Limon Reçeli Tarifi

Limon Reçeli

Bir Kıbrıs tatilimiz sırasında Kıbrıs'taki bir tanıdığımıza ziyarete gittik ve bahçesinden limon topladık. İstanbula döndüğümüzde bu limonların bir bölümüyle limon reçeli yapmaya karar verdim.

DEVAMINI OKU

Aroması ve tadı müthiş bir limon reçeli çıktı ortaya.

Kaç kişilik: 8-10 Hazırlık:15 dak. Pişirme:15 dak.

Limon Reçeli Malzemeleri

  • 1/2 kg. limon
  • 1 adet ekstra limon
  • 1/2 kg. şeker
  • 1,5 su bardağı su
  • 1/2 adet limonun suyu

Limon Reçeli Nasıl Yapılır?

1- Limonları güzelce yıkayın. Eğer pazardan, manavdan alıyorsanız, mumlanma işlemine tabii tutulmuş olabilir. Biz ağaçtan kendi ellerimizle topladığımızdan içimiz rahattı. Siz emin değilseniz mutlaka sıcak suyun içinde bekletip yıkayın. Mumlama işlemi yapılıp yapılmadığını anlarsınız. Güzelce gıda fırçasıyla temizleyin.
2- Rendenin iri tarafıyla iri iri limon kabuklarını rendeleyin. Fazladan olan limonu ince ince dilimleyin.Tencereye kabuklarını ve dilimleri koyun. Üstünü geçecek kadar su koyup kaynatın. Sonra suyunu süzgeç yardımıyla süzüp suyunu atın ve yeniden su koyup yeniden kaynatın 3 kere bu işlemi yapmalısınız. Acısını almaya yarar.
3- Bir tencerede su, şeker, limon suyunu koyup güzelce kaynatın. Limon dilimlerini ve rendelenmiş kabukları şerbetin içine ekleyin karıştırıp kısık ateşte ara ara karıştırarak reçel kıvamına gelene kadar pişirin. Ocaktan alıp kavanoza koyup kapağını kapatın kapağı kapalı olarak muhafaza edin. Afiyet olsun.

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız: