Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır?

Ayva Tatlısı

Gıda boyası kullanılmadan yapabileceğiniz, çok lezzetli, tam kıvamında bir ayva tatlısı tarifi vermek istiyorum.

DEVAMINI OKU

Ayvanın çiçeğinin renginde ayva tatlım olsun derseniz bazı dikkat etmeniz gereken noktalar var. Püf noktaları ve dikkat etmeniz gereken konuları yazının altında bulabilirsiniz. Eğer aradığınız kolay ayva tatlısı tarifiyse doğru adrestesiniz. :) Değindiğim konulara uyarak pişirirseniz başarılı olursunuz.

Kaç kişilik: 3-4 Hazırlık:10 dak. Pişirme:10 dak.

Ayva Tatlısı Malzemeleri

  • 2 adet ayva
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı su
  • üstü için:
  • kaymak
  • fıstık

Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır?

1- Ayvaları yıkayıp soyun. Çekirdeklerini ve kabuklarını bir tabağa ayırın.
2- Tencereye ayvaları dizin. İçine kabukları ve çekirdekleri ekleyin suyu ilave edip küçük ocakta kısık ateşte 5 dakika pişirin.
3- Tencerenin kapağını açıp şekeri ilave edin ve yine küçük ocakta kısık ateşte yaklaşık 1 saati aşkın süre boyunca pişirin. Rengi kırmızı bir hal aldığında tatlınız hazır.
4- Kabukları ve çekirdekleri ayıklayıp servis edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Ayva Tatlısı Püf Noktaları

- En önemli püf noktası küçük ocakta en kısık ateşte uzun süre pişirmektir. AYva tatlısı uzun uzun pişerken içine koyduğumuz kabuk ve çekirdekler yavaş yavaş tatlının rengini değiştirir. O yüzden bu pişti diyip aldığınız sürede rengi bu kadar kırmızı olmaz.
- Ayvanın tadını bakın çok ekşiyse şeker miktarını arzunuza göre arttırabilirsiniz. Şeker meselesi kişinin arzusuna göre değişebilir. Bu benim sevdiğim ölçüdür.
- Ayvayı seçerken parlak kabuklu, orta boydaki ayvaları seçin. Ayvayı aldıktan sonra çok bekletmeyin. Suyu çekilip koflaşırsa lezzeti kalmaz. Ve mutlaka ayvayı çok çok iyi yıkayın.
- Bu renge ulaşmak için mutlaka tencerenin içine tüm ayva kabuklarını ve çekirdeklerini koyun. Servis sırasında kabukları ve çekirdekleri atabilirsiniz.

Ayva tatlısı malzemeleri

ayva tatlısı

Ayva tatlısının fotoğraflarla anlatımı

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız: