Limanda Balık - Sarıyer'de Müdavimi Olduğumuz Bir Balık Restoranı

limanda balık manzara

Özel günlerimizde eşimle hiç gitmediğimiz, daha önce denemediğimiz, arkadaşlarımız tarafından övgü alan yerlere gitmeyi severiz. Dışarda yemek yemeyi severiz ama tutucuyuzdur. Daha önce memnun kaldığımız, huyunu suyunu bildiğimiz yerlere gitmekten hoşlanırız. 14 Şubat'da öğle yemeği yiyelim başbaşa sevgililer günü şerefine diye düşündük. :) Daha önceden gözüme kestirdiğim, Kireçburnu taraflarında bir restaurant vardı. Oraya gitmeye karar verdik, ama öğlen açık olmadığını öğrenince daha önce bir arkadaşımızın öve öve bitiremediği Limanda aklımıza geldi. Evimize yakın olması sebebiyle denemek için de bir neden oldu.

Sarıyer merkeze 500 mt. uzaklığında Rumeli Kavağına sahilden giderken sağda, yeri sebebiyle ulaşımı oldukça kolay bir mekan. Arabayla giderseniz otoparkları mevcut. Dışardan içeride nasıl bir manzara olduğunu anlayamıyorsunuz. Ama adım attığınızda Sarıyer'de bu manzaraya sahip başka bir yer olmadığını anlayacaksınız.

Boğazdaki balık restaurantlarında bana her zaman itici gelen birşey vardır. Şimdi anlatmaya çalışacağım umarım yanlış şekilde ifade etmem. Genelde boğazda olan balık restaurantları, klasik, büyük, ruhu olmayan, orta yaş ya da üstü memnuniyetsiz servis çalışanları olan, hemen hemen hepsi birbirinin aynı mekanlardır. Hele o servis çalışanlarının gereksiz, sahte samimiyet kurma çabası insana her an acaba nasıl kazıklanacağım diye düşündürür. Ve hiç bir zaman orada kendinizi rahat hissetmezsiniz. O garsonlar sanki siz bir daha gelmeyecekmişsiniz gibi davranır ya da öyle hissedersiniz, siz de zaten o düşünceyi hissettiğiniz için bir daha gitmek istemezsiniz. Elbette bu anlattıklarım tüm balık restaurantlarını kapsamıyor.

limanda balık

Neyse lafı çok uzattım. Limanda'ya girdiğimizde manzarayı görünce vuruldum. Cam kenarında oturduğunuzda denizin üstünde oturduğunuzu hissediyorsunuz, yanınızda olan canlı çiçekler menekşeler içinizi açıyor. Balıkçı teknelerini izlerken keyifleniyorsunuz. Yukarıda bahsettiğim konuya geleyim. Servis personeli gayet düzgün, kibar ve ölçülü. Hiç birşekilde rahatsızlık verecek bir sululuk yok. Yemeğinizi yerken mekanının sahibinin gelip hal-hatır sorması, oldukça kibar sohbeti kararında ve memnuniyeti arttırıyor.

Gelelim yemeklere.... :)) Ben mutlaka bir mekana gittiğimde elime menüyü alırım. Ve ilk baktığım şey ara sıcaklardır. Eğer bir yerin ara sıcaklarında özel tarifler varsa ve lezzetliyse benim için o mekan tamamdır. Limanda'nın ara sıcaklarına baktığımda şaşkınlık yaşadım. Her biri çok özel, birçoğu daha önce duymadığım yemeklerle doluydu. Biz de kararımızı ara sıcak ve mezelerden yana kullandık. Meze tepsisinde görmek istediğim lezzetlerin eksikliğini hissettim ama aldığımız mezelerin her biri çok lezizdi ve kıvamındaydı.

limanda balık

Ardından her gittiğimiz yerde özellikle denediğimiz fener kavurma siparişi verdik. Seçilen malzemelerin kaliteli olduğu, yemeğin lezzetinden belliydi. Sadece yerken birazcık daha baharat olmalıydı diye düşündüm. Biraz pul biber, biraz daha kekik gibi ..

Ama yediğimiz günden beri ağzımızdan düşürmediğimiz ahtapotdan bahsetmek istiyorum. Kırmızı şarap ve soya sosuyla hazırlanmış ahtapot, ağızda eriyen, lokum gibi bir kıvamdaydı. Genelde Türkiye'de ki restaurantlarda ahtapotun derisi soyularak yapılır. Yunanistan'da İspanya'da yediğimiz ahtapotları düşünüp hep ahhh ahh adamlar çok lezzetli yapıyorlar derdik. :)) Vee Limanda tam da olması gerektiği gibi pişirdiği için çok memnun olduk. Eğer giderseniz mutlaka ahtapotunu deneyin. Yediğimiz herşeyi beğendik. Denemek istediğimiz balık mantısı, balık kokoreçi var sırada. Sanırım artık müdavimi olacağız.

Fiyatlarına gelirsek, boğazdaki restaurantlarla kıyasladığınızda oldukça hesaplı bir mekan. Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırınız.

Çocuklarla tecrübem olmadığı için çocukla nasıl olduğunu yazamıyorum. Çok yakında Ada ile gittiğimizde yaşadığım tecrübeyi de buraya eklerim. Sarıyer'e uğrarsanız denemeden geçmeyin. :)

Yeni Mahalle Cad. No : 118/A Yenimahalle Sarıyer / İSTANBUL

Tel : 0212 262 01 04 - 0212 242 10 24

Yayınlanma tarihi: 17.02.2014

Paylaşmak İçin:

Kategoriler: Denediklerim , Geziyorum

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Sosya Medya Hesaplarımız:

Yorumlar:

  • eda y. 20.02.2014

    en kısa zamanda gidelim derim :))

    Cevapla