DİYETE DEVAM

20.03.2013

Canımm okuyucu, emaillerle, facebooktan o kadar soruyorsunuz ki bu yazıyı yazmak istedim.

Aslında diyet demek istemiyorum. Çünkü hayatımın hiç bir döneminde bu kadar sağlıklı beslenmemiştim. Ve fiziksel anlamda kendimi bu kadar hafif ve müthiş hissetmemiştim. Heee psikolojik olarak nasılsın derseniz işte orada azcık durur ve şöyle açıklarım.

Öncelikle kilo aldığım dönemde, yani Ada'ya hamilelik ve doğum sonrası, sütüm yağlansın çalışmalarıyla, şekerli ve yağlı besinlere yönelmeyle, aldığım kilolar resmen kendimi kötü hissettiriyormuş, bunu anladım. Ben takmıyorum, yemek yemeyi seviyorum arkadaş durumlarım trişkadan teyyareymiş. Bir kere süslenmeyi bırakmıştım. Arada sırada makyaj yapar olmuştum. Kıyafet mi? Nasılsa zayıflayacağım diye düşündüğümden ve doğru düzgün kendime birşey yakıştıramadığımdan adam gibi kılık kıyafet almıyordum. Güzel giyinmek değil örtünmekti tüm amacım.

Diyete nasıl başlama kararı verdiğimi geçen ay yürüyüş yaparken hatırladım. Kireçburnu Tarabya arasında sahilde bir yer var. Böyle yüksek bir kaldırım. Bir gün eşimle yürüyüş yaparken kaldırımdan çıkmak istedim. Kaldırımdan çıkarken dizime dayanarak çıktım. O gün Mesut "canım biraz sporu arttırmak lazım, bak çok zor çıktın. Biraz kendine dikkat et sağlığın için" dedi. İlk kez bana dedi :) biraz dikkat et dedi. :) Başımdan kaynar sular indi. Ama ben bunu beynimin hangi köşelerine ötelediysem geçen ay hatırladım. Ama şunu da biliyorum ki ben o konuşmadan 1 hafta sonra başladım bu sağlıklı beslenme olayına ve o dönem karşılaştım EKD ile .

Psikolojik olarak nasıl olduğumu anlatacaktım değil mi? İstediğim şeyi giyebilmek, kendime yakıştırmak, kaldırımlara kuş gibi uçarak çıkmak, etraftan söylenen sen daha ne kadar inceleceksin böyle sözleri v.s. v.s. bunlar sizce psikolojimi nasıl etkiler?? Evet doğru bildiniz bombaaaa gibiyim. Arada karbonhidrat krizi geçirdiğim dönemlerde moralim bozuk olmuyor mu oluyor. işte o zamanlar sahile vuruyorum kendimi. Deniz havası alıp bol yürüyüş yaptığımda moral bozukluğu falan kalmıyor :)

Son durum nedir derseniz? Tam 16 kilo verdim. Söz de 13 kg bana yeter diyordum. İnsan zayıfladıkça azcık daha vereyim, şuramdaki fazlalıkta gitsin söz şurayı da halledeyim listeleri bırakacağım diyor :)) En mühim olanı nasıl beslenmem gerektiğini, kaçırırsam ne yapmam gerektiğini öğrendim. 5 kg. daha kaldı hedeflediğim kiloya. 50'Li rakamları görmeye..

Bu arada neler yaptım. Listelere çok dikkatli uydum. İki kez ara verdim. Biri Bolu'ya ana kucağına tatile gittiğimde 4 gün. Diğeri Barcelona tatilinde 6 gün. Bolu'da annemin yaptığı böreği çöreği, tatlıları lüplettim ne yalan söliim.. :))Ama ne yalan söliim öyle edebimle yedim ki bu beslenme tarzı öyle hayatıma oturmuş ki o hafta döndüğümde tartıda -600 gördüm. :) Barcelona'da da yedim içtim yedim içtim.. Ama yine dikkat ettiğimden kilo almadan geri döndüm.

Her gün yürüyüş yapmaya gayret ettim. Gündüz sahilde yürüyemediysem lessie teyzeyle Tv karşısında yürüdüm. Mutlaka her akşam mekik çektim. TV seyrederken :) Bu sayede göbek düzleşti..

Şu anda 2. tura başladım yani ilk 13 listeyi bitirdim. Sanırım 3 listeye kadar hedefim benim olacak. Hepinizi öperim :) Herkes istediği kiloda olsun, herkes mutlu olsun :))

Paylaşmak İçin:

Kategoriler: Diyet Yemekleri , Yazılar

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Sosya Medya Hesaplarımız:

Yorumlar:

 • gökşen d. 20.03.2013

  Merhaba, sizi canı gönülden kutluyorum. Aldığınız sonuç şahane. Tebrik ederim. Yardım alarak kilo verdiğiniz anlaşılıyor. Ne gibi yardım aldınız paylaşırmısınız?. yardımcı olursanız çok sevinirim. Sevgiler.
  Gökşen Demir

  CEVAPLA

 • Emine Y. 20.03.2013

  sizi gerçekten tebrik ediyorum, bende geçen sene bu sıralar diyetteydim 6 kilo verdim ama sonrasında 4 kiloyu geri aldım :( ne yapacağımı bilmiyorum, sigarayı bırakmak gibi herhalde beyinde bitiyor herşey...

  CEVAPLA

 • Nagehan 20.03.2013

  Tebrikler onlarca güzel yemek ve kokular arasında verilen 16 kilo.lütfen listeni paylaşırmısın..

  CEVAPLA

 • maceraperest 20.03.2013

  Aa 13 haftada mı 16 kilo verdin. süpermiş!! 12 haftada 5,5 kg vermiştim ben :S ara verdim listelere en kısa zamanda döneceğimdir. kendimi sana tanıtmak için ipucu veriyorum:) kefir mayasını kimden aldıysan o:)

  CEVAPLA

 • desen 20.03.2013

  İnanılmaz birşey bugün o siteyi talan ettim.Başlasam mı diye düşünürken güzel bir örnek olarak yazdınız.teşekkürler

  CEVAPLA

 • YAZAR 21.03.2013

  sevgili gökşen, yukarıda paylaştığım linki tıkladınız mı? beslenme listeleri orada.

  CEVAPLA

 • YAZAR 21.03.2013

  Emineciğim, başladın sanırım. Umarım kolay geçmiştir ilk günün..

  CEVAPLA

 • YAZAR 21.03.2013

  Sevgili Nagehan, yukarıda verdiğim linkte beslenme listeleri var. 13 liste. 1. listeden başlayıp 13 hafta boyunca uyguladım

  CEVAPLA

 • YAZAR 21.03.2013

  eveeeeeeeeeeet maceraperest.. verdim valla. senin kefir mayalarnında inanılmaz faydası oldu :)

  CEVAPLA

 • YAZAR 21.03.2013

  sevgili desen, hiç durmayın başlayın. ne güzel bir tesadüf olmuş bu böyle.

  CEVAPLA

 • Emine Y. 23.03.2013

  3. günüm bugün 2 kere şiddetli baş ağrısı geçirdim ama genel olarak iyiyim, iyi olucam :)

  CEVAPLA

 • isimsiz 25.05.2013

  zerriinn hakkaten mekikle gidiyo mu bu sarkmış göbek yağları..Nasıl nasıl nasıll çabuk sööle, kaç kereyle başladın nasıl arttırdın, bel fıtığın yokmu, bende var, nasıl yapcam..hemen hemenn :)

  CEVAPLA