Zeytinyağlı Taze Fasulye Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı Taze Fasulye

Havaların ısınmasıyla sebzeler bollaşıyor. Benim en sevdiğim sebzelerden biridir taze fasulye. Yapımı kolay, lezzeti şahane olan zeytinyağlı taze fasülye ise soframızın baştacıdır.

DEVAMINI OKU

Hele bir gece buzdolabında dinlendirilirse değmeyin lezzetine.

Taze fasulye yüksek lif içerdiği için oldukça faydalıdır. A vitamini bakımından çok zengindir. Çok iyi bir folat kaynağıdır. Oldukça düşük kalori içerir.
Taze fasulyeli tarifler yaparken fasulye seçimine de dikkat etmelisiniz. Fasulye seçerken zeytinyağlı yapacaksanız içi az olan çalı fasulyesi gibi taze fasulyeleri tercih edin. Etli taze fasulye yemeği yapacaksanız seçiminiz ayşekadın fasulyesinden yana olmalı.
Fasulye alırken ortasından ikiye kırın eğer çıt diye bir ses geliyorsa taze toplandığı anlamına ve suyunu kaybetmediği anlamına gelir. Kırdığınızda iki parça birbirinden kolaylıkla ayrılıyorsa tamamdır ama kenarlarında kılçık varsa o fasulyeyi tarcih etmeyin. Kılçıksız, diri, kendini salmamış fasulyeler tercih edin.

Taze fasulyeyi nasıl ayıklanır? Taze fasulye ayıklarken uçlarında bulunan kısımları kesin. Ardından zeytinyağlı taze fasulye yapacaksanız fasulyeyi boydan 2'ye kesin ardından fasulyenin büyüklüğüne göre 2-3 parçaya ayırın.

Zeytinyağlı taze fasulye su eklemeden sadece domates rendesiyle pişirilir. En küçük ocakta en kısık ateşte yavaş yavaş pişirilmelidir. Mutlaka kapak kapalı olmalıdır. Arada karıştırmak yeterli.

Eğer fasulyeyi aldıktan sonra buzdolabında fazla beklemişse suyunu kaybetmeye başlar. O sebeple pişerken su salmadığını farkederseniz belki biraz çay bardağıyla sıcak su ekleyebilirsiniz.

Domatesle yaptığımız için mutlaka içine biraz şeker ilave etmelisiniz. Şeker domatesin asiti bloke eder ve daha lezzetli olmasını sağlar. 1 kg. taze fasulye için 1 adet kesme şeker yeterlidir.

Kaç kişilik: 4-6 Hazırlık:10 dak. Pişirme:10 dak.

Zeytinyağlı Taze Fasulye Malzemeleri

  • 1/2 kg. taze fasulye
  • 1 su bardağı domates rendesi
  • 1/2 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 adet soğan
  • 3-4 diş sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı şeker

Zeytinyağlı Taze Fasulye Nasıl Yapılır?

  • Taze fasulyeleri güzelce temizleyip doğrayın. Bir tencereye zeytinyağını koyun. Üstüne soğan ve sarımsakları koyup hafifçe kavurun.
  • Üstüne fasulyeleri ekleyin. Onun üstüne domates rendesini, tuzu ve şekeri ekleyip hafifçe karıştırın ve kapağını kapatın.
  • Küçük ocakta en kısık ateşte kapağı kapalı olarak pişirin. Bir gece buzdolabında dinlendirirseniz daha lezzetli olur. Afiyet olsun.

Zeytinyağlı Taze Fasulye Püf Noktaları

* Fasulyeleri ayıklayın ve kılçıksız olduğundan emin olun.
* Domatesleri rendeleyebilir ya da minik küpler halinde doğrayabilirsiniz.
* Mutlaka kısık ateşte küçük ocakta kapağı kapalı olarak pişirin.

Zeytinyağlı Taze Fasulye İçin Pişirme Önerisi

Küçük ocakta kısık ateşte yavaş yavaş pişmeli.

Zeytinyağlı Taze Fasulye İçin Servis Önerisi

Limon dilimleri ve maydanoz serperek servis edebilirsiniz. Sofraya gelirken üstüne sızma zeytinyağı gezdirilebilir.

Taze fasulye kaç kalori?

1 çorba kasesi zeytinyağlı taze fasulye 140 kcal. dir.

Taze fasulye gaz yapar mı?

Taze fasulye gaz yapar mı sorusu kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Yenilen miktarda çok önemlidir. Eğer yoğun miktarda yemişseniz ve hassasiyete sahipseniz gaz yapabilir.

Taze fasulye düdüklüde kaç dakikada pişer?

Taze fasulye düdüklüde 20 dakikada pişer. Düdüklüden düdüklüye pişme süresi değişkenlik gösterebilir. Fasulyenin pişme oranı kişiden kişiye değişir. Pişme süresi de fasulyenin cinsine göre değişkenlik gösterebilir. Bunu bilereke pişirmelisiniz.

Taze fasulye dondurulmuş nasıl pişirilir?

Dondurulmuş taze fasulyeyi zeytinyağlı olarak yapmak isterseniz aynı yöntemle hazırlayabilirsiniz.

Zeytinyağlı Taze Fasulyenin malzemeleri

Zeytinyağlı taze fasulye için soğan ve sarımsaklar kavruluyor

Zeytinyağlı taze fasülyeye domates rendesi ekleniyor

taze fasülye

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız: