Yufkalı Çıtır Sosis Tarifi

Yufkalı Çıtır Sosis

Yufkalı çıtır sosis, doğum günlerinin, partilerin vazgeçilmezi. Yapması el oyalasa da özellikle çocukların bayıldığı bir lezzet.

DEVAMINI OKU

 Kürdana takılan, aslında yapımı çok basit olan ama görüntüsü şahane bu lezzeti yapmak çok kolay. Eğer küçük sosis kalınlığında kurabiye kalıplarınız varsa yufkaları çiçek şeklinde ya da kalp şeklinde kesebilirsiniz. Ama kurabiye kalıbı yoksa da sorun değil gazoz kapağı işe yarar. Kürdanın ortasına gelecek şekilde dizin. Kürdanın iki tarafındada yarım parmak boşluk bırakın. Çok sıkı dizmeyin.Fotoğrafta gördüğünüz lezzetleri arkadaşım inci, kızının doğum günü için hazırlamıştı. Ben de size tarifi vereyim. Buyrun.

Kaç kişilik: 8-10 Hazırlık:25 dak. Pişirme:25 dak.

Yufkalı Çıtır Sosis Malzemeleri

  • 12 adet uzun sosis
  • 2 adet yufka
  • kızartmak için göz kararı sıvı yağ
  • bol bol göz kararı kürdan

Yufkalı Çıtır Sosis Nasıl Yapılır?

1- Sosisleri ince ince dilimliyoruz. Yukayi ikiye katlıyoruz bir kabak yardımyla(Kola kapağı mesela) yuvarlaklar kesiyoruz. Kürdana iki yuvarlak yufka, bir sosis şeklinde diziyoruz.
2- Derince bir tencereyi yağ koyun. Bol kızgın yağda kürdana dizdiğiniz börekleri kızartın. Hafif pembeleşince ocaktan alın. Yağı çekmesi için kağıt havluya koyun. Sonrasında servis tabağınıza alıp servis yapın. Afiyet olsun.

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız: