AYVA PESTİLİ YAPIMI

ayva pestili

Çocukluğum Bolu'da geçti. Bolu'ya yılda bir defa 3-4 hafta kalmak suretiyle panayır gelir. Çocukluğumdaki en keyifli ve müthiş zamanlardır o anlar.

DEVAMINI OKU

Panayır genelde küçük şehirlerde kurulan pazar ve eğlence yeridir. (bilmeyenler için) :) Canım abim bizi bolca götürürdü...

Ödlek bir çocuk olduğumdan o korkutucu aletlere binemezdim. En sevdiğim Nesrin Ablamla bindiğimiz dönme dolap, çarpışan araba (o da çok hızlı çarpmamalı) , eğer çok çılgın ve cesur bir zamanımdaysa balerinaya binerdim. (Çocukken herhalde 2-3 kez binmişimdir.) O kadar çılgındım yani :)))

Hani o gondol vardır ya her zaman hayranlık duymuşumdur binenlere hele hele en uca oturanlara... Lise dönemimde de, ortaokul dönemimde de ve hatta hatta şimdiye kadar yukarıda bahsettiğim aletlerin dışında hiç bir şeye binmedim. Korkakmıyım evet... :) Başıma gelecek bütün olumsuzlukları düşünürüm. Çocukluğumdan beri bu böyledir. Ya gondol sallanırken kemerim koparsa fırlarsam, ya ölürsem, ya korkudan kalp krizi geçirirsem, ya gondolun başındaki adam cinnet geçirip durdurmassa, ya inemezsem, ya altıma edersem :)), ya......

Bir çocuk için normal şeyler düşünmediğimin farkındayım.. Ne yapayım çocukluğumdan beri birazcık kaygılı bir tipim...

Ben panayırda en çok top atma oyununu severdim. Hatırlarmısınız. Böyle bardak, çanak, ağzı boş şeylerin içine masa tenisi topu sokmaya çalışırsınız. Eğer topu sokarsanız soktuğunuz bardağın içinde yazılı olan hediyeyi kazanırsınız. Bayılırdım o şekilde hediye kazanmaya... Bir de halka atma oyunu vardı. Sigaraların üzerine halka atılırdı... :)

Atlı Karıncaları hep sevmişimdir. belli bir yaşa kadar bindim tabii. Ama onlarda yaşıma göre küçük kalmaya başlayınca yanımda bir çocuk olması gerekiyordu binebilmek için. Çocuğu bahane etmek gerekiyordu anlayacağınız :)) Yeğenlerim olunca lise çağlarım da bile bindim :))))

Bir de panayır dönüşü ıvır zıvır yiyecek alma kısmını pek severdim. Mesela pamuk helva, mesela dondurma, mesela kağıt helva veyaaaaaa sucukkkkk... Sucuk bilirmisiniz hayır o et olan sucuk değil. Pestilden yapılmış içinde ceviz olan sucuklar. Hani içinden ip geçirilir ip takılır böyle... Oooo bayılırım o sucuk pestillere... Uzun zamandır yemiyorum...

Geçenler de Sofra dergisinde bu pestillerle ilgili tarifler vermiş miss çilek. Ben çok severek takip ediyorum kendisini.. Bu pestilleri de hemen yaptım... İlk Ayva pestilinin tarifini vermek istiyorum.

Pestil yapımı hiç de düşünüldüğü gibi zor değilmiş... Haydi evdeki ayvaları değerlendirin pestil yapın.. :))

Kaç kişilik: 4-6 Hazırlık: 30 dak. Pişirme: 30 dak.

AYVA PESTİLİ YAPIMI Malzemeleri

  • 4 adet ayva
  • 4-6 yemek kaığı şeker
  • 5-6 damla limon suyu

AYVA PESTİLİ YAPIMI Nasıl Yapılır?

1- Ayvaların kabuklarını soyup hepsini rendeleyip blanderdan geçirin. Süzmeden çelik tabanlı yayvan bir tencerede ayva, şeker ve limon suyunuda ilave edip çok kısık ateşte pişirmeye başlayın.
2- Arada karıştırıp kıvamına bakın 1 saat dolduğunda artık suyunu çekmiş olmalı. Tencerenin ortasına doğru toplanmaya başlıyor.
3- Sonra toplanan ayvaları alıp yağlı kağıda seriyoruz. Kenarları kalın olacak. Ama iç kısmı ince. Bıçakla yada kaşığın tersiyle bastırarak yağlı kağıda yayın. Fırını en kısık dereceye ayarlayın. 1 saat civarı fırında kalacak. Kurumaması için fırçayla üzerine su sürün. İyice kuruduğunu fırından çıkardığınızda yağlı kağıttan kolay ayrıldığında görebeilirsiniz. Eğer yumşak ve yağlı kağıttan çıkmıyorsa biraz daha fırınlayın.
4- Ben pestili kurabiye kalıplarıyla şekil vererek kestim. kalp, çiçek gibi şekiller verdim ve cevizle bol bol yedim :))) Afiyet olsun...

Önerilen Tarifler:

Kategoriler: Atıştırmalık Tarifler , Meyveli Tatlılar

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız: