ZAYIFLAMAK İÇİN

05.04.2013

Zayıflamak için ... (noktalar yerine bir sürü cümle getirilebilir.)

Zayıflamak için spor şart mı? , diyetisyene gitmek şart mı?, diyet yapmak şart mı?... diye uzar gider.

Ama herkesin zayıflama kararı aldıktan sonra spor şart mı yaaav?? diye sorduğuna eminim. Şart anacım şart. :) Yani belki spor sizi direk olarak puffff diye kilo verdirmez ama vücudunuzun sıkılaşması için şart.

Ada dünyaya geldiğinde hastaneden çıkıp eve gelişimizi daha dün gibi hatırlıyorum. Ada sarılık olmuştu ve doktor saat başı emzirme önermişti. Saat kurup saat başı oğlumu emziriyordum. Hal böyle olunca 4 gün boyunca kafamı evden dışarı çıkarmamıştım. Sanırım ilk çocuk olmasının getirdiği saflık (cahillik) ismi ne ise ondan sanırım. Alışamamıştım çocuklu yaşama.  Evde takılırken ıngaaaaa diye bir sesle kendime gelişim hayır rüya değilmiş gerçekmiş dediğimi de dün gibi hatırlıyorum.

4-5 günün sonunda ilk dışarıya çıkışım markete gitmek için oldu. Annem markete git gel kafayı oynatacaksın dedi. Evet oynatacaktım gerçekten. Dışarıya çıkıp oksijeni içime çekişimi, yüzüme soğuğun ve rügarın vuruşunu şimdi bile hissediyorum. Ardından küçük çaplı bir doğum sonrası depresyonuyla hafifçe atlatmıştım.

2-3 ay sonra hayatımın düzene girdiğini düşünmeye başlamıştım. Oğlumla baş başa vakit geçirmek keyifliydi. Ama bir şey yüreğimi eline alıp böyle kanırta kanırta sıkıyordu. Neydi o.. Düşünüp anlayamıyordum. Bu arada daha önceki diyete başlama maceramda anlattığım gibi Ada'ya verdiğim sütün kalitesizliği sebebiyle kaliteli olsun diye tatlıya dadanmış Ada kilo aldıkça ben de kilo almıştım. En sonunda  içimi buran şeyin ne olduğunu bir akşam eşimle konuşurken anladım. Kilo alıyorum, sinirlerim bozuk, tüm gün evdeyim, evde olunca yiyorum, sporda yapamıyorum.  SPOR YAPAMIYORUM...

Bir insanın istediği zaman, çıkıp kafasına göre yürüyememesi kadar özgürlüğünü kısıtlayan başka bir şey olabilir mi. Düşünsenize tempolu şekilde yürümek, ter atmak istiyorsunuz. Sabah kalkayım şöyle bir yürüyeyim ardından duş alıp kahvaltı yaparım kendime gelirim diyorsunuz. INgaaaa sesiyle kendinize geliyorsunuz böyle bir şey mümkün değil.

Ardından bana bir yardımcı abla geldi. Ada ile ilgilenmesi benim akli dengemi korumam için. :) Ben ise o Ada ile ilgilenirken spor yapmak yerine kendime mutfağa verip çeşit çeşit tatlar hazırladım orası ayrı. :) Ama istediğim zaman çıkıp yürüme özgürlüğü cebimdeydi ve ben huzurluydum. :))

Beslenme şeklimi değiştirip bol bol kilo vermeye başladığım şu son 4 ayda vücudumun şekle girmesi için bol bol sahilde yürüdüm. Hava kötü olduğunda, bir nedenden yürüyemediğim de mutsuzlaşıyordum Acaba spor salonuna mı gitmeliyim diye düşünüp, sonra havasız o mekanlardan soğuyordum.  Sonra eski kiloma dönüyorum grubundaki bir tavsiyeyi uygulamaya karar verdim. Lessie diye bir teyze vardı ve evde spor yapmamızı sağlıyordu. Bu teyzeyle spor yapan arkadaşlarda ciddi sıkılaşma olduğunu duyuyordum.. Bir de Ebru Şallı'nın göbek hareketlerinden söz ediyordu herkes. Ben de  denemeye karar verdim. Ve inanın inanılmaz faydasını gördüm.

Dans ederek sıkılaşın :) ZUMBA  Umarım bana faydaları dokunduğu kadar size de dokunur. Kolay gelsin :))

Paylaşmak İçin:

Kategoriler: Diyet Yemekleri , Yazılar

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Sosya Medya Hesaplarımız:

Yorumlar:

  • love a. 05.04.2013

    :)

    CEVAPLA

  • nesli y. 07.04.2013

    Doğum sonrası süreci çok güzel anlatmışsınız ;)

    CEVAPLA