KESTANE KEBAP

kestane kebap

Aralık ayının güzeli kestanedir. Bana göre. Bir de yeni yıl çiçekleridir. Kestanenin kebap halini severim yani böyle çıtır çıtır soba üzerinde pişecek elinle ayy uff uff diye diye çevireceksin sobanın ısısı çevirirken yüzüne yüzüne vuracak. Sonra sıcak sıcak soyarak lüplleteceksin.

Şimdi evde soba olmayınca ne yapılır ne edilir demeyin. Bir sürü seçenek var. Mesela şu patlıcan közlemeye yarayan közmatik denilen metalden aralarında delikler olan ocak üstündeki tavamsı aletler bence inanılmaz ideal. Fırın tepsisine dizip fırında yapabilirsiniz. Ya da döküm tavanız varsa döküm tavada iyi bir seçenek. Tüm mesele sık sık çevirip başında beklemek. Yakmamak, her tarafının ısıyla temas etmesini sağlamak.

kestane tarifi

Ben 3 yöntemide denedim. Közmatik denilen Türk buluşu kestane kebap yapmayı hem kolaylaştırıyor hem de çok lezzetli yapıyor.

Bu tarif #yemekfirtinasi 16. güne gitsin. :)

kestane

Kestane kebap tarifini verde mutfağa gidip yapalım diyorsunuz duyuyorum; :) hemen geliyor.

Hazırlık: 5 dak. Pişirme: 5 dak.

KESTANE KEBAP Malzemeleri

 • 500 gr. kestane

KESTANE KEBAP Nasıl Yapılır?

 • Kestaneleri güzelce yıkayın, göbek kısmına derin olmayan kabuğun hemen altına geçecek enine boydan boya bıçakla çizin.
 • 1-2 saat ılık suda bekletin. Bu kestaneleriniz piştikten sonra çok kolay soymanızı sağlayacaktır.
 • Bekleyen kestaneleri bir havlunun üzerine alıp hafifçe suyunu alıp közmatik ya da tava üstüne dizin. Kısık ateşte başında durarak çevire çevire pişirin. SIcak sıcak servis yapın. Afiyet olsun. Bunu yazmazsam rahat etmem. Kestane kebap acele cevap :))

Önerilen Tarifler:

Kategoriler: Atıştırmalık Tarifler

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Yorumlar:

 • sinem 23.12.2013

  bende actifry ile yapıyorum sonuç mükemmel ötesi :)

  CEVAPLA

 • nursevin 23.12.2013

  bende deneyeyim közmatikle. harika. ama benim eşimin çalışma ıodasında kömür sobasının üstünd eyapıyoruz biz :)) Ellerine sağlık

  CEVAPLA