Farklı Nohut Tarifleri (9 Çeşit)

Nohutlu Tarifler

Türk mutfağının vazgeçilmez unsurlarından nohut ile farklı ve doyurucu nohutlu tarifler hazırladık. Nohutlu yemekler lezzeti ve besleyiciliği sebebiyle çok sevilir ve tercih edilir. Nohut farklı biçimlerde kullanılabilir, sofralara zenginlik katar. Özellikle haşlanmış nohutun kullanıldığı nefis ve pratik tarifler çok tercih edilir. Etli ve etsiz yemeklerden mezelere, çorbalardan nohutlu salatalara kadar nefis nohutlu yemek tariflerini sizler için bir araya getirdik.

1. Lebeniye Çorbası

Yöresel çorbalarımızın en lezzetlilerinden. İçinde köfte ve nohut mevcut. İsmi yoğurt anlamına gelen lebenden türemiştir. Bol naneli, enfes bir çorbadır. Çorba diyip geçmeyin oldukça doyurucu ana yemek yerine geçebilir.

Lebeniye Çorbası

2. Pastırmalı Humus

Antakya bölgesine özel bir tarif. Nohut gibi bakliyatlara çok yakışan pastırmayı humus üstüne bol baharatla sotelenmiş şekilde koyduk.. Yiyen bir daha, bir daha istedi :)

Pastırmalı Humus

3. Nohutlu Kıymalı Köfte

Öyle bir köfte hazırladık ki hem kıyma hem nohut var. Az kıyma ile hazırlanan çok bereketli bir yemek tarifi. Bakliyat yediremediğiniz çocuklarınız için bulunmaz bir tarif.

Nohutlu Kıymalı Köfte

4. Etli Nohut Yemeği

Kış aylarının en sevilen sulu yemeklerin başında gelen nohut yemeği etli olarak pişirildiğinde yemelere doyulmuyor. İster kemikli etle yava yavaş pişirin, isterseniz bizim yaptığımız gibi parça etle pişirin. Her ikiside enfes olacaktır. Etli nohut yemeği tarifimizi ve püf noktalarını izlemeden etli nohut yemeği yapmayın.

Etli Nohut Yemeği

5. Nohutlu Tavuklu Enginar Salatası

Enginar, et ve nohutu buluşturduk. Ortaya misssgibi bir yemek çıktı. İster ara sıcak ister ana yemek olarak sunabileceğiniz bu tarifi çok seveceksiniz. Enginarın bol olduğu zamanlarda buzluğa taıp istediğiniz her mevcim bu tarifi yapabilirsiniz.

Nohutlu Tavuklu Enginar Salatası

6. Nohutlu Bulgur Pilavı

O bir klasik.. Sevmeyeni yoktur. Bereketli Anadolu topraklarının en sevilen bakliyatları bulgur ve nohutu birlikte sevmeyen yoktur. Harika bir bulgur pilavı yaptık, içine nohut kattık..

Nohutlu Bulgur Pilavı

7. Humus

Daha çok Arap ülkelerinde, Ortadoğuda yapılan bir lezzetle karşınızdayız. Güzel yapılırsa yemelere doyulmaz humus tarifimizi mutlaka denemelisiniz. Davet sofralarında meze olarak, akşam yemeklerinde eşlikçi olarak yapabilirsiniz

Humus

8. Sıkma Köfteli Çorba

Sıkma bulgur köfteleri hazırlayıp nohutla birlikte pişiriyoruz ve içine terbiye ilave ediyoruz. Öyle lezzetli bir çorba oluyor ki.. Hem ekonomik, hem kolay..

Sıkma Köfteli Çorba

9. Nohut Yemeği

Klasik nohut yemeğimizi, yeni mutfağa giren, nohut yemeği yaparken daha lezzetli olması için ipuçları arayan siz değerli dostlarımız için hazırladık.

Nohut Yemeği

Paylaşmak İçin:

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Sosya Medya Hesaplarımız: