Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Lezzetli Pirinç Pilavı

Sürekli sorulan soruların başında gelen pilav yapmanın püf noktaları sorusuna sonunda yanıt yazabiliyorum.

Benim için özellikle etli sebze yemeği varsa yanında mutlaka ama mutlaka pilav olmalıdır.

DEVAMINI OKU

Kuru et ya da tavuk varken aramam. Ama sulu yemeklerde yanında olmalı. Pirincin içindeki şeker oranının yüksek olması sebebiyle, sağlık açısından ne kadar azaltsak da, evimizde azımsanmayacak şekilde pilav pişiyor. Ben de olabildiğince kepekli pirinç kullanmaya çalışıyorum. Ama aşağıda vereceğim tüm püf noktaları normal pirinçle yapılan normal pilav tarifi için geçerlidir.

Ben de pilav yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları toparladım. Sizinle paylaşmak istedim;

Öncelikle pirincinizi çok ama çok iyi seçmelisiniz. iyi bir pilavın en önemli noktası pirinç seçimidir.

İkinci olarak mutlaka ama mutlaka pirinç çok iyi yıkanmalıdır. Yıkanırken su saydamlaşmalıdır. Eğer nişastasından iyice arındırırsanız pilavınızın tane tane olması için gerekenlerden birini gerçekleştirmiş olursunuz.

Kullanacağınız yağda çok önemli. Lezzet açısından tereyağı kullanmanızı tavsiye ederim. Ama tereyağının yanında katılacak biraz zeytinyağı hem pilavınızı parlak gösterir hem de tereyağının ağırlığı alır. Yağ oranı da çok çok önemlidir. 1 su bardağına 1-1,5 yemek kaşığı tereyağ + 1 yemek kaşığı zeytinyağ önerilen ölçüdür.

Pirinçleri yağda uzun uzun kavurmak önemlidir. Tuz serperek kavurmalısınız. Pirinçleriniz saydamlaşmalı. Tüm pirinçler ve pirinçlerin tüm yüzeyleri yağa değmeli.

Kullanılan tencerenin de önemi büyüktür. Geniş, yayvan bir tencere kullanılmalı. Tabanı kalın olmalı.

Su oranı da çok önemlidir. Verilecek suyun miktarı aslında pilavınızı pişirirken ki ateşle çok önemlidir.Ben size orta büyüklükte ki bir ocakta kısık ateşte, kalın tabanlı tencere için vereceğim. Eğer pirinç güzelce yıkanmış ve suda bekletilmemişse (ben bekletmiyorum) ve baldo pirinçse (su çekmede pirincin cinside farklılık gösterir) 1 su bardağına 1,5 su bardağı ölçülerindedir. (su sıcak olmalıdır.)

Eğer pilavınız beyaz olsun istiyorsanız pişerken içine damlatacağınız 1-2 damla limon suyu pilavınızı beyazlaştırır.

Pilavınız pişerken kapağını açmamalısınız. Kısık ateşte pişmeli ve ara ara kontrol etmelisiniz. Eğer pilavınız göz göz olup suyunu çekmişse altını kapatıp hafifçe karıştırıp tencere ile kapağı arasına temiz bir bezle kapatmalısınız. Bunun sebebi ise buharlaşan suyun tencere kapağına gelip tekrar tencereye geri dönememesi içindir. Eğer havlu ile örtmezseniz tencereden yükselip kapaktan düzeş su pilavı lapalaştırır.

Su yerine et suyu ya da tavuk suyu kullanımı lezzetlendirir.

Ben size şimdi tel şehriyeli pilav tarifi vereceğim. Şimdiden afiyet olsun.

Hazırlık:5 dak. Pişirme:5 dak.

Lezzetli Pirinç Pilavı Malzemeleri

 • baldo 1 su bardağı pirinç
 • 1,5 su bardağı +2 yemek kaşığı sıcak su
 • 1 yemek kaşığı dolusu tel şehriye
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Lezzetli Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?

 • Pirinci iyice yıkıyoruz. Yukarıda söz ettiğim gibi. Tencerenize yağı koyup tel şehriyeyi ekliyoruz. Güzelce kavuruyoruz. Rengi değiştiğinde pirinçleri ve tuzu da ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
 • Pirinçler saydamlaştığında suyu ekliyoruz. karıştırıp kapağını kapatıyoruz. Ara ara kontrol ediyoruz. Pilav göz göz olduğunda ocağın altını kapatıp tencere ve kapağı arasına havlu koyuyoruz. Demlenmeye bırakıyoruz. Afiyet olsun.
Kategoriler: Pilav Tarifleri

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Yorumlar:

 • nursel ö. 23.07.2013

  Ben pirinci tuzlu ve limonlu sıcak suda bekletiyorum.Sıvı yağ ile kavuruyorum.Suyu ilave edince 1 kesme şeker koyuyorum.Tereyağını suyunu katınca öyle koyuyorum. tane tane süper beyaz bir pilav oluyor...:)))selamlar...

  Cevapla

 • YAZAR 24.07.2013

  Süppersin Nursel. Çok teşekkürler.

  Cevapla