Carpaccio Tarifi

Carpaccio

Carpaccio tarifimiz biraz Türk usulü carpacio oldu :) Öncelikle carpacio nedir bilmeyenler için kısa bir bilgi vereyim sonra benim carpacio tarifine geçeyim.

DEVAMINI OKU

Venedikte hasta olan Ressam Carpaccio 'ya doktoru pişmiş eti yasaklar. Carpacionun et sevgisini bilen aşçısı bu yemeği bulur ve Resaam Carpaccionun adını verir.

Carpoccio nasıl hazırlanır derseniz süt danası tercih edilmelidir. Nuar kısmı öyle ince dilimlenmeli ki eti havaya kaldırdığınızda arkasını görebilmelisiniz. Artık birçok butik kasap carpacio istediğinizde özel olarak hazırlayıp veriyor.
Orjinal tarif şöyledir; Dilimlenmiş carpacio etlerini bir tabağa dizin. Üstüne balzamic sirke gezdirin. Deniz tuzu serpiştirin. 5 dakika bekleyin. Üstüne rendelenmiş ya da dilimlenmiş parmesanı koyup en üste roka ya da fesleğenle servis edebilirsiniz. Sirke ve tuz ateş görmeden eti pişirir.

İtalya'ya gittiğimizde carpacciolu pizza tatmıştım. Beğenmiştik ama lezzetli et tavadaki ettir sloganımdan dolayı öyle çok da aradığım bir lezzet değildir.

Geçenlerde sandviç yapabilmek için carpaccio et aldık. Kızgın demir döküm tavada 10 saniye içinde evirip çevirdiğimiz eti salam, janbon koyduğunuz sandviçlerin içine muadili olarak koyabilirsiniz. Hem çocuklarınıza sağlıklı et yedirmiş olursunuz. Hem de salam, jambondan uzak tutmuş olursunuz. :)

Ben de kalan carpaccioları kendi tarifimle şipşak pişirdim. Türk işi oldu. :) Ne yapalım :))) Onlarda bizim köftemizi domates içinde pişiriyorlar :))) Biz bişi diyor muyuz? :)))

Hazırlık:5 dak. Pişirme:5 dak.

Carpaccio Malzemeleri

  • 200 gr. süt danasından nuar
  • 6-7 diş sarımsak
  • 4-5 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 3-4 dal taze kekik
  • 1 çay kaşığının ucuyla tuz
  • 1 çay kaşığının ucuyla karabiber

Carpaccio Nasıl Yapılır?

  • Kızgın döküm tavayı kızdırın. Zeytinyağını koyun. sarımsakları soyup 2 ye böldükten sonra zeytinyağının içine alın ve çevirmeye başlayın. Sarımsakların tüm aroması yağa geçsin. İşlemin sonuna doğru, sotelenen sarımsakların yanına taze kekiği de atın.
  • Kekik ve sarımsak yağa aromasını verdiği için bir tabağın içine çıkarın. Yağın üzerine carpacioları dizin. 10 sn. kadar pişsinler hemen arkasını çevirin 10 sn de diğer tarafı pişirin ve servis tabağına alın. Üstüne deniz tuzu serpip, taze kararbiber ekleyin, sotelediğiniz sarımsak ve keğide ekleyin.

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız: