BEYAZ KİRAZ REÇELİ

beyaz kiraz reçeli

Kiraz reçelini geçen sene ilk kez annemin elinden yedim. Bahçemizden topladığı kirazlarla yapmıştı. Enfes olmuştu. Resmen bitmesin diye çay kaşığıyla her sabah ilaç niyetine yedik. Yine de bitti :)

Bu sene pazarda beyaz kirazları görünce mutlaka denemeliyim dediğim bu reçeli hazırladım.

Şu anda her sabah bunu çay kaşığıyla tüketmeye başladık. İnanılmaz oldu. İnsan misafire çıkarmaya çekinir mi valla çekiniyorum :))) Bitecek korkusuyla.  Nasıl hazırladın derseniz hemen yazayım;

Hazırlık Süresi: 30 Dak.
Pişirme Süresi: 40 Dak.
Toplam Süre: 1 Saat 10 Dak.

Malzemeler:

  • 1 kg. Beyaz Kiraz
  • 1 kg. Şeker
  • Yarım Limonun Suyu
  • 1 adet Portakal Kabuğu Rendesi

Hazırlanışı:

1- Kirazların saplarını ayıklayıp güzelce yıkayın. Çekirdeklerini kirazları zedelemeden çıkarın.

2- Reçeli pişireceğiniz tencereye önce bir sıra olacak şekilde kirazları dizin üzerine şeker serpin üstüne yeniden kirazlar. Tüm kirazlar ve şeker bitene kadar bu işlemi yapın.

3- 5-6 saat sulanmasını bekleyin. Tencereyi ocağa koyun ve kısık ateşte 30-40 dakika (tencerenizin büyüklüğü ocağınızın ateşi v.s. göre değişir) pişirin. Bu arada sürekli karıştırarak tenceredeki köpükleri temizleyin.  Reçelinizin olup olmadığını buzdolabında beklettiğiniz bir tabağa reçelin suyundan damlatıp parmağınızla yol yaptığınızda yol zor kapanıyorsa kıvamı olmuş demektir. İçine limon suyunu damlatıp bir taşım daha kaynatın.

4- Ocaktan alırken bir portakal kabuğu rendesi ekleyip karıştırın. Kavanozlara doldurup kapağını kapatıp ters çevirin. Afiyet olsun.

BEYAZ KİRAZ REÇELİ için 1 yorum:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.