Fırında Çupra Tarifi

Fırında Çipura

Hemen hemen her mevsimde bulunan çipura balığı yetiştirme ve deniz balığı olarak ikiye ayrılır.

DEVAMINI OKU

Çiftlikte yetiştirmelere de deniz balığı dense de çiftlikler denizin içinde ve yapay yem verilerek beslendiğinden aslında çiftlik balığıdır.
Deniz çipurasının ise lezzeti bir başkadır. Doğal beslenme, çipuranın tadına tat katar. Deniz çipurası normal balıklardan daha büyük olabilir. Bizim ki gibi.. Öyleyse balıkçınıza fileto şeklinde ikiye ayırmasını söylemelisiniz. Hem daha rahat pişecek hem de baharatlarla daha iyi tatlandırabileceksiniz.

Çipura balığı ızgarada, tavada fırında pişirilebilir. Yağlı balık olduğundan ızgara ya da fırın tavsiye edilir. Balığı iyi pişirmek, sulu kalmasını sağlamak, çiğ bırakmamak önemlidir. Bu sebeple hazırlanış aşamalarına çok dikkat edin. Lakin pişme süresi balığın büyüklüğünden dolayı değişiklik gösterir. Sizin fırın başında iyi bir gözlemci olmanız gerekir.
Yanına hazırlayacağınız bol yeşşilikli bir salatayla muazzam bir menüye dönüşen çupra balığını tavsiye ediyoruz..
Çipuralar alındıysa buyrun mutfağa..

Kaç kişilik: 2-3 Hazırlık:5 dak. Pişirme:30 dak.

Fırında Çupra Malzemeleri

  • 1 adet çupra balığı
  • 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
  • 1 çay kaşığının ucuyla pul biber, karabiber, tuz
  • yarım limon suyu
  • 2 yaprak defne yaprağı

Fırında Çupra Nasıl Yapılır?

  • Çupra balığınız büyükse ortadan ikiye filoto olacak ama kılçık üstünde kalacak şekilde balıkçınıza kestirin.
  • Püf noktalarında bahsettiğimiz şekilde evde balığınızı yıkayın. ARdından bir bardak ya da kasede zeytinyağı, tuz, karabiber, pul biber ve limon suyunu karıştırın.
  • Fırın tepsisine iç kısımları gelecek şekilde yerleştirin. Karın kısmına defne yaprağını koyun. Kırıp küçük parçaları alt kısmına yerleştirebilirsiniz.
  • Fırça yardımıyla yağlı karışımınızı balığın üstüne sürün. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri kızarmaya başlayıp deri etinden ayrılma belirtileri göstermeye başladığında balığınızı fırından çıkarın. Sıcak şekilde servis edin. Afiyet olsun.

Fırında Çupra Püf Noktaları

* Çipura balığı, balıkçınız tarafından güzelce temizlendiyse siz evde sudan geçirin. Karın bölgesinde siyahlıklar varsa bıçağın tersiyle ya da elinizle ovuşturarak o siyahlıktan kurtulun. Aksi takdirde acımsı bir tat gelir.
* Fırına soslayıp baharatlayıp attığınız balığınızın derisi etinden ayrılmaya başlayıp hava kabarcıkları gördüğünüzde (ne demek istediğimi balığınız pişerken anlayacaksınız) pişmiş demektir. Bu sebeple fileto yaptırdığınız balığınızı derisi yukarıya gelecek şekilde tepsiye koymalısınız.

Fırında Çupra İçin Pişirme Önerisi

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında pişirin. Aromasını arttırmak için limon ve soğan dilimleri ilave edilerek pişirilebilir.

Fırında Çupra İçin Servis Önerisi

Bol roka, limon ile servis edin. Kırmızı soğanda pek yakışacaktır.

Çipura tarifi tavada pişirilir mi?

Çipura tarifi tavada pişirilir. Ama deniz çipurası ise mutlaka dilimlere ayrılarak, ya da fileto şekilde pişirilmelidir. Aksi takdirde bütün pişirilmesi imkansızdır.

Çipura nasıl pişirilir?

Çipura fırında, tavada, ızgara yöntemiyle pişirilir. Ama yağlı bir balık olduğundan en iyi pişirme yöntemi ızgara ve fırında pişirmedir.

Fırında çupra ızgara nasıl yapılır?

Fırında çupra ızgara için ızgara teline koyduğunuz bizim tarifimizle sosladığınız balıkları fırının üst gözüne koyuyoruz. Altına mutlaka ızgara ile aynı boyutlarda tepsi koyuyoruz. Yağını ve suyunu tepside topluyoruz. Bu şekilde pişirebiliriz. Sonra alt üst yapıp iki tarafıda pişirebiliriz.

Fırında çupra püf noktaları nelerdir?

Fırında çupra püf noktalarının en önemlisi balığı kurutmamaktır. Bu sebeple balığın piştiğini anlamak için verdiğimiz hazırlanış kısmındaki bilgilere önem vermelisiniz.

Çupra Nasıl Temizlenir?

Çupra temizlerken önce pullarından kurtulmalısınız. Ardından karnından başlayarak baş kısmına doğru keskin bir bıçakla ayırıp karın içini temizlemelisiniz. İyice yıkadığınzıda çipuranız pişirmeye hazırdır.

Fırında çipura sosunda taze baharat kullanılır mı?

Fırında çipura sosunda dilediğiniz baharatı kullanabilirsiniz.

Fırında çipura yağlı kağıtta pişer mi?

Fırında çipurayı yağlı kağıt serili tepside pişirebileceğiniz gibi yağlı kağıda sarılı şekilde kağıt kebabı pişirir gibi de pişirebilirsiniz.

Fırında çipuranın yanına ne gider?

Fırında çipuranın yanına en iyi cevizli bol yeşillikli salata gider. Ama daha fazla çeşit yapmak istersenizfırında patates , güveçte soğan ve
güveçte karides de çok yakışır.

Tarifi Paylaşmak İçin:

Sosyal Medya Hesaplarımız: