MAYDANOZ MAYDANOZ OLALI

17.11.2006

Çocukken annem bahçemizin küçük bir kısmına taze soğan, maydonoz ekerdi. Bazı akşamlar salataya maydonoz, soğan gerektiğinde ananem veya annem git maydonoz kopar gel derlerdi gitmek zor gelirdi ama evin küçüğü olarak arada sırada gidip getirirdim. Ama maydonozu koparırken çıkan o misss gibi kokuda halen burnumda tüter...

Kıbrıs’a gelince en büyük hayalimiz bahçeli bir evimizin olmasaydı. İstanbul’da yaşayan bir çok insan gibi bizde sık sık buralardan gitmek lazım diye bir B planı yapmıştık.. Planımız, bir sahil kasabasına veya köye gidip bahçeli bir evde yaşamak ve bahçeye ıvır zıvır dikmekti.  Kıbrıs’a geldiğimiz ilk aydan sonra bahçeli bir evimiz oldu. Koşa koşa bitki satan bir dükkana gittik. Ne ekilir ne ekilir döne dolaşa araştırdık durduk. Sonunda Maydanoz, domates, biber, patlıcan, çilek, nane ve bakla ektik.

Tabii bunlardan başarılı olduklarımızın başında MAYDONOZ geliyor. Herhalde başarısız olmamız mümkün değilmiş. J Çünkü her lafa maydonoz olmak lafının maydonozun her şekilde çıkması, bitmesiyle ilgili olduğunu düşünüyorum. Kısacası bahçemizde maydonozlar şahane durumda. Maydonoz nelere iyi geliyor bakalım; Gerçi saymakla bitmez ama başlıcaları şunlar,

- Böbrekleri, Karaciğeri ve İdrar Yollarını temizlemeye yardımcı oluyor.

- Kan şekerini normal seviyede tutmaya yarıyor.

- Kansere karşı koruyucu etkisi var.

- Vücutdaki ödemi alıyor.

- Diyet yapıyorsanız her sabah maydonoz suyu içmekte, idrar söktürdüğü ve ödemi aldığı için faydalı ...

- İltihaplı yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

- Regl sancılarını azaltıcı etkisi var.

- Afrodizyak etkiside olduğu söyleniyor.

A,C ve K vitaminlerini ve demir içeriyor.. Sabahları kahvaltıdan önce maydonozu kaynatıp içmek, taze şekilde üzerine limon sıkarak yemek veya yemeklerde kullanmak başlıca tüketme yolları.

Kısacası masanızdan maydonozu eksik etmeyin. Her lafada maydonoz olmayın..  (Evet farkındayım kötü bir espri oldu ama napiim dayanamadım)

Paylaşmak İçin:

Kategoriler: Yazılar

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Sosya Medya Hesaplarımız: