KÜÇÜK AĞACIN EĞİTİMİ

13.12.2006
Ispanaklı Pasta

Küçük Ağaç'In Eğitim'i, Forrest Carter'in otobiyografisidir. Kızılderili bir yazar.1927-1979 tarihleri arasında yaşamış. Küçük yaşta annesiz ve babasız kalan yazar kitapta anlatıldığı gibi büyükannesi ve büyükbabasının yanında yetişir. Yazar'ın Dağlardan Sorun Beni, Öç Günlüğü gibi kitapları Türkçeye çevrilmiştir. 
Bir Çeroki Kızılderisi olan Küçük Ağaç'a büyükbabası gidişatı anlatır: "Yalnızca Gereksinim duyduklarını al. Geyik alıyorsan en iyisini alma, en küçük ve yavaş olanını seç ; ozaman geyik daha güçlü olur ve herzaman sana et verir.Pa-koh (Panter) bunu bilir; sen de bilmelisin."
Büyükanne ona insan ruhu, iradesinin ne olduğunu öğretir. "Büyükanne herkesin iki aklı olduğunu söyledi. Akıllardan biri bedenin yaşaması için gerekli olan şeylerle ilgiliydi. Bu aklı taşıyabildiğimiz kadar taşımamız gerektiğini söyledi. Ama bu tür şeylerle hiç mi hiç ilgisi olmayan başka bir aklımız da varmış. Bu ruh aklımızmış... " Bu bilgi yetimhaneye verilip orada haksız yere dayak yediğinde beden aklını devreden çıkararak ruh aklıyla kalmasına neden olur ve pratikte de bilgilerini uygulandığını görürüz. 
Küçük Ağaç'ın Eğitim'i, insana kendisiyle, çevresiyle ve bütün evrenle dost ve barışık olmayı öğreten bir hayat hikayesi... Günümüzde iletişim özürlü anne-babalara, öğretmenlere, duyrulur ... Ben kitabı çok beğendim. uzun zamandır bir kitabı okurken göz yaşı dökmemiştim. Bazı zamanlar gülümseten, bazı zamanlar ağlatan bir kitap. Bana Şeker Portakalı'nı ve Mart'ıyı okumam için ablam vermişti. Halen kitapları net birşekilde hatırlarım. O kitaplardaki duyguyu, dürüstlüğü ve samimiyeti bulabileceğiniz bir kitap.
Umarım beğenirsiniz.

Paylaşmak İçin:

Kategoriler: Okuduklarım

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Önerilen Tarifler:

Sosya Medya Hesaplarımız:

Yorumlar:

  • isimsiz 05.12.2007

    çok güzel cnm seni çok sevdim bende aşçıyım cafem var

    CEVAPLA