AYVA TATLISI NASIL YAPILIR

ayva tatlisi

Gıda boyası kullanılmadan yapabileceğiniz, çok lezzetli, tam kıvamında bir ayva tatlısı tarifi vermek istiyorum. Ayvanın çiçeğinin renginde ayva tatlım olsun derseniz bazı dikkat etmeniz gereken noktalar var. Püf noktaları ve dikkat etmeniz gereken konuları yazının altında bulabilirsiniz. Eğer aradığınız kolay ayva tatlısı tarifiyse doğru adrestesiniz. :) Değindiğim konulara uyarak pişirirseniz başarılı olursunuz.

AYVA TATLISI ‘nın videosu için buraya tıklayınız.

ayva tatlısı

Ayva tatlısı malzemeleri

Kategori: Meyveli Tatlılar
Hazırlık Süresi: 10 Dak.
Pişirme Süresi: 1 Saat 30 Dak.
Toplam Süre: 1 Saat 40 Dak.
Porsiyon: 3-4

Malzemeler:

  • 2 adet Ayva
  • 1 su bardağı Şeker
  • 1 su bardağı Su
  • Üstü İçin Kaymak Ve Fıstık

Hazırlanışı:

1- Ayvaları yıkayıp soyun. Çekirdeklerini ve kabuklarını bir tabağa ayırın.
2- Tencereye ayvaları dizin. İçine kabukları ve çekirdekleri ekleyin suyu ilave edip küçük ocakta kısık ateşte 5 dakika pişirin.
3- Tencerenin kapağını açıp şekeri ilave edin ve yine küçük ocakta kısık ateşte yaklaşık 1 saati aşkın süre boyunca pişirin. Rengi kırmızı bir hal aldığında tatlınız hazır.
4- Kabukları ve çekirdekleri ayıklayıp servis edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

ayva tatlısı

ayva tatlısı

Ayva tatlısının fotoğraflarla anlatımı

AYVA TATLISI NASIL YAPILIR? AYVA TATLISI İÇİN PÜF NOKTALARI:

  • En önemli püf noktası küçük ocakta en kısık ateşte uzun süre pişirmektir. AYva tatlısı uzun uzun pişerken içine koyduğumuz kabuk ve çekirdekler yavaş yavaş tatlının rengini değiştirir. O yüzden bu pişti diyip aldığınız sürede rengi bu kadar kırmızı olmaz.
  • Ayvanın tadını bakın çok ekşiyse şeker miktarını arzunuza göre arttırabilirsiniz. Şeker meselesi kişinin arzusuna göre değişebilir. Bu benim sevdiğim ölçüdür.
  • Ayvayı seçerken parlak kabuklu, orta boydaki ayvaları seçin. Ayvayı aldıktan sonra çok bekletmeyin. Suyu çekilip koflaşırsa lezzeti kalmaz. Ve mutlaka ayvayı çok çok iyi yıkayın.
  • Bu renge ulaşmak için mutlaka tencerenin içine tüm ayva kabuklarını ve çekirdeklerini koyun. Servis sırasında kabukları ve çekirdekleri atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.