KOLAY YOĞURT

18.11.2013
kolay

Marketlerde gıda reyonlarında gezerken beni gören insanlar aylardır aç olduğumu sanırlar. Ağzımdan salyalar akarak, aboovv bu yeni mi? Bu nedir yahu? Dur ben şundan 5 paket alayım yenir, gibi gibi.. Birden bire depara kalkıp 10 metre ötede duran hindistan cevizi yağının üzerine atlamışlığım, rakiplerimi diskalifiye edip o şişeyi almışlığım var. (sanki marketde herkes hindistan cevizi yağına koşuyor gibi) :)))

Yani az çok gözünüzde canlandırdınız sanırım gıda reyonu manyaklığımı. Her hafta büyük market alışverişi için markete gitmemize rağmen her hafta yeni, daha önce görmediğim denemek istediğim ürünlere rastlıyorum. Bence bu da oldukça enteresan bir durum. :)))

Özellikle 2-3 haftada bir Metro Groos market alışverişlerinde kendimi kaybetmiş oluyorum. Mesut parçalarımı reyonlardan toplayıp arabada birleştiriyor. :)

Geçenelerde Macro markete süt almak için girdiğimde Mesut tembihledi, hemen çık canım noooolur kendini dağıtma. Pıhhh tamam ya diyip girdim içeri alt tarafı bir süt alacağım uyarı yapıyorsun. :))

Ama 13 yıllık evlilik hayatı bazen karşındakini kendinden daha iyi tanıdığınızı gösteriyor. Ben yine kendimi kaybettiğim bir anda, sebze reyonunun oradan  buzdolabına doğru atıl kurt modunda atıldım. Baltalı kolay yoğurdun üzerine düştüm. :)) Lakin reyonda sadece 2 şişe kalmıştı. İlk defa gördüğüm bir üründü. :)) Tüm içeriğini, ne olduğunu yalayıp yutarcasına okuyup sepete attım. Denemeliydim.

Ada olmadan önce arada hobi olarak yoğurt mayalamışlığım var. :)) Ama Ada olduktan sonra evde kendi yaptığım yoğurdu yedirmek gibi bir saplantım oldu. Ama çok büyük bir sorun vardı. Maya doğal maya değildi, taze süt bulmak çok zordu. Hele hele keçi sütüne ulaşmak mümkün değildi.

Hadi maya meselesini önceki yaptığım yoğurtlarla hallediyordum. Özellikle de Sarıyer'de yaşamıyorken süt bulmak imkansızdı. (şimdi şükür rahatlıkla süte ulaşabiliyoruz) Günlük şişe sütlerle yapmaya çalışıyordum. O da çok başarılı olmuyordu. Sanırım benim yaşadığım handikapı bir çok insan yaşıyordur. Büyük şehirlerde yaşıyor olmanın sorunlarından biri.

Baltalı'nın uzun zamandır keçi sütünü kullanıyorum. Sadece belli marketlerde satılan ve çok çabuk bozulan bir ürün olduğu için resmen saat, gün , rota v.s. olayını planlıyoruz. Migros ve Macro marketlerden ulaşıyorum. Bu da inanılmaz sinir bozucu bir durum.  Neyse konumuz bu da değil .:)

O yüzden güvendiğim bir marka olması düşünmeden almamı sağladı. Ürün çok kolay bir ürün. İçinde keçi sütü ve yoğurt mayası var. Bu kadar. Ürünü tencereye koyup ısıtıyorsunuz, Parmağınızın rahatlıkla girebileceği bir ısıda yaklaşık 45 derece ocağın altını kapatıyorsunuz. Ben üstüne havlu gibi birşey örttüm, güzelce sarıp sarmalayıp kaloriferin yanında uyuttum. Gece sabaha kadar orada kaldı. Sabah misssgibi yoğurdum olmuştu.

Satılan hazır yoğurtlardan leziz bir yoğurt olduğunu söyleyebilirim. Ama açık söylemek gerekirse yağlı, taze inek sütünden yapılmış bir yoğurt gibi de değildi, bildiğimiz biraz sulu ev yoğurduydu.

Eğer yoğurt yapmak istiyorsanız ama taze süte ulaşamıyorsanız, ilk kez yoğurt yapacaksanız, çocuğunuzun inek sütüne allerjisi varsa, bir deneyin derim.

18.11.2013

Paylaşmak İçin:

Kategoriler: Denediklerim , Yazılar

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Sosya Medya Hesaplarımız:

Yorumlar:

 • Gülcan O. 21.11.2013

  Zerrin Hanim :))) eglenceli kadin romanlari gibisiniz. Cok büyük zevkle okudum yazinizi ;))

  CEVAPLA

 • YAZAR 21.11.2013

  Sağol Gülcan'cığım.

  CEVAPLA

 • sündüs 21.11.2013

  Hangi marketten aldıgınızı öğrenebilir miyim?

  CEVAPLA

 • YAZAR 22.11.2013

  Sevgili Sündüs ben macro marketden aldım. Migroslarda da bulunduğunu söylediler.

  CEVAPLA

 • Samsun H. 13.05.2014

  yazınız çok güzel teşekkürler

  CEVAPLA