ÇİKOLATALI DONDURMA TARİFİ

21.07.2007

Çocukluğumdan beri bu dünyada sadece benim çevremdeki şeyler mi var. Ben bir oyunun parçasımıyım diye tuhaf bir duygu düşünce yaşarım. mesela nasıl mı? Sanki sadece benim çevremdeki ve benim gördüğüm alandaki şeyler hareket ediyor, benim duyduğum sesler sadece duyuluyor gibi düşünürdüm. Sanki bu dünya benim üzerimde yapılmış bir kurmaca gibi gelirdi. Bu duyguya da en çok tekrar eden şeylere şahit olunca hissederdim. Her sabah aynı insanları görmek, aynı okul, sınıf, aynı olaylar, aynı insanlar. Sorduğun sorular, alacağın cevaplar bile aynı....

Sonrasın da, 10 yıl önce Jim Carrey'nin oynadığı filim vizyona girdi de rahatladım. Tek ben değilmişim böyle düşünen diyip bir ohhh çektim. Evet evet Truman Show'dan bahsediyorum. Hani Truman diye bir adam var ve yaşamı bebeklikten itibaren bir show programına konu olmuş. Trumanın hiçbirşeyden haberi yok çevresindeki tüm insanlar oyuncu. Annesi, karısı, arkadaşları. Hayatı bir seneryo ürünü.

Uzun zaman ani dönüşlerle, ani ve farklı hareketlerle çevremdeki bu oyunu bozmaya çalıştım. :))) Hala da ara ara hızla arkamı dönerim belki yakalarım birilerini diye :)))

Nereden çıktı bu konu diyeceksiniz. Geçenler de çok güzel bir filim seyrettim. Adam Sandler'in oynadığı Click filmi. Filmi seyredenleriniz var mı bilmiyorum ama ben de bazen elimde bir kumanda olsun ve hayatıma müdahale edeyim isterdim. Bu filmi seyredince de aynı Truman show'da olduğu gibi "şerrrefsizim benim aklıma gelmişti "(Vizontele - Asım karekterinin bir repliği) dedim. Bakalım siz de benim gibi ara ara kumandanız olsun istediniz mi?  İşte filmin konusu ;

Filmde Adam Sandler'in canlandırdığı karekter Micheal Newman ailesini mutlu etmeye çalışan bir işkolik. Ailesini mutlu etmekte pek başarılı olamayan Micheal en azından hayatını kolaylaştıracak unıversal bir kumanda (evdeki tüm elektronik aletleri kontrol edebilen bir kumanda) almak için bir mağaza aramaya başlar. Mağazanın birinde icatlar yapan bir adam Micheal'e bir kumanda verir. Eve geldiğinde bu kumandanın elektronik eşyaları değil kendi hayatını kontrol edebildiğini görür.

Adam Sandler'i çok sevdiğimden mi, yoksa filmin hem eğlenceli hem dram öğelerinin olmasından mı bilinmez ben bu filmi seyrederken çok keyif aldım. Hepinize de tavsiye ederim.

Artık sinemayı evde perdede seyrediyoruz. Tam sinema keyfi olsun diye de ya mısır patlatıyoruz ya da dondurma yiyoruz. Alllaska Frigoo olmasa da nefis kendi yaptığım dondurmalar bunlar.Erkan Acurol hocam’ın tarifini uygulayarak yukarıdaki dondurmaları yaptım. Beklediğimden daha lezzetli oldu. Evde ne meyvesi bulursam yapıyorum. :) Meyve suyu dayanmıyor :)))

Ben hem çikolatalı dondurma hem de kuşburnulu dondurma tarifi vereceğim. Bakalım deneyin beğenecekmisiniz.

KUŞBURNULU DONDURMA TARİFİ

Malzemeler:

2,5 su bardağı kuşburnu suyu (%100 kuşrbunu suyu olan katkı maddesi olmayan bir marka var burada ben onu kullandım)

1 su bardağı şeker

1 tatlı kaşığı sahlep

Hazırlanışı:

1- Kuşburnu suyunun içine sahlepi ve şekeri ekleyip 2-3 dakika mikserle çırpın. Sonra ocağa alıp kaynatın. Bir taşım kaynadıktan sonra ocaktan alıp dondurucaya koyacağınız kaba aktarın.

2- Buzlukta en az 4 saat bekletin. Sonra servis yapıp afiyetle yiyin.. J

ÇİKOLATALI DONDURMA TARİFİ

Malzemeler:

2,5 su bardağı süt (ben diyet süt kullandım)

1 su bardağından az şeker

1,5 tatlı kaşığı sahlep

100 gr. Bitter çikolata

Hazırlanışı:

1- Süt, şeker ve sahlepi çelik tencereye alıp 3-5 dakika mikserle karıştırın. Ocağa koyduğunuzda biter çikolatayı küçük parçalar halinde süte ekleyin. Karıştırın. Çikolatalar eriyip süt bir taşım kaynadığında ocaktan indirip buzluğa koyacağınız kaba aktarın.

2-  Buzluk kabına aktardığınızda içine çikolata parçaları ekleyebilirsiniz. En az 4 saat beklemesi gerekiyor. Sonra servis yapıp afiyetle yiyin. J

Paylaşmak İçin:

Kategoriler: Sütlü Tatlılar

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Sosya Medya Hesaplarımız:

Yorumlar:

 • akasya 10.07.2008

  Harika, denendi, beğenildi...

  CEVAPLA

 • BÜŞRA 28.07.2008

  çok güzelll dondurma tarifleriiiiiiiii

  CEVAPLA

 • rama 22.05.2009

  it is the best.it is vvveeerrryyy tasty.thank you very much

  CEVAPLA

 • burcu 29.05.2009

  very good wonderful

  CEVAPLA

 • büşra 01.02.2010

  saol

  CEVAPLA

 • judy 05.06.2012

  I am from ENGLAND are you strawberry ice-cream share ?

  CEVAPLA