor. O anda kaynar sular başımdan dökülüyor. Kapıdaki görevliye gidiyorum. Buradan çocuk çıktımı diyorum hayır diyor. Kayıplar nereye gitmiş olabilirler diyorum. Bilmem ben burada değildim diyor sonra buradaydım diyor. Tutarsız bilgi veriyor.

4 ya da 5 dakika geçiyor bize saatler gibi geliyor. O anda Ada'Yı görüyorum oyun alanının dışından yürüyerek bana doğru geliyor. Şaşkın. Sonra Defne bir kadının kucağında görüyoruz. Ananemin beni göğsüne bastırdığı gibi bastırıyorum göğsüme Ada'yı...

Ama bitmiyor sinirim geçmiyor. Çığlık atmaya başlıyorum. Nasıl çocukların dışarıya çıktığını soruyorum o şuna bak diyen görevli geliyor o anda yanıma Ada'yı indirip kadını ittiriyorum. Kimse susturamıyor o anda bizi bağırıryoruz. Ama öyle çok bağırıyoruz ki şoktayız hala. Bu nasıl başımıza geldi ya bulamasydık kısmındayız. Ve o görevliler armut gibi bakmayı sürdürüyorlar. Lütfen bağırmayın neden bağırıyorsunuz susun gibi laflar ediyorlar. Daha da sinirleniyorum.

Beni müdürünüze götürün diyorum. Kimse o tepenizdeki kişi ona götürün. Gidiyoruz peşine takılıp. Merhabalışıyoruz. Durumu anlatıyoruz dinliyor sadece, susup dinliyor. Arada çocukları gözetmek sizin göreviniz gibi laflar diyor. Daha da sinirlendiriyor beni. Oysa ki şunu dese o görevlilerin Allah belasını versin ben o kameralara bakacağım ihmali olanların anasını ağlatacağım dese sakinleşeceğim. Ama yok duyarsızlık orada da var. Söylüyorum bu düşündüğüm şeyi beni sakinleştirmek için bunu söylemen lazım diyorum. Sanki anahtarımı kaybettim bana öyle davranılıyor diyorum. Birşeyler geveliyor. Sanırım o da şokta.. Sizi sosyal medyada rezil edeceğim diyorum. Sanki biraz bu tehtit işe yaramış gibi olayı araştırıp bana döneceğini iletişim bilgilerimi alıyor.

Çocuklar diğer bir taraftan çıkmayalım oyun parkında kalalım diye ağlamaya devam ediyorlar.. :))

Siz siz olun göstermelik güvenlik önlemlerine, sayıca çok olan armut kafalı çalışanlara güvenmeyin. Çocuğunuzu bu tür yerlere bırakmayın..

Paylaşmak İçin:

Kategoriler: Yazılar

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Sosya Medya Hesaplarımız:

Yorumlar:

 • melisa 19.11.2012

  geçmiş olsun zerrincim
  çok üzüldüm yerinde ben olsamda aynı şeyi yapardım
  4yılönce görevyaptığımız küçücük bi ilçede bende oğlumu kaybetmiştim
  bende yıkmıştım ortalığı polis zabıta herşeyi ayağa kaldırmıştım
  Allahm kimseye yaşatmasın çok zor

  görevlilere çalışanlara bişey demiyorum artık şaşkınım ....
  ama artık kimseye güvenmeyeceksin bunu bikezdaha anladım

  CEVAPLA

 • Mine 19.11.2012

  Öncelikle çok ama çok geçmiş olsun.Allah bir daha yaşatmasın.

  Geçen hafta 2 kez oraya giden biri olarak gözetmenlerin ve kapıda duran çocukların -ki benim gözümde aklı başında kişiler değil- fütursuzluklarını ve bize ne durumlarını çok net bir şekilde yaşadım. Oğlum daha 22 aylık ve asla yalnız bırakmadım o nerede ise bende oradaydım.Hatta oğlum bir ara o bar şeklindeki yerin kenarından dışarı bile çıkmaya kalktı ama engelledim.Sanırım sizin çocuklarınız da ordan çıkmış olabilirler.

  Tekrar tekrar geçmiş olsun.Bir anne için çok kötü bir olay yaşamışsınız.Allah bir daha ne size nede başka kimseye yaşatmasın...

  CEVAPLA

 • Muhterem'le A. 19.11.2012

  Çok geçmiş olsun canım,
  Çocukların aklını başından alacak oyun parkları yapıyorlar ama onları koruyacak önlemleri ne yazık ki almıyorlar.
  Üstelik Cevahir a.v.m'nin başına pek çok talihsiz olay gelmişken eleman seçiminde daha temkinli ve dikkatli olması gerekirdi.

  CEVAPLA

 • cevver 19.11.2012

  Canım çok geçmiş olsun.Neyse ki çocuklara bişey olmamış.Burası Türkiye hiç bir ceza yaptırım çalışmıyor.Görevliler işlerinin bilincinde değiller herkes bitse de gitsek modunda müşteri memniniyeti diye bişey yok.Utanma yok maalesef durumumuz heryerde böyle.Hep müşteri haksız bizde,herkes durumu kurtarmanın derdinde :( Tekrar çok geçmiş olsun arkadaşım :)

  CEVAPLA

 • Sema 20.11.2012

  canım ya ağlamaktan gözlerim şişti....insanın parçalayası geliyo böyle mankafaları...

  CEVAPLA

 • tadina d. 20.11.2012

  Okurken kanım dondu..
  Çok çok geçmiş olsun Zerrinim..

  CEVAPLA

 • Dilek 20.11.2012

  Geçmiş olsun Zerrin,Allah kimseye yaşatmasın çok zor bir durum :(

  CEVAPLA

 • beyzsa 20.11.2012

  öncelikle çook geçmiş olsun anne olmayanlar anlayamaz bunu ama ben henüz böyle bişey başıma gelmemesine rağmen-Allah korusun- çok kötü oldum. Anlayamadığım olay bu tarz işletmelerde çalıştırılmak üzere işe alınan-tipler diyeceğim kusura bakmayın- tiplerde hiç bir eğitim,şart şurt hiçbirşey aranmıyor. Ankarada yaşıyorum bu tarz yerlerden birinde çocuklardan nefret ettiğine %100 emin olduğum bir çalışan bile gördüm. Çocuk nasılsa oyuncaklarda oynayacak koşacak zıplayacak başlarında eğitimli donanımlı biri olmasına gerek yok zihniyetindeler. dolayısıyla cocuklarımıza canlarımıza birşey oluncada açıp ağızlarını bakıyor bizleri daha da deli ediyorlar. üstüne üstlük baksaydınız çocuğunuza diyorlar!!!

  CEVAPLA

 • Zeynep 20.11.2012

  Okuyunca sinirlerim bozuldu inan,bu nasıl bir ihmalkarlık ve armutluktur...iyi ki yanında yokmuşum Zerrinim hepsine dalarmışım yemin ederim.

  Bu okuduklarımdan sonra hayatta gitmem gidene de mani olurum!!!!

  Canım benim çok geçmişler olsun.Bir daha böyle şeyler yaşanmasın inşallah:(

  Çok öperim sizi

  CEVAPLA

 • dilek 20.11.2012

  Cok gecmis olsun zerrin gercekten okurken ve halen de sinirim bozuldu. Ben de gecen hafta oglumu 5 saniye goremedim avm de ve acayip sinirim bozuldu. Allah bir daha sana ve kimsye yasatmasin...

  CEVAPLA

 • Tümay 21.11.2012

  Zerrincim okurken tüylerim diken diken oldu! Ben o ince çizgiyi aştım mı bir daha kendimi de kaybeden biriyim. sanırım karakolluk olurduk ordakilerle! Çocuğumu kaybedecekler ve armut gibi bakacaklar. muhtemelen gözlerine parmaklarımı sokarken yakalardı polis beni! Okurken bile sinirlerim çok bozuldu! Dediğin doğru çocukları götürmeyeceksin böyle yerlere. Veee Cevahir Fun Club da bitmiştir...

  CEVAPLA

 • Hasan 21.11.2012

  Cevahir yürüyen merdivenin boşluğundan iki defa çocuk düşen AVm değil mi ?

  CEVAPLA

 • Hülya Ö. 21.11.2012

  sakın ola bu yazıyı kaldırma Zerrinciğim...Ada'ya ve sizlere büyük geçmiş olsun...Benim aklıma neler geldi ki...Kimbilir sizler neler düşündünüz Evlerden ırak...

  CEVAPLA

 • nejat u. 21.11.2012

  Zerrincim geçmiş olsun. O korkuyu bilirim. Özür dileseler bile önleyici olarak ne yaptıklarını beyan edene kadar peşini bırakma.

  CEVAPLA

 • Esra 21.11.2012

  Zerrin hanim, gercekten buyuk gecmis olsun. Aslinda bunlari yaziya dökmekle cok iyi yaptiginizi dusunuyorum. Cunku hepimiz sessiz kalirsak asla sorumlular sorumluluklarini almazlar. Olay bence en basindan beri yanlis; size kasla göz arasinda butun sorumluluklarindan feragat eden bir kagit imzalatip, sorumluluklarini hafifletmeye kalmalari. Calisanlarin ve yetkili sayilan insanlarin saygisizlik ve pasifligi, gercekten cok amatörce geliyor bana.Insanlar kendileri ve en kiymetlileri iyi vakit gecirsin diye (para vererek) gittikleri yerde resmen rezil oluyor. Bence sosya medyada bunu daha fazla yaymali. Böyle yerlerin yillik guvenlik kontrolleri yapiliyor mu, sigortalari neleri kapsiyor (imzalanan kagittan dolayi kisi ile ilgili zararlari kapsamadigini dusunuyorum)Hatta bence tuketiciyi koruma dernegine sikayet edilebilir.Tekrar gecmis olsun

  CEVAPLA

 • cilekli s. 21.11.2012

  seni ve tepkini bir anne olarak cok iyi anliyorum. ne yazik ki Turkiye'de insana deger verilmiyor. Bu nedenle cocuklarimiz boyle konusunda ciddi bir egitimden gecirilmemis bilincsiz kisilere teslim ediliyor. isler uc kurus fazla para gidecek diye ehline yaptirilmiyor.

  CEVAPLA

 • Halenze Ö. 21.11.2012

  Zerrinim maalesef cevahir bu konuda mimlenmiş bir avm. Özellikle mi böyle seçiyorlar bu elemanları bilmiyorum. Özellikle mi diyorum çünkü bu kadar güvenliği sıfır bu anlamda özensiz başka avm yok gibi. Orası olsa olsa pasaj olur başka da bişey olmaz. Tekrar çok geçmiş olsun Allah beterinden korusun...

  CEVAPLA

 • SONGÜLGİRGİN 22.11.2012

  Çok geçmiş olsun Zerrin Hanım, çok üzüldüm,Allah inşallah bir daha yaşatmaz, tekrar çok geçmiş olsun

  CEVAPLA

 • Suna 22.11.2012

  Büyük geçmiş olsun.Benimde çantam çalındı Cevahir AVM de bir kaç yıl önce güvenlik denen mefhum yok orada. Burada o kadar çok çocuk çalınıyorki çantaya şükredin cevabı aldım o zaman. O günden sonra gitmiyorum ben de.

  CEVAPLA

 • emine 24.11.2012

  merhaba Zerrin'cim gerçekten büyük geçmişler olsun. Gerçekten her bir satırına katılıyorum. İstedikleri kdar kendilerini savunsunlar ban görede inanılmaz pis sağlıksız ve bir o kadarda sorumsuz alanlar çocukalar için yapılmış lakin asla çocukların düşünülmediği yerler. Tekrar tekrar geçmiş olsun bence her birimiz birer yazı yazalım ne kadar ciddi olduğumuzu görsünler. Elbette onlarda bunu anlayacak yüz varsa..

  CEVAPLA

 • gülay ç. 24.11.2012

  rezalet!! okurken benim yüzümden bile alevler fışkırdı sizi düşünemiyorum :( İnsanoğlu ne zaman sadece-bencilce- kendisini düşünmekten vazgeçecek bilmiyorum ve bu gidişattan son derece endişe duyuyorum :(

  CEVAPLA

 • themask 25.11.2012

  bugün çocuklarımla 4 kişi 20 kredi harcayarak ZAMAN TÜNELİ'ne girdik, girdiğimiz gibi çıktık.. görevliye arızalı bu karanlıktan başka birşey yok diyorum, lazer tabanca ile o ışıklara tutmamız gerektiğini söyledi.. e be kardeşim madem öyle ilk başta söylesene ! öyle mal gibi orada müşteri bekliyorsun, bari gelen müşterini bilgilendirsene ! giden 20 kredimi pek tabi helal etmiyorum size..

  CEVAPLA

 • cagla 27.11.2012

  Zerrin hanım, yaşadıklarınıza çok üzüldüm. Yazınızın sonunu zor okudum. Geçmişler olsun. zaten o cevahir denilen avm nin güvenliği kadar kaba, insanın işini yokuşa sürmekten adeta zevk alan bir güvenlik ekibi görmedim.
  O güvenlik denilen çalışanlar ayrıca onlara eğitim vermesi gereken şirket işini sorumsuzca, saygısızca yapıyor. O güvenlik orada öyle biblo gibi (kendilerine laf edilince de burunlarından kıl aldırmazlar) duruyorlar.

  CEVAPLA

 • seher u. 27.11.2012

  sizin satılarınızı okurken gözlerim doldu o kayıp oldukları 5 dk 5 yıl gibi benimde başıma bir kaç kez geldi kayıp olayı işte gözünden başkasına güvenmeyeceksin yeri geliyor ben eşime dahi güvenemiyorum hiç kimse anne gibi koruyamaz yavrusunu sorumsuz insanlarıda ne diye dikerler oraya adı güvenlik güvenememedikten sonra

  CEVAPLA

 • zuhre e. 30.11.2012

  Çok üzüldüm ve o ani ben yaşamış gibi kahroldum.

  CEVAPLA