Karadut Suyu Tarifi

Karadut Suyu

Karadut meyvelerin arasında en faydalı olanlarından. Faydaları saymakla bitmiyor. En başta kansızlığa iyi geliyor.

DEVAMINI OKU

 Kalbi koruyor, yaşlanmayı geciktiriyor, mide ve bağırsakları iyi çalıştırıyor, diyabeti önlediği düşünülüyor, saçların ve dişlerin güçlenmesini sağlıyor...

Bol bol tüketmek lazım. Mayıs-haziran aylarında bolca olan karadutu bende aldığımda, bir kısmını taze taze tüketiyorum. Küçük ve yumuşak meyve olduğundan buzdolabında da uzun süre dayanmıyor. Bu sebeple hemen bir kısmını dut şurubuna çeviriyorum. Hem yemeklere eşlik ediyor, hem de sağlık saçan doğal bir meyve suyu içiyoruz.

Benim dutlarım tatlıydı. O bakımdan 1 yemek kaşığı şeker ilave ettim. Ama istenirse şeker ilavesi yapılmayabilir. Ya da dutlarınız çok tatsızsa şeker oranı biraz arttırılabilir, tamamen damak tadınıza kalmış.

Limon dut aromasını ön plana çıkarıyor bu yüzden önemli. Yapması çok çok pratik. Kapalı bir kabın içerisinde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

karadut suyu malzemeleri

Kaç kişilik: 3-4 Hazırlık:5 dak. Pişirme:5 dak.

Karadut Suyu Malzemeleri

  • 300 gr. karadut
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • 4-5 damla limon suyu
  • 2-3 su bardağı su

Karadut Suyu Nasıl Yapılır?

1- Blander haznesine karadutu alın. üzerine şeker ve limon suyunu ekleyin balnderda çekin. SUyu ilave edip blanderla biraz daha karıştırın.
2- Tel süzgeci bir kabın üstüne oturtun. Ve blanderdan geçirdiğiniz sıvıyı üzerine dökün. Altta kalan suyu kapalı bir kavanozda buzdolabında muhafaza ederek tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Karadut suyu için malzemeler blander haznesine konuluyor

Karadut suyu için malzemeler blanderdan geçiriliyor

Blanderdan çekilen karadut suyunun içine su ekleniyor

Karadut şurubu tel süzgeçten geçiriliyor

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız: