LİMON REÇELİ

limon reçeli

Geçen yazımda Kıbrıs'a tatile gittiğimizden söz etmiştim. 4 yıl boyunca keyifle yaşadığımız, güzel anılarımızın olduğu evimizi görmeye, ev sahibimiz Tuncay Amca'mı ziyarete gitmek istedik.

DEVAMINI OKU

Yan evde oturan Tuncay Amca'ya bahçede oturalım eski günlerde ki gibi dedik. Hava ılık, gün batarken, burnumuza yasemin kokuları gelirken sohbet ettik. Bir taraftan Ada bahçedeki yeni dünya ağacına dalmıştı. Pazardan aldığım yeni dünyayı ağzına sürmeyen Ada o akşam kaç tane yeni dünya yedi bilmiyorum. Bir taraftan da Limon toplamaya başladı. Yere dökülen limonları poşetlere doldurdu.

Ben de arkadaşımıza götürürüz, orada kullanılır diye düşünüyordum. Fakat Ada topladığı limonları İstanbul'a getirmekte kararlıydı. Nuh dedi peygamber demedi. Ve paşa paşa annesi limonları Kıbrıs'tan İstanbul'a kadar taşıdı. :) O anda ne kadar söylensem de şu anda, misss kokulu limonları kullandıkça, Kıbrıs'ı ve eski günleri hatırlıyorum. İyi ki taşımışız diyorum. :)

Misss kokulu limonları bulmuşum reçel yapmadan olmazdı. Feci leziz bir reçel çıktı ortaya. Mutlaka denemelisiniz. Birazdan mutfağa gidip geri kalan limonlarla limonata yapacağım. :)

Kaç kişilik: 8-10 Hazırlık: 15 dak. Pişirme: 15 dak.

LİMON REÇELİ Malzemeleri

  • 1/2 kg. limon
  • 1 adet ekstra limon
  • 1/2 kg. şeker
  • 1,5 su bardağı su
  • 1/2 adet limonun suyu

LİMON REÇELİ Nasıl Yapılır?

1- Limonları güzelce yıkayın. Eğer pazardan, manavdan alıyorsanız, mumlanma işlemine tabii tutulmuş olabilir. Biz ağaçtan kendi ellerimizle topladığımızdan içimiz rahattı. Siz emin değilseniz mutlaka sıcak suyun içinde bekletip yıkayın. Mumlama işlemi yapılıp yapılmadığını anlarsınız. Güzelce gıda fırçasıyla temizleyin.
2- Rendenin iri tarafıyla iri iri limon kabuklarını rendeleyin. Fazladan olan limonu ince ince dilimleyin.Tencereye kabuklarını ve dilimleri koyun. Üstünü geçecek kadar su koyup kaynatın. Sonra suyunu süzgeç yardımıyla süzüp suyunu atın ve yeniden su koyup yeniden kaynatın 3 kere bu işlemi yapmalısınız. Acısını almaya yarar.
3- Bir tencerede su, şeker, limon suyunu koyup güzelce kaynatın. Limon dilimlerini ve rendelenmiş kabukları şerbetin içine ekleyin karıştırıp kısık ateşte ara ara karıştırarak reçel kıvamına gelene kadar pişirin. Ocaktan alıp kavanoza koyup kapağını kapatın kapağı kapalı olarak muhafaza edin. Afiyet olsun.

Önerilen Tarifler:

Kategoriler: Kahvaltılık Tarifler

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız: