Tahinli Kabak TatlısıTarifi

Tahinli Kabak Tatlısı

Bu tarifle hazırladığınız kabak tatlısını sade yiyebileceğiniz gibi bizim gibi tahin ve cevizle de tüketebilirsiniz. Tahin kabak tatlısını hafifletir, inanılmaz lezzet katar. Tercih sizin.

DEVAMINI OKU

:)

Kabak tatlısının en önemli püf noktası kabak seçimidir. Kabağı seçerken kabuk kısmına bakın. Kabuğu parlak ve sert olmalıdır. Eğer kesilmiş kabuğu soyulmuş bir kabak almayı düşünüyorsanız tercih etmeyin. Kabağın rengi parlak ve koyu renkli olmalıdır. Açık renkli kabakların aroması kuvvetli değildir ve şeker oranı azdır. Eğer bu tip kabak satın almışsanız size tavsiyem balkabağı çorbası yapmanızdır.

Balkabağının faydaları saymakla bitmez. Antioksidan bakımından çok çok güçlü, alzheimer hastalığına karşı güçlü bir savaşçı ve yaşlanmayı geciktiriyor. Zaten sadece bu 3 sebepten bolca tüketmeliyiz, diğer faydalarını saymaya bile gerek yok. :)

Kaç kişilik: 6-8 Hazırlık:200 dak. Pişirme:200 dak.

Tahinli Kabak Tatlısı Malzemeleri

 • 1 kg. balkabağı
 • 1/2 kg. şeker
 • tercihe göre:
 • 1 çay bardağı tahin
 • 1 çay bardağı ceviz içi

Tahinli Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

1- Yukarıda anlattığım ayrıntılara göre tencere seçiminizi yapın. Güzelce dizin ve üstüne şekeri serpip kapağını kapatarak suyunu salmasını bekleyin.
2- Suyu saldıktan sonra kısık ateşte suyunu çekene kadar (yukarıda yazdığım gibi) pişirin. Soğuması için kapağını açın ve bekletin. Servis tabağına aldıktan sonra ya sade ya da tahin ve cevizle servis yapın. Afiyet olsun.

Tahinli Kabak Tatlısı Püf Noktaları

- Kalın tabanlı tencere kullanın.

- Kabağı tencereye dizdikten sonra üstüne şeker serpin ve kapağı kapalı olarak en az 2-3 saat bekletin. Suyunu salsın ki kendi suyunda pişsin. Eğer beklediğiniz halde kabağınız su salmıyorsa kabağınızın cinsi yüzünden pişerken sıcak su eklemelisiniz.

- Suyunu çekene kadar pişirmelisiniz. Ama çok dikkat etmelisiniz, şeker bol olduğundan hemen dibini tutturabilirsiniz.

- En önemlisi mutlaka ama mutlaka kısık ateşte pişirin.

- Soğuturken Kapağını açık tutarak soğutun. Buhar kapağa çıkıp tekrar tencereye düşerse tatlınız sulanır. Sertleşmez.

kabak tatlısı

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Yorumlar:

 • Şeniz 14.01.2015

  Yenilecekse tahinli cevizli yenmeli bence ..Ellerine sağlık
  Sevgilerimle

  Cevapla