Çin Lahanası

Çin Lahanası

Çin marulu olarak da bilinen çin lahanası Çin orijinli bir lahana türüdür. Bu bölgede çok eskiden beri yetiştirilen ve tüketilen bitkilerden birisidir. Yaprakları yeşil renklere sahip olup sap kısımları beyazdır.

Çin Lahanası'nın Tadı Nasıldır?

Tadı lahanaya benzemektedir. Yapraklarının koyu yeşil olan kısımları hafif acımsı bir tada sahiptir. Beyaz kısımları daha sulu bir dokuya sahiptir. Çin lahnasının tadı olgunluk durumuna da bağlıdır. Erken aşamada tadı marulu andırır, olgunlaştıkça hafif acımsı tadı daha ağır basar.

Çin Lahanası Nasıl hazırlanır?

Çin lahanasını tüketmeden önce kirden ve toprak kalıntılarından arındırmak için suya yatırıp çok iyi şekilde yıkamalısınız. Özellikle yaprak aralarında ve kök bölgelerinde daha çok kir birikir. Eğer doğrayarak kullanacaksanız; yapraklarını doğrayıp sonra suda bekletip yıkayabilirsiniz. Eğer yaprakları bütün olarak kullanacaksanız kök kısımlarını kesip yaprakları o şekilde yıkayıp durulayabilirsiniz.

Çin Lahanası Nasıl Tüketilir?

1- Salatada Çiğ Olarak
Çin lahanası salatası yapmak için yıkanmış yaprakları şeritler halinde kesilir ya da doğranır. Üzerine sos olarak zeytinyağı, sirke ve soya sosu eklenir.

2- Tavada Kızartarak
Çin lahanası yapraklarını tavada sıvıyağ ile yüksek ateşte kavurabilirsiniz. Yaprakların yeşil ve beyaz olan alt kısımlarını birlikte pişirebilirsiiz. Çin lahanasını kavururken karıştırmalısınız bu sayede her tarafı eşit şekilde pişecektir. İsterseniz kavururken bütün diş sarımsak, zencefil, az miktarda soya sosu, çok az miktarda susam da ekleyebilirsiniz. Tava olarak vok tava kullanmanız daha iyi bir sonuç verecektir.

3- Kimchi (Çin Lahanası Turşusu)
Bir çeşit acılı lahana turşusu olan kimchi olarak da tüketilmektedir.

Çin Lahanasının Faydaları Nelerdir?

Çin lahanası A ve C vitamini bakımından zengindir. Kalorisi düşük iken içerdiği mineral ve vitaminler ile besleyici bir gıdadır. Anti-inflamatuvar etkisi ve kanserden korunmaya yardımcı olduğu da söylenmektedir.

Çin Lahanasının Dünyaya Yayılması

Çin lahanası zaman içinde Japonya ve Kore'ye yayılmış ve nihayet 20 yüzyılda diğer ülkelerde de tanınmış ve tüketilmeye başlamıştır. Günümüzde Türkiye'de de bulunmaktadır.

Paylaşmak İçin:

Kategoriler: Sözlük

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Sosya Medya Hesaplarımız: