MUFFİN KALIBINDA KAHVALTILIK EKMEKLER

muffin kalıbında kahvaltılık ekmekler

94 Yılında üniversiteyi kazanınca İstanbul'a taşındım. Ailemden ayrılmam gerekti. Bir taraftan da kendi yaşamım için büyük bir adımdı. İstanbul'a taşındığımda Bolu'dan iki arkadaşımla birlikte evde kalmaya başladık. O ana kadar evde bir kaç  yemek yapma denemem olmuştu. Ama hepsi başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Genelde evdekilerden gizli kapaklı yapmışımdır. :)  O yüzden pek de birşey öğrenmemişim. İstanbul'a taşındığımızdaki ev arkadaşlarımdan Neslihan olanı da benden farklı değildi. :)Yani ikimizi başbaşa bıraksalardı ve restaurantlara gitmek yasak deselerdi sanırım ilk ayda açlıktan ölürdük... Ama Allah bizim yüzümüze baktı ve Nurşen olan canım arkadaşımızla bizi aynı eve koydu. :) Kendisinin Türk Mutfağında yapamayacağı, yapamadığı hiçbir yemek yoktu. Düşünün 18 yaşında ... O dönem bize baklava, börekler açtı ... Öyle söyleyeyim :)

Neyse o dönemlerde Nurşen'in yemek yapmadığı zamanlarda evde salça (ketçapta olabilir) ile beslenirdim. O zaman internet de yok tabiii. Veya var ben bilgisayarla tanışmamışım. Açayım basit yemekler, partik tarifler diye girip adım adım takip edeyim. Ancak arada kulağımda telefon annemden yemek tarifi almaya çalışırdım... Eee o da bir yere kadar ... Ben de verirdim kendimi salçaya ... :)

Bunları niye anlatıyorum diyeceksiniz. Bayramda misafirlerimizden söz etmiştim. jale Ablacığım ve Deniz diye. Deniz ve arkadaşları Eskişehirde bir evde kalıyorlar. Yemek yapacakları zaman internetden girip tariflere bakıp yapıyorlarmış. Ben de Denizciğimin önerisiyle pratik tarifler diye bir kategori açmaya karar verdim. Açılış kurdelesi kesimi bu haftasonu yapılır sanırım :) Bu pratik tariflerden ilkini şimdi vereceğim. Kahvaltılıkta olabilir. Öğrenciyseniz ana yemekte, akşam yemeğide... ne diyorum salçayla beslendim salçayla... :) (Ayyy anneciğim, babacığım okursa üzülürler. --Yok anneciğim, babacığım yemek vardı da benim canım istemedi. ben salça yemek istedim. vallahi)

Halende salça ekmek yemeyi pek pek severim orası ayrı ...

Tarifi şu muffin kalıbındaki kahvaltılık ekmek tariflerini vereyim ...

Hazırlık: 10 dak. Pişirme: 10 dak.

MUFFİN KALIBINDA KAHVALTILIK EKMEKLER Malzemeleri

  • 4 dilim tost ekmeği
  • 1 adet yumurta
  • 5-6 yemek kaşığı süt
  • 6-7 dilim sucuk
  • az yağlı 50 gr. beyaz peynir
  • 50 gr. kaşar peyniri
  • 1 avuç maydanoz
  • 1 çay kaşığının ucuyla tuz

1) 1 yumurta, 3 yemek kaşığı süt, tuz ve karabiberle iyice çırpıyoruz. Peynirleri rendeliyoruz maydanozları incecik kesiyoruz. Sucuk veya salam, sosis eklemek istiyorsak küçük küçük doğruyoruz. Yumurta, süt karışımına beyaz peyniri, maydanozu ve et mamülü katıyorsak hepsini ekliyoruz. Kaşarı eklemeyeceğiz. En son.

2) Tost ekmeklerinin kenarlarını kesiyoruz. Kenarlarını kullanmayacağız. Bir tost ekmeğini alıp üzerini sütle ıslatıyoruz. Sonra oklava, merdane veya bardak (öğrencilikten kalma açma tekniği)yardımıyla ekmeği biraz bastırarak açar gibi yapıyoruz. Sonra yağlanmış muffin kalıplarına ekmeği tabak gibi yerleştiriyoruz. İçine hazırladığımız yumurtalı sütlü harçtan döküyoruz. Üzerine kaşar rendelerini döküp 180 derece fırınlıyoruz. Üzeri kızarıncaya kadar pişiriyoruz.

Afiyet olsun ...

Not: Böyle uzun uzun özellikle anlattım zor değil. çooook kolay ama açıklayıcı olsun istdim . :)

Kategoriler: Kahvaltılık Tarifler

Önerilen Tarifler:

Sosyal Medya Hesaplarımız:

render date:2019-09-15 19:46:27 template_ver:v3_2