SARIMSAKLI SOMON TARİFİ

somon

Sabah erkenden uyandım. Bugünün cuma olmasından mütevellit mutlu mutlu ama uykudan uyandığım için bir o kadar tosur tosur salona geçtim. Az Tv serettim. Çay suyunu koydum. Dünden aldığım simitlerin ortasını kesip kaşar ve sucuk yerleştirip fırına verdim. Salondan yatak odasına geçerken Tekirin seslendiğini duydum. (Evet kendisi insan gibi maşallah sesleniyor, çağırıyor, yakında dile gelip konuşacak)  Suyu bitmiş, kahvaltı ne zaman gelecek diyor. :) Suyunu koydum, mamasını çıkardım. Elimdeki mama bardağına kafasını toss toss vurarak teşekkür etti. Hava güneşli, bahçeye, bağa bostana bakayım dedim. (Duyanda metrekarelerce bahçe, tarla var sanacak) :)) Ektiğimiz domatesleri, biberleri, kavun, karpuzu kontrol ettim. Çiçek açan domateslerden pırt pırt pırtlayan domatesleri görüp sevinç çığlığı attım. Çileklere baktım. Olmuş bir çileği koparıp yedim. Lavantalara elimi sürüp, bi tane koparıp burnumla ağzım arasına bıyık gibi koydum. Üst dudağımı burnuma değdirir gibi hareket ederek lavanta düşmeden koklaya koklaya bahçede dolaştım. Dikkat eller serbest :) (hareket anlaşıldı değil mi) 2 badem kırdım. Taze taze kabuğunu soydum onuda lüplettim.

Kaç gündür yokladığım şekerpareleri (kayısıları) yoklayayım belki yumşamışlardır dedim. Yumşamışlar kararını verdikten sonra burnumla dudağımın arasında lavanta, ellerimde 4 şekerpareyle eve girdim. Mesut yürüyüş yapmayacakmıyız dedi, bugün cuma akşama konsere gideceğiz ne yürüyüşü yaaauvvv dedim. İçim kıpır kıpır radyodan yükselen müzikle değişik dans figürleri yaptım. Bu konuda başarılı olduğuma karar verdim. Mesut neden güldü anlayamadım. :) Kaşar, sucuk, simit çay ile kahvaltı edip, hazırlandık, giydiğim kıyafete son bir kez baktım, eteğimin ütüsüz olduğuna karar verdim. Eteği çıkarıp ütülemeye üşendim. Etek üstümdeyken ütü masasına eteği geçirmek suretiyle maymunlara yakışır bir eğilip bükülmeyle, kırışık yeri ütüledim, işe gitmek için arabaya bindik.

Arabaya biner binmez içim daraldı. Sanki bahçe ve ev sınırlarının içindeki mutlu kuzucuk Zerrin ben değildim. Ben kendimi sanki evde unutmuşum içime katil ruh Çaki girmiş gibi nemrut vaziyetde oturdum durdum. Mesutun yaptığı tüm komikliklere, havanın iç açıcılığına, radyodan yükselen güzel müziklere rağmen uyuzluğum yol boyunca bakii kaldı. İçimdeki sıkıntı arttıkça tedirginliğimde arttı. Acaba birşeymi oldu, niye içim sıkılıyor, diyerek annemleri aradım. Annemle, babamın sesini duyunca az biraz içim ferahladı, rahatladım. Herkesin iyi olduğundan emin oldum. Uyuzluğumun neden kaynaklandığını bulamadım. Şimdi işteyim, hala nemrutum, hala suratsızım. Biri dokunsa, plooof diye dalasım var,  dokunan yok... yada salya sümük ağlasam rahatlarmıyım acaba ..

Hadi hayırlısı.. Güzel bir somon tarifi  vereceğim.

Haftasonu somon alıp deneyin derim. Benden sölemesi, denemezseniz ağlarım hıı... :)

Kaç kişilik: 2 Hazırlık: 5 dak. Pişirme: 5 dak.

SARIMSAKLI SOMON TARİFİ Malzemeleri

  • 2 dilim somon balığı
  • 4-5 diş sarımsak
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1-2 dal biberiye

SARIMSAKLI SOMON TARİFİ Nasıl Yapılır?

1- Somonları ince ince küçük parçalar halinde kesin. Sarımsakları ince şekilde doğrayın. Yanmaz tavaya zeytinyağını koyun. İçine sarımsakları atıp çevirin. Zeytinyağına sarımsak aroması bulaşsın. Misss gibi olsun. Sarımsaklar çok ölmeden somonları ve biberiyeleri yağın içine koyup kızartın. Hafif pembelşmesi yeter. Çok fazla pişirmeyin. Afiyet olsun.

Önerilen Tarifler:

Kategoriler: Deniz ürünleri ve Balık Tarifleri , İtalyan Yemekleri

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız: