Hamsi Tava Tarifi

Hamsi Tava

Av yasaklarının ortadan kalkmasıyla hamsi masalarımda yer almaya başladı. Gerek lezzeti, gerek ekonomik bir balık olması sebebiyle tüm evlerde pişiyor.

DEVAMINI OKU

Oldukça sağlıklı olan hamsi balığının daha önce faydalarını ve nasıl ayıklandığını anlatmıştık.
Hamsi tava yapımı açısından oldukça kolay bir tarif. Özellikle yeni çıkan balık tavalarıyla iyice kolaylaştı. Büyük balık tavaları bizim fotoğrafımızdaki gibi dizerseniz 1,5 seferde 1 kg. balığı pişirebiliyor. Hal böyle olunca balıklar sıcak sıcak sofraya geliyor.

Balık kokusundan rahatsız olanlar için kokusuz hamsi tava yapmıştık. Bu sefer klasik, çıtır çıtır bir hamsi tava tarifi hazırladık sizlere. Yanına bol yeşillikli salata, fırında soğan söğüş, mısır ekmeği daha neler neler.. Balık yanına hazırlayacağınız yancıların tarifleri bizden, hamsi tavayı yapmak ve yancıları şipşak hazırlamak sizden..

Kaç kişilik: 3-4 Hazırlık:10 dak. Pişirme:15 dak.

Hamsi Tava Malzemeleri

  • 1 kg. hamsi
  • 2 yemek kaşığı beyaz un
  • 2 yemek kaşığı mısır unu
  • 7-8 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 çay kaşığı tuz

Hamsi Tava Nasıl Yapılır?

  • Hamsileri balıkçınıza temizletin ve iç kısımlarını güzelce yıkayın. Karın kısmında siyahlık kalmasın (acı tat bırakır) Eğer kendiniz temizleyecekseniz yazımızdaki temizleme linkine tıklayarak hamsi nasıl temizlenir okuyabilirsiniz.
  • Yıkayıp suyunu iyice süzdürdüğünüz hamsilerin (ıslak olmamasına özen gösterin) kenara alın. Bir buzdolabı poşetinde unları ve tuzu iyice karıştırın. Suyu süzülen hamsileri poşetin içine atın ve sallayarak karıştırın. Tüm hamsilerin unlanmasına özen gösterin.
  • Balık tavanızın içine hamsileri fotoğraftaki gibi dizin. Kuyruklar üst üste gelip vücutları aynı yöne bakacaklar. Sıkı şekilde dizdikten sonra ocağa koyun. Tavanın yanlarından sıvı yağı dikkatlice verin.
  • Kızarmaya başladığını farkettiğinizde tavanın içindeki yağı bir kaseye üstüne kapak kapatarak süzdürün. Ardından düz bir kapak ya da büyükce düz bir tabağa hamsileri ters yüz edin. Ve yavaşça tavaya kaydırın. Süzdüğünüz yağı tavanın yanından verin ve nar gibi kızarana kadar pişirin.
  • Servis etmeden önce yeniden yağı süzdürün ve servis tabağına hamsilerin şekilleri bozulmadan kaydırın. Afiyet olsun.

Hamsi Tava Püf Noktaları

* Dizme aşaması önemli. Birbiriyle aynı yöne bakacak şekilde ve kuyrukları birbirine değecek şekilde diziyoruz. Boşluk kalmamalı.
* Ters yüz aşamasında tabak ya da tavanın kapağıyla çevirme işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu sırada tavadaki fazla yağı başka bir kaseye almalısınız. Aksi takdirde yanabilirsiniz.
* Tüm balıkların unlandığına emin olun.
* Balıklarınızı yıkadıktan sonra suyundan kurtulun ve kurumasını sağlayın. Bu sayede çıtır çıtır olacaktır.

Hamsi Tava İçin Pişirme Önerisi

Tavada orta hararetli ateşte pişirin.

Hamsi Tava İçin Servis Önerisi

Bol yeşillikli salata ve limonla servis edin.

Hamsi tava nasıl dizilir?

Hamsi tava diziliş mantığınızı tarifin anlatımında ayrıntılı olarak yer verdik.

Hamsi tava pişirme süresi nedir?

Hamsi tava pişirme süresi toplam 10-15 dakika arasındadır. Çok çabuk pişen bir balıktır. Büyüklüğüne göre ve birbiriyle ne kadar yapışık olduğuna göre değişir. Biz 1 kg. hamsiyi 12-15 dakika arasında pişiriyoruz.

Hamsi tava mısır unsuz yapılır mı?

Hamsi tava mısır unsuz hazırlanabilir. Sevmiyorsanız ya da evde mısır unu yoksa buğday ununa bulayıp kızartabilirsiniz.

Hamsi tava yağlı kağıtta yapılır mı?

Hamsi tava yağlı kağıtta yapılır. Kokusuz hamsi tava tarifi yağlı kağıtta yapılıyor. Tavanızın ortasına yerleştirdiğiniz yağlı kağıdın üstüne hamsileri dizip hava almayacak şekilde kapatıp tavada pişiriyoruz. Koku çıkmıyor. Tavada hamsiye en yakın tarif oluyor.

Hamsi tava yanına ne gider?

Hamsi tava yanına olmazsa olmaz salata ve mısır ekmeğidir.

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız: