Milföyden Çam Ağacı Tarifi

Milföyden Çam Ağacı

Yılbaşı sofralarınızı süsleyecek, hem eğlenceli, hem çok lezzetli bir börek tarifi. Yerken çıtır çıtır, keyifli, yapması ise çok çok kolay bir lezzet. Söylemeden geçemeyeceğim çocuklar bayılıyor.

DEVAMINI OKU

Az malzemeyle yapılması da cabası ..

Bir börek milföyle yapılıyorsa bana göre zaten on numaradır. Milföy hamurundan yapılan böreklerin hem pratik hem de  çıtır çıtır oluşu, insanların tercih sebebi.. Ama doğru şekilde yapılırsa, eğer milföyler buzluktan çıkarıldıktan sonra uzun süre bekletilirse o börekten hayır gelmez, yayılır, kabarmaz, hamurlaşır. Kıvamında şekil verip fırınlamak çok çok önemlidir.

Bu yılbaşı haftasında, bana yılbaşı sofralarınızı süsyeleyecek yılbaşı yemekleri soruyorsunuz, 2016 için bununla başlayalım istedim. :) Daha önce yaptığım yeni yıl lezzetleri de vardı. Mesela noel baba şeklinde salata, çam ağacı şeklinde brokoli salatası

Ben pesto sos ile yaptım. Siz arzu ederseniz muhammara ya da çemenle yapabilirsiniz.

Milföyden çam şeklindeki böreğimiz için malzemeler

Kaç kişilik: 4-6 Hazırlık:10 dak. Pişirme:10 dak.

Milföyden Çam Ağacı Malzemeleri

  • 10 adet milföy
  • 2-3 yemek kaşığı pesto sos
  • 1 adet yumurta sarısı

Milföyden Çam Ağacı Nasıl Yapılır?

1- Milföyleri 7-8 dakika oda sıcaklığında bekletiyoruz. Hafif yumşamaya başladığında üste bir milföy dilimi koyuyoruz, altına iki tane koyup yapıştırıyoruz. En alta iki milföyü elinizle hafifçe açarak yerleştiriyoruz. Piramit gibi. Ayrıntılı anlatım için malzemeler fotoğrafının üstündeki video linkine tıklayabilirsiniz. Ya da buradan https://youtu.be/NmKxwImLdsY
2- Milföyleri yerleştirdikten sonra pesto sos sürüyoruz. Ardından pesto sosun üstünü milföylerle aynı şekilde kapatıyoruz.
3- Bıçakla keserek çam ağacı şekli veriyoruz.
4- Parmak kalınlığında kesikler yapıyoruz ve iki tur attırıp çevresinde yerleştiriyoruz.Bunlar çam ağacının dalları oluyor. Tepesine domates dilimi yerleştiriyoruz.
5- Üstüne yumurta sarısı sürüp önceden ısıtılmış 180 derece fırında nar gibi kızarana kadar pişiriyoruz. Şimdiden afiyet olsun.

milföyden yeni yıl böreği

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız: