Kırmızı Biber Nasıl Közlenir?

Kırmızı biber nasıl közlenir

Öncelikle közleme işlemine geçmeden önce biber seçiminden bahsetmek istiyorum. Kırmızı biber közlemeye uygun biber olmazsa istediğiniz sonucu alamazsınız. Peki közlemeye uygun kırmızı biber nasıl olur? Koyu kırmızı renkli, iri tombul etli biberler seçmelisiniz. Açık kırmızı olan küçük ve solgun biberler közlemeye uygun değildir. Közlendiğinde soyulduğunda farkedersiniz.
4 farklı kırmızı biber közleme yönteminden bahsedeceğiz.

1. Yöntem - Mangal'da kırmızı biber közleme
Kırmızı biberleri yıkayıp üstünde minik delikler açın ve mangal telinin üzerine dizin. ARa ara çevirerek her tarafı közlenene kadar ateşte tutun.

2. Yöntem - Ocakta Kırmızı biber közleme
Aceleniz varsa fırında ya da közmatik kullanamıyorsanız ocağın etrafını folyo serin. İçinden suyu akacağından ocağınız batmasın. Folyo çevirdiğiniz ocağın üstüne yıkayıp deldiğiniz biber koyup harlı şekilde açın. Her tarafı közlendiğinde ara ara elbette çevirmelisiniz. Ocaktan alabilirsiniz. Bu yöntem basit gibi görünse de fazla adette ki biber için uygun değildir.

3. Yöntem - Közmatik de biber közleme
Artık pazarda ya da züccaciyelerde rahatlıkla bulunan delikli tepsi benzeri bir alet mevcut. O alet üzerinde közleyebilirsiniz. Hem yüksek adette biberi közleyebilmektesiniz. Bu sebeple oldukça kullanışlı. Ocak üstüne yerleştirin ve biberleri ara ara çevirerek közleyin.

4. Yöntem - Fırında kırmızı biber közleme
Aşağıda fotoğraflarla adım adım anlatacağımız yöntem. Bu yöntem sayesinde çok yüksek adette közleme yapabilirsiniz. Buyrun adım adım anlatalım ...

Kırmızı biberleri yıkıyoruz ve sivri bir aparatla (kürdan, bıçak) biberi deliyoruz. Yağlı kağıt serili tepsiye diziyoruz. Fırını 200 dereceye getiriyoruz.

İki tarafı da yumuşamız ve közlenmiş biberleri kapağı olan bir kabın içine ya da poşetin içine atıp ağzını kapatıp bir süre bekletiyoruz. Bu sayede biberler kabuklarından kolayca ayrılacaktır.

Kabukları soyulmuş olan biberlerin çekirdeklerini temizliyoruz ve kullanım için hazır. İster közlenmiş biber çorbası, ister meze

https://youtu.be/lRA-7K2J4B4

Paylaşmak İçin:

Kategoriler: Mutfak Okulu

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Sosya Medya Hesaplarımız: