Salata Sosu

salata sosu

Hazırlık: 2 dak. Pişirme: 2 dak. Kaç kişilik: 2-3

Salata yapmak çok kolay bir iş gibi görünebilir. Malzemeleri yıka, doğra oldu bu iş. Ama lezzetli salata yapmak o kadar kolay değil. Çeşit çeşit sos yapabilirsiniz. Ben size bugün bizim evin en popüler salata sosunun tarifini vereceğim. Her evde olan malzemelerle yapılabilecek, salataya döküldüğünde lezzetini kat be kat arttıracak bir tarif.

Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1/2 adet limon suyu
  • 1 çay kaşığı kekik
  • 1 diş sarımsak
  • 1 çay kaşığının ucuyla tuz

Hazırlanışı

1- Küçük bir kasede zeytinyağı, limon, kekik, tuz ve sarımsak rendesini karıştırın. Salatanızın üzerine gezdirip harmanlayabilirsiniz. Bu sos 2-3 kişilik yeşillkli salata için kullanılabilir.Salata miktarınız artarsa sosuda arttırabilirsiniz. Afiyet olsun.

salata sosu

salata sosu

Salata Yapmanın Püf Noktaları:

Salata malzemelerini, büyük bir kapta, bol suda sirke koyarak 5 dakika bekletin. Elinizle arada bastırın. Malzemelerin içindeki toprak v.s. insin. Suyun dışına çıkarıp kabı yıkayın ve yeniden suyla doldurun tüm salata malzemelerini yeniden içinde 1-2 dakika bekletin. Ardından içiniz nasıl rahat edecekse bir su daha geçin. Kabın içinde ya da elinizle tek tek..

Salata malzemelerini yıkadıktan sonra mutlaka kurutun. Ya salata malzemesi kurutma aletiyle eğer yoksa süzgeçte biraz bekleterek suyunun iyice süzülmesini bekletin.

İstediğiniz büyüklükte doğrayabilirsiniz. Tabakta da istediğiniz şekli verebilirsiniz. Ama sosu döktükten sonra mutlaka iyice karıştırmalısınız.

Kategoriler: Sos Tarifleri , Salata Tarifleri , Yemek Tarifleri

Önerilen Tarifler:

Sosyal Medya Hesaplarımız: