BEZELYE YEMEĞİ

bezelye yemeği

Bezelye yemeği yapımı hem kolay hem de lezzetli bir yemek. Yazın buzluğa atılması kolay bir sebze olduğundan yaz kış pişer bizim evde. Eğer 2-3 yaşlarında çocuğunuz varsa önüne koyun 1 kilo bezelye sizin için ayıklasın. Hem ufaklıkta motor gelişimi sağlarsınız, hem de işiniz görülür. :))

Bu bezelyeleri ben Ada'ya ayıklatmıştım. Afiyetle yenmeyi bekliyor. Bu tarif bir çok yemek yapan insan için kolay gelebilir. Ama hem ben size bazı lezzet sırları vermek istiyorum, hem de yeni yemek yapmaya başlayan sevgili dostlar için yazılı bir tarif olsun istedim.

Öncelikle bu tür 2-3 sebzeyi birleştirerek yemek yapıyorsanız doğradığınız sebzelerin aşağı yukarı aynı boyutlarda olmasına özen gösterin. Eğer biri küçük diğerleri büyük doğranmışsa pişme esnasında küçük doğradığınız sebze erir gider.

İkinci olarak ben bu tür yemeklerde hepsini bir arada katıp su eklemek yerine önce soğanı çok çok yavaş şekilde kavuruyorum. Kavurmanın orta yerinde havucu da ekliyorum. Çay kaşığının ucuyla da şeker ekliyorum. Soğan, havuç ve şeker birlikte kavrulurken karamelize oluyorlar ve bence çok ciddi lezzetli oluyor. Kavurmanın sonlarında ise patatesi atıp hafifçe onuda kavuruyorum.

Bu tür yemeklerde çok sulu seviyorsanız suyu arzunuza göre arttırabilirsiniz ama bence çok sulu olan yemek lezzeti eksik oluyor. Ama yoğun olan yemek daha lezzetli oluyor.

bezelye yemeği

Bezelye yemeği tarifim şöyle;

Hazırlık: 10 dak. Pişirme: 10 dak.

BEZELYE YEMEĞİ Malzemeleri

  • 300 gr ayıklanmış bezelye
  • 1 orta boy patates
  • 1 orta boy havuç
  • 1 orta boy soğan
  • 1 çay kaşığının ucuyla şeker
  • 1 çay kaşığı dolusu tuz
  • 1 yemek kaşığı salça (biber, domates karışık)
  • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2-3 diş sarımsak

1- Soğanları, havuçları, patatesleri aynı boylarda küp küp doğrayın. Tencerenin içine yağı koyup önce soğanları kısık ateşte kavurmaya başlayın. Ardından havuçları koyup çok az bir şeker serpip karıştıra karıştıra kavurun.

2- Ardından patatesleri ekleyin kavurun. Salçayı ve bezeleyeleri ekleyip karıştırın. Tuz, sarımsak rendesini de ekleyip 1,5 parmak geçecek şekilde su ekleyin. (isterseniz suyu azaltıp arttırabilirsiniz) Eğer düdüklüde yapıyorsanız ona uygun su koymalısınız.

3- Kısık ateşte pişirin. Afiyet olsun.

Kategoriler: Sulu Yemekler

Önerilen Tarifler:

Sosyal Medya Hesaplarımız:

render date:2019-09-15 19:44:45 template_ver:v3_2