Fırın Poşetinde Kabak Tatlısı Tarifi

Fırın Poşetinde Kabak Tatlısı

Fırın Poşetinde Kabak Tatlısı: pratik mi pratik, nefis bir tarif. Ben kabak tatlısının her halini severim.. Tencerede pişmiş halini, fırınlanmış halini..

DEVAMINI OKU

Geçen akşam canım feci şekilde kabak tatlısı istedi. Zaten doğranmış kabak buzdolabındaydı. Bir poşetin içine kabakları yıkayıp koydum üstüne şeker ve tarçın atıp fırın poşetini kapattım. 45 dakika sonra pişmişti. Bu kadar pratik şekilde daha önce pişirmemiştim. Tencerede olduğunda genelde sürekli kontrol etmek gerekir suyunu çekti mi dibi tuttumu diye, ya da fırınladığınızda fırının içini ayrıca temizlemeniz gerekir. Bunda at fırına sonra tataaaam :))) İşte fırın poşetinde kabak tatlısının tarifi;

Bu arada diyetteyseniz şu kabak tatlımı deneyebilirsiniz.

Kaç kişilik: 4-6 Hazırlık:5 dak. Pişirme:5 dak.

Fırın Poşetinde Kabak Tatlısı Malzemeleri

  • 500 gr. kabak (balkabağı)
  • 1,5 su bardağı şeker
  • 1 adet tarçın kabuğu
  • 1 adet fırın poşeti
  • üstü için:
  • iri çekilmiş 1 çay bardağı ceviz içi

Fırın Poşetinde Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

1- Kabakları yıkayıp (kabukları soyulmuşsa) doğrayıp fırın poşetine doldurun. (mutlaka özel fırın poşeti kullanın)
2- Kabakların üzerine şekeri ve tarçın çubuğunu koyun. Poşetin ucunu bağlayın. Bir tepsiye yerleştirin. Üstünden 2 delik açın.
3- Fırını 180 dereceye getirin. Kabağın cinsinden cinsine değişir benim kabağım 40 dakika sonunda pişmişti. 30 dakika geçtikten sonra fırın poşetini üstü alta gelecek şekilde ters yüz edin. Biraz şerbet tepsiye akabilir, üzülmeyin. :) 40-50 dakika arasında pişmiş olacaktır. Fırından çıkarıp poşeti kesip servis tabağına alın. Poşeti keserken dikkat edin içinden çıkan buhar elinizi yakmasın. İri çekilmiş ceviz içiyle süsleyin. Afiyet olsun.
Not: Tarçın çubuğu arzuya göre konulmalıdır. Sevmeyen koymayabilir. :)

fırın poşetinde kabak tatlısı

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız: