YİNE YENİDEN DİYET

06.05.2013
diyet

Diyet yapmak yorucu, hayatını tamamen değiştirmek zor. Peki ne yapacağız. Açık konuşmak gerekirse bugüne kadar gittiğim doktor, diyetisyen hepsi aynı şeyi dedi hayatınızı değiştirmek zorundasınız diye. Tamam tamam da nasıl?? Benim gibi yemeğin başına geçtiğinde insanlıktan geçen, yemek hazırlamaya başladığında sanki lunaparktaymış gibi mutfakta mutlu olan biri hayatını nasıl değiştirsin?

Bazı insanlar tanıyorum, yemeği gerçekten vücutlarının ihtiyacı olarak yiyorlar. Halen anlayamıyorum. Bazılarını yıllardır tanıyorum. Aile yaşantılarını, geçmişlerini biliyorum. İnanın halen sebebini anlayamadım. Eee tabii öyle zorunluluktan yersen filinta gibi olursun.

İş hayatına başlayana kadar zapppzayıf bir insandım. Ama hiç bir zaman o zorunluluktan yiyen gruba dahil olmadım. O zamanda güzel yemek buldum mu kaçırmazdım. Doğrudur yemek yapmayı hiç beceremezdim ama iyi duyu organlarım olduğundan iyi yemeği hemen anlardım. :) Sanırım çok hareketli olduğumdan zayıf bir şekilde hayatımı sürdürmüştüm.

Şimdi ne anlatıyor bu kadın diyeceksiniz? Bildiğiniz gibi kışın başladığım 3,5 ayda 16 kilo verdiğim. bir beslenme maceram var. Taylan Hanım'In harika listeleri ve Elif sayesinde. İstediğim kiloya ulaşmama 6 kilo kala bıraktım listeleri. Beni bunaltan disiplinli şekilde listelere uyma zorunluluğumdu. Ve ben kaçak yaptığım zamanlarda ciddi suçluluk duyuyordum. O yüzden bahar gelsin yeniden listelere başlarım bakalım bu beslenme şeklini hayata geçirebildim mi yoksa duba gibi yeniden şişecekmiyim diyerek mola verdim.

Evet 2 aydır normal beslenme moduna geçtim. Ama farkettim ki artık sevdiğim yemekleri gördüğümde sakin sakin yiyorum. Mutfakta yemek yaparken yine luna parktaymış gibi eğleniyorum ama yaptığım zararlı yiyeceklerden sadece çatalla tırtıklıyorum. Eğer bir davete gideceksem sabah ve öğlen kefir shakelerimden içip sadece akşam o çıldırtıcı yemekleri yiyorum.

Eğer hayatını değiştirmek buysa evet ben değiştirmişim. Artık koca bir dilim pasta yemiyorum çatalla  tırtıklayıp ağzımda çeviriyorum. Her gün gitsin börekler gelsin kekler pastalar durumunda değilim. :)

Ve bu harika beslenme biçiminin bana faydası ne mi oldu. 2 aydır normal beslenmeme rağmen kilo almadım. Bu bence müthiş bir şey.

Geçen hafta üzerime yapışan 6 kiloyu da verip rahatlamak istedim. Ve listelere yeniden başlamaya karar verdim. Bu sefer kitaptan gidiyorum. Bahar listesine başladım. Sanırım 4-5 liste sonrasında istediğim kiloya döneceğim. Sonra bu 2 aydır sürdürdüğüm hayat biçimimi uygulamaya devam ederim.

Benim yazılarımdan sonra birçok okuyucumun da EKD sayfasından diyete başladığını ve hafiflediğini biliyorum. Bol kayıplarınız olsun :) Hep birlikte yaza bomba gibi hazır olacağız. :))

Paylaşmak İçin:

Kategoriler: Diyet Yemekleri , Yazılar

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Sosya Medya Hesaplarımız:

Yorumlar:

 • maceraperest 06.05.2013

  "Beni bunaltan disiplinli şekilde listelere uyma zorunluluğumdu" diyerekten hislerime tercüman olmuşsun. ben de kitaptan devam edeyim siyorum. daha eğlenceli gibi

  CEVAPLA

 • love a. 06.05.2013

  :) haydi kolay gelsin

  CEVAPLA

 • ayşe 06.05.2013

  Bende bu listelere bağlı kalmayı sevmiyorum Hayatını pilav makarna yemeden geçirmek doğru gelmiyor Ben yediğim herşeyi azalttım bitki çaylarından destek alıyorum geçen sene 44 bedenden 40 bedene düştüm şimdide 6-7 kilo fazlam var
  Ama herşey yiyorum ama kararında ...Ben listelere bağlı kalmayı sevmiyorum hayatın boyunca bu listelerle yaşayamazsınızki yemeklerimi artık daha sağlıklı yöntemlerle yapıyorum Bence en doğrusu bu.

  CEVAPLA

 • YAZAR 06.05.2013

  Ayşe'ciğim, çok doğru zaten yaşam biçimi haline getirmekte böyle bir şey. Ama maalesef benim gibi kendini kaybeden ve hayatını düzenleyemeyen insanları bir silkelenmesi ve disiplinli şekilde liste uygulaması gerekiyor. Ardından işte hayat biçimi haline getirme kısmı geliyor. Maşallah size. :) sevgiler

  CEVAPLA

 • Emine Y. 06.05.2013

  ne güzel yazmışsın canım, sayende bu diyetlere başlayan birisi olarak kendimi sper hissediyorum 7.diyet haftamdayım ve yaklaşık 8 kilo gitti okadar çok bıkmışki vücudum kilolardan benden daha çok çaba harcadığı aşikar
  beni derinden etkileyen satırların olmasaydı belki yeniden diyemeyecektim kendime güvenim geldi, bakışlarım bile değişti çok çok çok saol :)
  yakın arkadaşlarıma yazdığım ve EKD ada yazdığım satırları burayada yazayım ki 1 kişi sayemde heveslense iyidir :)
  ...
  21.03.13-82
  İki hafta sonra
  04.04.13-78.7
  İki hafta sonra
  18.04.13-76.1
  İki hafta sonra
  02.05.13-74.2 , durmak yok yola devam :)

  CEVAPLA

 • isimsiz 06.05.2013

  süpersin Zerrin... arkandayım :))) yakın takip.. seni seviyorumm :)) -Mujde-

  CEVAPLA

 • mujde 06.05.2013

  süpersin Zerrin... arkandayım :))) yakın takip.. seni seviyorumm :)) -Mujde-

  CEVAPLA