DENİZ BÖRÜLCESİ

deniz börülcesi

Çocukluğum ve ilk gençlik yıllarım Bolu'da geçti. Bolu İstanbul ve Ankara'nın tam ortasında yer alsa da aslında kendi içine kapalı bir şehirdir. Elbette zaman geçtikçe bu durum değişiyor. Ama ben bundan 20 yıl öncesinden söz ediyorum. Coğrafi şartlar, arz talep meselesiyle aslında herşey şekilleniyor.

Çocukluğumda enginar yemedim ben, enginarı tezgahta bile görmedim üniversite de tanıştım enginarla.  Böyle bir çok sebze ve ot var. Bunlardan biri de deniz börülcesidir. İlk Ayvalığa tatile gittiğimde karşılaştım kendisiyle. Bir restaurantda meze tepsisinin içinde geldi. Şekli itibariyle itici gelse de insanın içindeki merak, yeni şeyler deneme isteğiyle tadına baktık deniz börülcesinin ve bayıldık.

Çok sevilir bizim evde. Gördüğümüz hiçbir yerde kaçırmayız. Geçen hafta pazar tezgahında görünce yapıştım hemen. En önemli konu nasıl ayıklanacağını bilmek. Yoksa tarifinde hiçbir şey yok. Ben şöyle yapıyorum;

deniz börülcesi

Hazırlık: 5 dak. Pişirme: 5 dak.

DENİZ BÖRÜLCESİ Malzemeleri

  • 1 demet deniz börülcesi
  • 2-3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
  • 1/2 adet limon suyu
  • 1 çay kaşığının ucuyla tuz
  • 2 diş sarımsak

1- Deniz börülcelerini iyice yıkayın, kökleriyle birlikte. Bol sirkeli suda bekletip, 3-5 sefer sudan geçirin. Temizlendiğine inandığınızda bir tencere içine koyup üstüne sıcak su ekleyip haşlayın.

2- Ocaktan alıp suyunu süzün. Ve soğuk sudan geçirin. Tek tek kök kısımlarından tutup çekin. İçinde kılçık gibi bir sap çıkacak. Yeşil kısmın içi boşalmalı. Tüm börülceler için bu işlemi yapın.

3- Bir kabın içine alın. Rendelenmiş sarımsak, tuz, sıktığınız limon suyunu zeytinyağını ekleyip harmanlayın. Servis tabağına alın. Afiyet olsun.

Kategoriler: Salata Tarifleri , Zeytinyağlılar

Önerilen Tarifler:

Önerilen Yazılar:

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Yorumlar:

  • filiz 22.04.2013

    NASIL SEVERİM BENDE DÜN YAPTIM:) ELLERİNİZE SAĞLIK

    CEVAPLA

render date:2019-09-15 19:45:11 template_ver:v3_2