Çilek Reçeli

çilek reçeli

Dün facebook grubumdan bir soru sordum. Mutfaktan gelen hangi koku sizi baştan çıkarır diye. O kadar nefis cevaplar geldi ki tüm cevapları okurken ağzım sulandı. :) Bu soruyu sorma nedenim bizim mutfaktan gelen çilek reçeli kokusuydu. Ben reçel yemekten çok hoşlanmasam da (kaymak üstü reçeli saymıyorum) :)) yapmayı pek severim. Her türlü reçeli yapıp saklayıp misafir geldiğinde çeşit çeşit çıkarmaya bayılırım.

Ada'nın okulda çilek reçeli yediğini öğrendiğimden beri her sabah hadi oğlum hadi oğlum diye reçelli ekmek yedirmeye çalışıyorum. Elbette Ada yemeyince Mesut'a düşüyor görev. Böyle böyle evimizde olan reçeli tükettik. :) Ada mı? Bir yudum yemedi :)) Ben de Mesut için bu sefer reçel pişirdim. Aroması çok kuvvetli bir çilek buldum bu hafta. Yemesi pek güzeldi.  Reçel içinde biraz fazla aldım. Çok lezzetli oldu. Kokusu misssgibiydi..

Daha önce ki Tijen'ciğimin tarifiyle yaptığım çilek reçelini ben çok sevsem de Bu sabah Mesut'dan tam not alan bu tarifi sizinle paylaşmak istedim.

Kaç kişilik: 6-8 Hazırlık: 15 dak. Pişirme: 15 dak.

Çilek Reçeli Malzemeleri

  • 500 gr çilek
  • 500 gr toz şeker
  • 1/2 adet limonun suyu

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

1- Çilekleri yıkayıp, saplarını temizleyin. Çilekler büyükse birkaç parçaya bölün.

2- Çileklerin üzerine toz şeker koyup 5-6 saat bekletin.

3- Su eklemeden tencereyi ocakta kısık ateşte arası sıra karıştırarak pişirin.

4- Kaynarken köpükler oluşacak. Süzgeçle bu köpükleri tencereden alıp temizleyin.

5- Koyulaşmaya başlayan reçeli kaşığa alıp yukardan tencereye dökün. Su gibi değil yoğun şekilde akarsa reçel olmuş demektir. Limon suyunu ekleyip ocağın altını kapatın. Ilıklaştıktan sonra kavanoza koyup ters çevirerek soğutun. Afiyet olsun.

Önerilen Tarifler:

Kategoriler: Kahvaltılık Tarifler , Yemek Tarifleri

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Yorumlar:

  • serap t. 01.06.2013

    ellerine sağlık eminim çok güzel olmuştur bende ilk çilek reçeli deneyimimi senin tarifinle yapmayı planlıyorum zerrincim. sadece 500 gr çilekten ne kadar reçel çıkıyor onu merak ettim ben 2 kg alarak abartmışmıyım? :)

    CEVAPLA