Ciğer Kızartması Tarifi

Ciğer Kızartması

Ciğer kızartma çok pratik bir yemek gibi görünse de bir çok püf noktasını içinde barındırır. Eğer lezzetli bir ciğer kızartmanız olsun istiyorsanız bunlara uymak zorundasınız.

DEVAMINI OKU

 En önemli kural güzelce zarlarından ve sinirlerden temizletmelisiniz. Kasabınızdan rica edin. İkincisi ince uzun dilimler kestirin. Kuzu ya da dana ciğer olması önemli değil ikisi de olur. Temizlenen dilimlenen ciğerleri güzelce bir süzgeç yardımıyla yıkayın ve süzmeye bırakın Arada sallayarak suyunu süzün. En az 15 dakika süzülsün. Sonra un ve tuzla hazırladığınız unlu karışıma bulayın ve kuru bir süzgeçe alın Ve fazla unundan kurtulun. Ve en önemlisi, kızgın derin bir tencerede bol yağda kızartın. Fazla pişirmeyin. :) Şimdi tarife geçelim.

ciğer kızartması

Kaç kişilik: 4-6 Hazırlık:15 dak. Pişirme:15 dak.

Ciğer Kızartması Malzemeleri

  • 500 gr. dana ciğer
  • 1 adet yumurta
  • 1-2 yemek kaşığı süt
  • 1 su bardağı un
  • 1 çay kaşığı tuz
  • kızartmak için göz kararı sıvı yağ

Ciğer Kızartması Nasıl Yapılır?

1- Ciğerlerinizi bir süzgeç yardımıyla yıkayıp süzün. Arada sallayarak tüm suyundan kurtulun.
2- Tuz ve unu bir kasede karıştırın. Ciğerleri unlu karışıma bulayın. Kuru bir süzgeç yardımıyla fazla undan kurtulun. Ama bir posta daha unu kullanacağımız için hepsini kullanmayın ya da un takviyesinde bulunun.
2- Yumurta ve sütü iyice çırpın. Fazla undan kurtulmuş ciğerlerinizi yumurtalı karışıma bulayıp yeniden una bulayın.
3- Derin bir tencereye yağı alın. Kızgın yağda ciğerlerinizi kızartın. Çok fazla tutmayın. ciğer çok çabuk pişen bir et ürünüdür. Sıcak sıcak tüketin. Yanında sumaklı soğan çok yakışacaktır.

Kategoriler: Sakatat Yemekleri

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız: