NAPOLİ VE POMPEI

18.08.2008

15/5/2008

Bugün Napoliye gitmeye kararlıyız. Sabah saat 6-30’da uyandık. 7-20 trenine yetişmeyi hedefliyoruz. Dün marketten aldıklarımızla kahvaltı ettik. Küçük minik ekmeklere sandv. hazırladım. Çantamızı hazırladık. Metroya atladık ama olumsuz düşünmeye meyilli ben kendi kendime yemeye başladım. Ya kaçırırsak diye mızıldanıyorum.Termini'ye vardığımızda 7-25’di bilet satan gişeye koştura koştura gittik. Yalvarır bir sesle ilk Napoli treninini sorduk. 7-20 treninin rötar yaptığını istersek bilet alabileceğimizi 10 dakika içinde kalkacağını söyledi. Kişi başı 19,50 euro. 2. sınıf bilet. Tren çok çok rahat. Mesutla karşılıklı yerimiz. Yanımda rahip oturmakta. Birşeyler yazıyor harala gürele. Benimde birşeyler yazmam daha doğrusu günlüğümü yazmam gerek. :) Bana uyku yok. Koltuklar geniş ve konforlu. Keşke cam kenarından yer alsaydık diye söyleniyorum Mesut'a. Bak cam kenarındakilerin önünde masa var diyorum. Hem ayağınıda yükseltiye koyabiliyorsun.. :)))) Keşke yerimiz cam kenarında olsaydı. Neyse Floransa biletini cam kenarından isteriz diyoruz. isterizde anlayıp bize o bileti verebilirlermi.. Böyle böyle Napoli yolunu yarılıyoruz.

 

 

Amacımız Napoli üstünden Pompei'ye gitmek. Pompei'yi uzun zamandır merak ediyorum. Romanın dışına çıkınca yeşillik dikkatimizi çekiyor. Her yer yemyeşil, otlar, çiçekler, ağaçlar harika.. Napoliye yaklaştıkça seralar ve bahçeler artıyor. Hayatımda böyle büyük seralar görmemiştim. Antalya, Mersin’deki seralar bunların yanında küçük kalıyor. Bunlar dev gibiler. Heyecanlanıyorum. Evler, bahçeler, deniz nefis. Sonunda Napoliye varıyoruz. Yanımdaki rahibe Pompei için nerede inmeliyiz diye soruyoruz. İngilizce bilmiyor, bizim kompartmanda kimse ingilizce bilmiyor. Sağolsun anlamadığı halde Pompei'yi anlayıp yardımcı oluyor. J Herkes bilsin ki Pompei için son durakta iniyoruz. J 1 saat 45 dakikada Roma'dan Napoli'ye varıyoruz.

Napoli planı yaparken, Napoliyi araştırırken, giden arkadaşlarımızla konuşurken herkes ama herkes bizi korkuttu. Eee filimleride bu muhabete eklersek dizlerimiz titreyerek iniyoruz trenden. Kendinizi kollayın hırsızlık çok dediler, hatta bir hikaye anlatıldı, "kadının birinin üstünde kürk varmış, yanında kocasıyla gezerken kadının kürkünü üstünden çalmışlar".. nasıl diye sormayın. J Napoli'deki hırsızların ne kadar usta olduğunu anlatmaye yetiyor sanırım.

 

Seyahat çantası almıştık o çantalarımızı tişörtlerin içine soktuk. Turist information aramaya başladık. Çünkü eğer yetişebilirsek Pompei'den sonra Capri adasına gitmek istiyoruz. Ama aynı gün içinde Capri ve Pompei bizi zorlayacak gibi bakalım diyoruz eğer gidiş dönüşleri ayarlayabilirsek ve information bulabilirsek. J Sonunda tren istasyonunda turist inf. dan harita ve capri adası için feribot tarifeleri alıyoruz. Pompei için başka bir trene binmemiz gerektiğini söylüyor. Pompei treni tren istasyonunun dışında başka bir istasyonda. Kişi başı 2,40 euro. Treni bulduk. Bindik. Bu sırada Capri adasının feribot saatlerini tutturmaya çalışıyoruz. Dönüşümüz riske giriyor. Küçük bir aksamayla capride mahsur kalmamak elde değil. Riske atmayalım ama pompe'ide sıkılırsak erken ayrılıp Capriye kaçalım diyoruz. Bu sırada Vezüv yanardağını çocukluğumdan beri merak ederdim. Hatırlarmısınız çocukluklarımızın kabusuydu vezüv. J Niyeyse lavlar Türkiyeye gelecek sanki. Ama ne film çevrildi bu konuyla ilgili değilmi böyle korkmakta haklıyım. Haklısın diyin ne olur. lakin mesut sürekli dalga geçti sadece sen korkmuşsun o filmlerden diye.. :)

Trenle giderken Vezüvü görüyoruz. Kocaman heybetli bir dağ. “Ben de şans ne gezer, şimdi bile şansızlığım kendini gösterir, uzun zamandır patlamayan vezüv bugün patlar, ben sana söliim mesut” diye diye Pompei'ye 25 dakikada vardık. 

 

Pompei turist yolmak için ideal bir mekan haline gelmiş. Bir kere Pompei'ye uğrayan trenin %80’i turist. Ordan anlıyorsunuz ne kadar rağbet gören bir yer olduğunu. Su, yemek, içecek, turistik eşyalar, herşey ama herşey çok pahalı. Bu sırada Napoliye girdiğiniz anda trenden iner inmez dilencilerle karşılaşıyorsunuz. Roma’da tek bir dilenci veya evsiz görmezken Napoli'de her yer dilenci. (not: Eğer Pompeiye gidecekseniz suyunuzu ve sand. mutlaka yanınızda götürün)

 

Pompeiye giriş bileti 11 euro. Tren bileti alırken tren garından kombine bilet alınabiliyormuş. Biz farketmedik. Pompei Vezüv patlamadan önce refah içinde yaşayan bir yerleşim birimiymiş. Vezüvün patlamasıyla tüm yerleşim yeri ve yaşayan insanlar lavlar altında kalmışlar.

Tabii Pompeide yaşayanlarla ilgili eğer bir Türk rehberle gitmişseniz abuk subuk şeyler dinleyebilirsiniz. J ve sonunu yaaa öyle çok şarap içip, böyle yaşarsan Allah taş eder diye bitirebilirler. Ama sonuçta dini bütün bir köyüde Vezüvün altına koyarsan patlayan lav gelir onlarıda bulur. J Neyse.. J Ama gerçekten tüyler ürpertici hele hele (biz göremedik ben daha önce kitaplarda, internetde ve bazı fotoğraflarda görmüştüm) insanların doğal yaşamları sırasında lavların gelip zarar vermesi içler acısı. Bir annenin çocuğunun üstüne eğilmiş taşlaşmış bedenlerini görmek ürkütücü.. Biz gittiğimiz dönem taşlaşmış heykeller Napoli merkez müzesine götürülmüş. Orada görülebilir.

 

Pompei çok büyük bir yer. Eğer tüm alanı görmek isterseniz tüm gününüzü geçirebilirsiniz. Üstteki ağaçların altında horlaya horlya yarım saat uyuduk. nefis geldi. Biz Capri’ye gidemeyeceğimizi anlayınca biraz Napoli sokaklarında dolaşalım istedik. Hem de karnımız acıkmaya başlamıştı. Napoliye gelip yemek yememek ayıp olur diye düşündük.. J Pizzası, köftesi aman Allah J

Napoliye trenle geri döndük. Nereye gidelim diye düşünürken Limanların hareketli olacağını düşündük. Limana gidelim dedik. Elimizdeki harita yardımıyla limana giden elektrikli otobüs yani bizim tramwayların biraz yavaşı beyoğlundaki tramwayın biraz hızlısı. (Allahım bu nasıl anlatım.. J İlla benzeteceğim birşeye.) Tranwaya binebilmek için bilet gerekliydi. Pompeide bol bol fotoğraf çektik ve Napoli sokaklarında da fotoğraf çekmek için mesut’un boynunda asılı fotoğraf makinası durmakta. Bilet gişesindeki görevli adam ve yanındaki bize bakıp gülmeye başladılar. Biz tam teçhizatlı (kendimizce gayet korumalı) turistler olarak anlamadan saf saf bakıyoruz. Sonra adam Napoli'de böylemi dolaşacaksın diye Mesut’a sordu. Nasıl yani? :)) Evet. Sakın boynunda gezme buradan 10 metre ilerleyemezsin boynundan çeker alırlar dedi. Tırırım tırım tırsmaya başladım. J Sanki gerilim bir filminin içine düştük, birazdan mafya elemanları silahla çatışamaya girecekler. J Mesut teşekkür etti Çantaya fotoğraf makinasını koyarken adam yeniden gülümsedi benim sırt çantamı gösterdi önünüze alın sırtınızda durmasın gider dedi. Önümüze asıp sıkı sıkı bağlamamızı tembihlediler.

Herhalde böyle bir korkuyla nasıl gezdiğimizi tahmin edersiniz. J Karnımız aç olduğu için ve Napolininde pizzaları çok ünlü olduğu için pizzacı aramaya başladık. Tramwaya binerken Romadan sonra şehir bize tek kelimeyle berbat göründü.  Bu sırada napoli'de çöplerin toplanmasını mafya sağlıyormuş Yani çöp mafyası. Mafyayla devlet parasal konularda anlaşamadığı için Mafya çöpleri toplamaktan vazgeçmiş. Evet evet bildiğiniz vazgeçmişler. Devletde toplayamıyor. Çünkü mafya toplatmıyor. J 5 mayıstan beri toplanmayan çöplerin ne durumda olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur. Şehir resmen kokuyordu. Her yer her nokta.. İşin ilginç yanı tüm Napoli halkı sanki etrafta çöp yok gibi davranıyorlar. Öyle ki Channel gibi, Armani gibi ünlü mağazaların bulunduğu oldukça lüks bir caddeye vardık. Cadde müthiş lüks ama çöp içinde. Ama arkadaşlar öyle böyle değil. 10 gün boyunca çöplerinizin toplanmadığını düşünün.. Caddeleri düşünün.

 

Ayrıca trafik berbat. İstanbul bile trafik konusunda daha iyi. En azından yolda yaya gördüklerinde durup geçmeni beklerler. Kırmızı ışıkta genelde dururlar. Yok. Durmuyorlar. Yoldan karşı karşıya geçemiyorsunuz. Işık yeşil yansada geçemiyorsunuz, yaya geçitinden de geçemiyorsunuz. Her yola çıkışta kabus yaşadım ha şimdi öldüm ha birazdan ölücem diye. Kaç arabayla burun buruna geldik tahmin edemessiniz. Yine ilginç birşey bu durumada kimse garipsemiyor. Gürültülü şekilde bağırıp çağırıp yollarına devam ediyorlar. Kısacası her yer gözümüze kötü gözüktü zaten korku sarmış dört bir yanımızı. J) En son durakta indik biraz yürüdük, lüks mağazaların bulunduğu o caddeye geldik. Liman tahmin ettiğimiz gibi bir yer değilmiş. J Baya limanmış öyle café mafe yok. J)) Elbette birazda olsa şehrin çehresi değişti ama Prada’nın bir çantaya koyduğu etiketi 1300 euroyu gösterirken, o dükkana girebilmek için çöp yığınlarının arasından geçmekte oldukça komikti..

 

Dolaşmaya başladık, birkaç açık yer gördük hepsi bardı. Karnımız aç ve gördüğümüz tüm rest. Kapalı. Anlam veremiyoruz. Bize garezimi var bu Napoli halkının diye düşünüyoruz. Meğer öğle uykusu (siesta) için dükkanları kapamışlar. Bir kaç kişiye nerede yemek yiyebiliriz diye sorduk, bu saatte yemek bulamazsınız diyorlar. Çıldırıcam böyle bir saçmalık olurmu. Oluyor.. J)

 

Mağazaların ara sokaklarına girdik. La Focacia isimli pizza, bar yazan bir yer gördük. Uçarak daldık içeriye. Ben karışık sebzeli bir pizza mesut patatesli dilim pizza söyledi. Yanına iki kola Toplam 8 euro hesap ödedik. Pizza dilimleri kocamandı. Barın sahibi amca İtalyan filimlerinden fırlamış gibi. Bir masada oturan bir grup var. Hepsi sevimli, gülümseyen tombalak tipler. Güneye gidildikçe sıcak kanlı insanların olduğu doğru. Daha samimi, daha Akdeniz. Pizzayı yiyince daha bi keyiflendik. Pizza pek lezzetli. Biraz gezelim çevreyi keşfedelim dedik. Mağazalara baktık, dolaşırken bir pateseria gördük. Tatlı birşeyler yiyelim, çay kahve içelim dedik. 

 2 çay ve değişik tatlılar denedik. Hepsi birbirinden güzeldi. O kadar yiyip içtik toplam 9 euro ödedik. Napoli Romaya göre kesinlikle ucuz bir yer. Kalktık Tramwaya bindik. Aynı yoldan geri döndük.Mesut daha önce Zıpkıncı görmüştü. Onun içinde erken inmeye karar verdik. İndik Zıpkıncıya yani deniz ile ilgili hobi dükkanına girdik. Vakit geçirdik. Cressi marka 2 deniz pabucu aldık. Çıktık, yürüyüş yaptık. Yürürken bir Pazar gördük, Daldık içine. Şahane kirazlar gördüm. Kiraz aldık, meyve aldık. Sonra o bölgedeki dükkanları gezmeye başladık. Cüzdan aldım, mutfak tekstili satan bir yere girdik. Masa örtüsü, havlu v.s. aldım. Oldukça ucuza .. Bu sırada Roma 5. gün yazısında bahsettiğimiz Mesut’un süpper kazıklandığı üç ayağı gördük. J)

Tren garına geldik. İnanılmaz tuvaletim geldi. Döne döne wc arıyorum. Gardaki tuvalete girilemez kapıları kırık. Mc donalds da gireyim dedim. Mc donaldsta wc önünde para alıyorlar. :)) Bizde ayıp olmasın diye mc donaldstan bişiler alıyoruz. Meğer wc zaten bağımsız bir işletme :))) Müşterilerinden de para kesiyor. :)) Neyse temizdir diye düşünerek girdim. Hayatımda gördüğüm en berbat tuvalete sahipti. Öyle söyleyeyim.. En berbaaaaat.. 7-22 trenine bilet aldık. 10 dakika rötar yapılacağı duyruldu 40 dakika rötar yaptı. Rötar belirtilmediği için sersem gibi baktık. Tüm turstler ve biz. Acaba gittimi, alala niye yok. nerde bu tren ... Otele döndük. Roma Roma canım Roma… J Pişmanmıyım hiç değilim yine olsa yine Napoli'ye giderim. Hazırlıklı giderim, pis olduğunu, karışık ve düzensiz olduğunu bilerek giderim ama giderim. Mutlumuyum? Mutluyum hiç birşeyimizi çaldırmadan otelimize döndük.. :) Otel'e varıp eşyalarımızı bıraktık. Gecenin ilerleyen saatlerinde giyinip dışarıya çıktık. Açık hava bara gittik. Biraz takıldık. Dönüşte Vanezzia'dan gece otobüslerine binip döndük. Yarın Roma'dan ayrılacağız...

Paylaşmak İçin:

Kategoriler: Geziyorum

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Sosya Medya Hesaplarımız:

Yorumlar:

 • yesim 18.08.2008

  canım benim bazen okurken acaba bu kız türkiye de mi geziyor diyorum bazı yönleri ne kadar benziyor.

  yanardağ patlamdan geldin ya artık bişiycikler olmaz

  biliyor musun iyi ki yazıyorsun bunları ilerde çok keyifli olacak
  kocaman sevgiler
  öpücükler
  öpücükler

  CEVAPLA

 • pelin'ce 18.08.2008

  Zerrin yine çok güzel anlatmışsın..Yüreğine sağlık..

  Bayramda kardeşim ve annemler roma-venedik-floransa turu yapıcaklar...
  Yazdıkların çok işlerine yarayacak çok...

  Öpüyorum...

  CEVAPLA

 • Nalan (. 18.08.2008

  Rehberin anlattigina gore , Vezuv yanardagindan gelen lavlar nedeniyle Napoli topragi cok verimli.Cicekleri bile ayri guzel acar demisti rehber, seralarin sebebi bu olsa gerek.

  Bu arada Italyanlar Napolilileri biraz "kiro" bulurlar demisti rehber:)

  CEVAPLA

 • EBRU-BESTE T. 18.08.2008

  zerrincim merhabalar.demek leş gibi tuvaletler sadece bizde yok.ben zaten dinlemiştim yazdıklarından bazılarını değil mi?..yinede yazın takdire şayan.yazmaktan sıkılan bana süper geliyor yazıların...
  zaten süper de.neyse tatlım çok öptüm.

  CEVAPLA

 • Limonlu K. 18.08.2008

  Yazdıklarını bir solukta okudum, bitti. Eeee şimdi gezinin devamı için bir 10 gün daha bekle:)Zerrincim sen anlattıkça herşey gözümün önünde canlanıyor, harika yazmışsın, öpüyorum...

  CEVAPLA

 • sofraözlemi 19.08.2008

  harika harika ben her seferinde gitmiş kadar oluyorum..
  beni cezbeden pizza ve yeni cicilerin.masa örtün ve havlular..güle güle kullan bacım:)

  öpüyom canım.sevgilerimle

  CEVAPLA

 • gülün m. 19.08.2008

  Zerrincim o anda çektiğin bütün sıkıntılar geriye dönüp baktığında çok güzel anılar olarak kalacaktır mutlaka
  bizler bile gezmiş ve görmüş kadar olduk
  o kadar güzel anlatmışsın.
  kucak dolusu sevgiler canım

  CEVAPLA

 • aslı 19.08.2008

  Napoli tam bir macera olmuş, nasip olur da gidersek bu bilgiler işimize çok yarayacak Zerrin'cim.. Bu arada devlet mafya ilişkisi karşısında ağzım açık kaldı!

  CEVAPLA

 • Ayça 19.08.2008

  Nefis bir gezi, nefis bir kültür ziyafeti ve nefis anılar... Ve tabi ki nefis bir anlatım... Özelsin:)

  CEVAPLA

 • Gönülüncelezzetler 19.08.2008

  Canım ne güzel anlatıyorsun...Yazdıklarını okurken bitmesin diye dualar ediyorum...Devamını zor bekliyeeğim yine...Aldığın cicileri iyi günlerde kullan...

  Sevgiler...

  CEVAPLA

 • YAZAR 19.08.2008

  Nalanım, çok haklısın. Lavlar sayesinde doğası nefis.. Napoliden aşasını, Sicilya, Napoli vs. Kuzey tarafından sevilmiyor. Kimle görüştüysek Napoliye gittiğimizde bizde korkarız, onlar İtalyan değil diyorlar.. :) Oysaki onlar tam İtalyan.. :)))

  Ebrucuğum, çok sağol...

  Yeşimim, bencede patlamadı ya vezüv bana yeter.. :)) Çok haklısın yeşimim çok benziyoruz zaten birbirimize.. Biz de çok şaşırdık.. :)

  Pelinim, umarım işe yarar. Sormak istedikleri birşeyler olursa yanıtlarım.. :) İyi gezmeler şimdiden..

  Canım Limonlu kekim, :) Senin adını her yazışta ağzım sulanıyor önce bunu belirteyim. :)) 10 gün beklemezsiniz inşallah.. :) Vakit bulsam hepsini yazmak istiyorum ama.. işte.. Bir sür eye vakit bulamıyorum.. Çok teşekkür ederim. beğenmen beni mutlu etti.

  Öslemim canım benim, pizzalar cezbetmeyecek gibi değil. :))

  Canım Gül Ablacığım, çok teşekkür ederim. beğenmenize çok sevindim..

  Aslı'cım, sorma tam dolu dolu bir macera oldu. :) Devlet mafya ilişkisi ile ilgili bir sürü şey duyduk. özlleikle güneyde mafya korkunç etkin..

  Gönülüm, beğenmene çok sevindim. Çok teşekkür ederim hayatım...

  Sıcacık sevgiler.

  CEVAPLA

 • Burcu(chaplincafe) 19.08.2008

  Allaha şükürler olsun ki bu seferlik tatlı fotoğrafıyla yırttık :)
  Bu seri seneye bitmiş olur mu bu arada Zerrinim?!
  Yahu amma yavaşsın kaaaaardeşim :D
  eheheh
  öpüldün...

  CEVAPLA

 • soframdan 20.08.2008

  Canım merhabalar, tatilimiz bitti ve güzel resimlerle anılarla döndük, eşim 7000 e yakın resim çekti, kızım da kameraya aldı,inşallah en kısa zamanda Akif abin sayfalarında sizlerle paylaşacak.Şu an onları hazırlamakla meşgul, çok gezdik, epeyi de yorulduk ama bu yorgunluğa değdi.Senin gezi anılarını da bir solukta okudum,benzer sorunlarla biz de gezimiz süresince karşılaştık, en önemlisi de sanırım tuvalet olayı, fiyatlardaki dengesizlikler,hele de yabancı olunca... Canım fotoğraflar çok güzel,teşekkürler paylaşımın için...
  Öptüm güzelim, en içten sevgilerimle...

  CEVAPLA

 • tugbatugba 20.08.2008

  yine bir solukta okunan yer yer gülümseten (bazen kahkaha attım ) güzel bir yazıydı. her şey yine en ayrıntısına kadar yazmışsın.. hele fotograf makinası ile sizi uyarmışlar yaa dedim neler oluyor oralarda...
  iyi bak kendine...

  CEVAPLA

 • Aybike 21.08.2008

  Zerrin'im Misss'im,
  Ne guzel gezdiniz, her yer cok guzel, ben de resimlere baktikca hatirliyorum. ama su pastahane vitrini cok guzelmis:)
  Sevgiler, opuyorum.

  CEVAPLA

 • Ayten 21.08.2008

  Sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Mesaj alanınız olmadığı için iade-i ziyareti bu şekilde yapalım dedik.

  CEVAPLA

 • gittiklerimden (. 21.08.2008

  Her seyahat bir maceradır aslında.. Yaşanmalı ve yaşayanın gözünden dinlenmeli... Okurken benzerlerini genelde çoğumuz yaşamışızdır diye düşündüm, ama şimdi de eşimi (soframdan) hiç götüremem oralara artık ....
  Bizler de döndük bakalım o kadar gezi notlarını ve fotoğraflarını nasıl düzenleyebileceğim.
  Bu gibi paylaşımlar birbirimize bir sonraki planlamalarda yardımcı oluyor... Gezip görmek, alışveriş ve kazıklanmalarda dahil...
  Şaka şaka... Gezi anılarınız ve resimler çok güzel...
  Nice güzel gezilerde (ve notlarında) buluşmak üzere...
  Ailecek selam ve sevgiler....

  CEVAPLA

 • IŞIL Y. 22.08.2008

  Zerrin'ciğim,

  Tatile gitmeden önce kaldığım yerden itibaren büyük bir keyifle okudum. Esprilerinle çok eğlenip aynı zamanda da bilgileniyorum.Devamını da heyecanla bekliyoruz.
  Umarım artık ( o nefis cheese keklerden sonra nasıl verilir bilmiyorum ama)kilo vermişsindir. Sanırım İtalya'da yediğin pizza ve makarnalardan sonra böyle oldu.

  Görüşmek üzere,
  Sevgilerimle,

  CEVAPLA

 • halenze o. 22.08.2008

  Zerrinim ya benim o günlere götürdün. napoliye gittiğimizde bizi uyardılar o kadar eli uzun halkı olan bi şehirmiş ki kendinize bişey satın alırken dikkatli olun gözünüzü aldığınız maldan ayırmayın dükkan sahibi sizin malı paketlerken siz farkında olmadan içine aldığınız malı değil bir tuğlayı paketleyip verebilir. Amanın dedim bu adamlar benim gözümden sürmemi de çalarlar:) napolide 3 kadından 2 sinin muakkak gözğnde morluk vardı. koca dayağı napolide meşhurmuş. Kendimizi hacı hüsrevde sandık bir ara. hele trenle pompeiye giderken yoldaki evleri görünce kendimi mardin de sandım.. Ne kötü yapılaşmaydı o. napolide sürekli sular kesilir ve saatli verilirmiş. biz gittiğimizde sular gelmişti sanırım balkonlar çamaşır doluydu:) trene gelince bizde o ayağımızı koyacağımız yerde oturmamışız. :)

  CEVAPLA

 • halenze o. 22.08.2008

  kız helaya keşke pompeide girseymişsin tuvaletleri misss gibiydi. yani tam sana layık:) madem girememişin terminalin ortasına yapsaydın. nasılsa napolide adamın mokunu bile çalarlar:)) ay bunu yayınlama istersen:)) pu haahahahaha ay hala gülüyom:)))

  CEVAPLA

 • Hülya 23.08.2008

  Süper anlatmışsın süper...Napoli maceralarını okuyunca anladım ki heryer de var eksiklikler.Avrupa deyip geçmemek gerek.Bak çöp götürüyor etrafı.

  Sen sağ salim gezmelerine bak şekerim.İyi eğlenceler.

  CEVAPLA

 • Nilay C. 23.08.2008

  canım missimmmm,

  Beğenmene çok sevindim..Ekranın karşısında kendini seyretmek inan çekimden daha heyecanlıydı :)))çok teşekkürler..öpüyorum kucak dolusu sevgiler canım

  CEVAPLA

 • tijen 25.08.2008

  Pompei'yi göreli 21 yıl olmuş. Şaka gibi geliyor düşününce. Ya o zaman çok gençmişim, ya da şimdi çok yaşlı... (O pastaları da görmemiş olalım Zerrin hanım, özeniriz falan!)

  CEVAPLA

 • thesuuur 28.08.2008

  Demek Roma maceranizin sonuna geldik artik,umarim sonu mutlu sonla biter.Bu "ARKASI YARIN" olayini cok sevmistim ben...
  Yukarda duran "8 kollu Spagetti" de ilginc bir yemek olmus,afiyetler olsun efendim..
  Güzel günler diliyorum,sevgiyle ve dostca kal..

  CEVAPLA

 • semiha 08.09.2008

  canım hayırlı ramzanlar öpüldün....

  CEVAPLA

 • mintininmutfagi 07.02.2011

  merhabalar,
  koca interneti taradım lakin,roma gezisini bu denli ayrıntılarıyla anlatan bir sizi bulabildim.bu bahar nisan ayında romaya gitmeyi düşünüyoruz ama sizin gibi değil turla gidebiliriz ancak.bu nedenle ön bilgi toplamaya çalışıyorum.özellikle mali yönden.malum roma pahalı şehir deniyor.eh biz de türkiye şartlarındaki iki memur karıkoca.ayrıntılı hesap araştırması yapmak lazım.bir tek siz yazmışsınız herşeyin parasını.ama bu bilgi de işime yaramaz sanırım çünkü siz de 2008 de gitmişsiniz.belki bu rakalar şimdi 2-3 katıdır.

  bloğunuzda harala gürele dolaşıyorum.roma yazıları bitti.bakalım venedikle ilgili bişeyler yazmışmısınız.
  yazılarınızı keyifle okuyorum.romaya aşık olsduğum için bunlar bana romayı anlatan bir roman gibi geldi.çok keyifli.napoli hakkındaki bilgiler çok iyi oldu.oraya da gitmeyi düşünüyoruz bakalım nasip olursa...
  teşekkür ediyorum sevgiler...

  CEVAPLA

 • fuat g. 01.11.2011

  Rehberler hakkında önyargılarınız var, ben 39 senelik rehberim, 465 Anadolu turu yaptım İtalyanlara ,Türkleri de 33 defa İtalya'ya götürdüm, 15 sene önce gezdirdiklerim aklı başında insanlardı, ama şimdikiler! davranışlarını anlatsam tüyleriniz diken diken olur ! aynı günde Pompei Capri yapmayı düşünmeniz tam abuk sabukluk,''sizin rehberler için kullandığınız jargondu,notlarınızda '' Neyse ön yargı kötü şey. Artık turistlerle geçinemiyorum,gelen İtalyanlar ve giden Türkler 'taşralı' taşralı olmak ukalalık yapmaya,adam olmadan adam çarpmaya çok müsait bir olgu. Taşralılık kabahat değil ama ŞEHİRDE TAŞRALILIK ,TRAFİKTEKİ HOYRATÇA DAVRANIŞLARIMIZA BENZİYOR !

  CEVAPLA

 • YAZAR 02.11.2011

  Fuat Bey, Pompeideyken gördüğümüz iki Türk rehberin de anlatımı bu şekildeydi?? Ve bana göre hala abuk subuk bir anlatım. Bir doğal afeti bu şekilde ifade etmek abuk subukluk değilde nedir?? Elbette tüm rehberleri bu yargının altında tutmak hata. Eğer öyle algılanıyorsa kusura bakmayın.

  CEVAPLA

 • metin s. 03.01.2012

  ...Ben beş seneden beri...Napoli'de yaşıyorum...Yazılanların hepsini okudum...Bana bayağı abartılmış gibi geldi Napoli...Napoli üç kağıtcıların..Kazançlarını kötü yollardan kazanan dolandırıcıların...Ve hayatımda görmediğim adiliklerin şehri...Resmen çingeneler..Bizim çingenelerimiz yanlarında bey efendi kalır...daha fazlası için ...egestar1@hotmail.com

  CEVAPLA

 • YAZAR 03.01.2012

  haklı olabilirsiniz metin bey. Ben bir turistin gözünden bir günlük deneyim tecrübelerimi yazdım. Siz orada yaşıyorsunuz.

  CEVAPLA

 • YAZAR 10.05.2012

  İsimsiz, yorumunuzu değersiz bulduğum için yayından kaldırdım.

  Eğer yazdığım yazıyı beğenmediyseniz, tavsiyelerimi dikkate almazsınız olur biter.. Kendinizi, o güzel kafanızı, parmaklarınızı yormanıza, yorum yazmanıza gerek yok. 10'larca şehir dolaşmış ve bu şehirleri tur firmalarıyla değil, kendi imkanlarıyla dolaşmış biri olarak yaşadıklarımı günlük şeklinde burada aktarıyorum ve bunu kendime bırakmak için yapıyorum. Ve bugüne kadar 1000'lerce kişiye gezip gördüğüm yerler hakkında bilgi verdim tavsiyelerde bulundum. Genelde de teşekkür edildi..

  Bu blog sizin gibi ne idüğü belirsiz tipler için hazırlanmıyor...

  CEVAPLA

 • gulden a. 11.05.2012

  bende 23 une napolı-4gun- sonra roma-5gun-gıdıyorum..bır arkadaşımla beraber..bu yazı çok ıyı oldu.bız tren bıletlerımız aldık..tabikı pompei,amalfı ve caprı var programda sonra romada "ostıa"ya gıdeceğiz..saygılar

  CEVAPLA

 • YAZAR 13.05.2012

  Gülden, güzel gezmeler.. Harika bir tatil geçireceğinize eminim..

  CEVAPLA

 • gulden a. 07.06.2012

  bır hafta evvel napolı,pompei,amalfı.vs vs vs . ve roma gezısı yapım...ıkı arkadaş yerımızı ve tren bıletlerımızı aldık napolıye vardık..bır pansıyon-otelde kaldık ve çok merkezı bır yerdı.-toledo cadd-.bız bu şehrı çok çok sevdık ve herkoşesıne hayran kaldık...operaya gıttık,caprıye geçtık....geceleyın sokaklarda dondurama elımızde dolaştık durduk...pansıyonuzmuzda tertemızdei..belki kahvaltı bıze uygun değildi..peynır ve zeytın yoktu ama bız dışarıdan peynırımızı aldık...keyıflı bır kahvaltı ettık...çok kolay değil bu yaptığımız ış ancak çok zevkli ve ozgurceydı.. lısan ve ıkı kışılık bır gezı ama bu ıkı kışının bır bırını tamamlaması gerekır..arkadaşınızı ona gore secın..sanat tarıhçı ve bılgılı 2 kışıydık bız.tabıkı lısan ama bu ıngılızce olsa yeter...çok çok daha anlatılacak şey var..roma ıse başlı başına bır "olay"...sayfalarca yazılabılır..tatıl sonrası daha detaylı bır yazı yazmayı duşunuyorum..tuvaletler pıs ama gereklı olan yerde ıhtıyaç ıçın var...onemlı olan olayları o çevre ıçınde gorup değerlendırmek..bız çok mutlu ve gezmenın ve bu "napolıten"ruhunu gorup donduk..hele amalfı sahıllerıne bır şofor-rehber vardık anlatmayla anlaşılamaz....bu gezıyı bu şartlarla yapmanızı tavsıye ederım..genelde "napolı"gezısı yapan arkadaşlarım rehberlerın kendılerını çok korkuttuğunu soyluyor.hıç bunlara ınanmayın..hırsızlık heryerde oluyor....o daracaık ve pıs sokaklarında harıka bır "mutfak"keşfettık.....aramazssan ,dolaşmassan hıç bır şeyı değerlendıremezsın ve goremzssın...ama dediğim gıbı "gezgın"lık farklı bır bakış açısı gerektırır..bakmak görmek değildir....saygılar

  CEVAPLA

 • sporyap 04.09.2012

  Yorumları okuyunca yazılanlara inanamadım.Napoli için yazılanları Türkiye'de bir şehir için yazsalar yerden yere vururlar ama Napoli olunca iş değişiyor. Garip...Adamların günlerdir toplamadığı çöpler, sürekli bahsedilen hırsızlık olayları, rötar yapan ulaşım araçları vb. söz konusu Napoli olunca ne kadar hoş gelmiş yurdumun insanına...Sana bir kere daha aşık oldum CANIM TÜRKİYE'M...

  CEVAPLA