15 Farklı ve Leziz Biber Dolması Tarifi - Değişik Sarma ve Dolma Tarifleri

Dolma Tarifleri

Tüm dünyada yapılan, yüzlerce çeşidi olan bir yemek tarifi düşünün. Evet dolma tariflerinden söz ediyoruz. İstediğiniz sebzenin, meyvenin, deniz ürününün, etin, yaprağın, çiçeğin içini dolduruyoruz. Mantık çok basit lezzetli bir dolma içi hazırlanıyor. Dolduracağınız ürünün içini açıp içini temizliyoruz ve bu lezzetli dolma içi ile dolduruyoruz.
Elbette çeşitleri sadece dış malzemeyle sınırlanmıyor. İç harcında çeşitleri mevcut. Zeytinyağlısı, etlisi, pirinçlisi, bulgurlusu, balıklısı, tatlısı, meyvelisi bir sürü iç harç çeşitleri de mevcut. Dolma çeşitleri saymakla bitmez ama biz size klasiklerden söz etmek istedik.

Türk mutfağının olmazsa olmazı yaprak sarması, biber dolması, Ege ve Akdeniz ülkelerinin en popüleri kabak çiçeği dolması, enginar dolması daha neler neler..
Dolmanızı seçin, doldurmaya başlayın. Her gün bir tanesini deneyin çevrenizdekileri mutlu edin.

1. Karışık Etli Dolma

Dolma tariflerine bu lezzet bombasıyla başlayalım istedik. Tenceremizin içinde yok yok. Harika bir kıymalı dolma içi hazırladık. Her türlü sebzeyi doldurup tencerenin altına kemikli et dizdik. Kısık ateşte uzun uzun pişirdik. Lezzetini anlatmaya kelimeler yetmez.

Karışık Etli Dolma

2. Soğan Dolması

Soğan sevmeyene soğan sevdiren dolma tarifimizle karşınızdayız. Etli dolma içiyle haşladığımız soğan yapraklarını dolduruyoruz. Hazırladığımız sarımsaklı yoğurtla servis ediyoruz. parmaklarınızı yemeniz garanti. Dİkkat! :)

Soğan Dolması

3. Bulgurlu Pazı Sarması

Sarma Türk mutfağının göz bebeği bir yemek. Asma yaprağından, kiraz yaprağına, pazıdan kara lahanaya birçok yapraksı bitkinin sarması yapılabilmektedir. Biz pazı sarması hazırladık. İç harcını bulgurla yaptık. Nar taneleriyle lezzetlendirdik.

Bulgurlu Pazı Sarması

4. Saray Usulü Biber Dolması

Saraydan çıkma bir tarifle karşınızdayız. İstanbul mutfağının en önemli tarifi. Saraylara layık biber dolması tarifi. İç harcında bulunan soğanın fazla oluşu sizi şaşırtmasın. Baharatları eksiksiz katın. Sultanların bayıldığı, lezzeti muazzam bu dolma tarifini siz de çok seveceksiniz.

Saray Usulü Biber Dolması

5. Kabak Çiçeği Dolması

Daha çok Ege ve Akdeniz bölgesinde yapılan kabak çiçeklerinin sabaha karşı toplanıp açık vaziyetteyken doldurulmasıyla elde edilen kabak çiçeği dolması çok özel bir yemektir. Pişme süresi, iç harcı, doldurulma şeklindeki incalikleri yazdık.

Kabak Çiçeği Dolması

6. Enginarlı Yaprak Sarma

Enginarlı hazırladığımız dolma harcını yapraklara sardık. Enginarın ekşili, pirincin lezzeti asma yaprağın aromasıyla şahane oldu.

Enginarlı Yaprak Sarma

7. Zeytinyağlı Yaprak Sarması

Klasik tariflerden biri daha zeytinyağlı yaprsk sarması. Seveni, müdavimi çok. Bolu'lu olduğumuzdan bizim evin demirbaşı her hafta 1-2 kez pişer. Bu sebeple bizim tarifimizi mutlaka deneyin.

Zeytinyağlı Yaprak Sarması

8. Lahana Sarması

Lahananın en lezzetli hali. Yapımı biraz zahmetli olsa da seveni çok. Biz de size lahana dolmasının yapımının püf noktalarından söz ettik, lezzet sırları verdik.

Lahana Sarması

9. Katıklı Dolma

Doğu Anadolu bölgesine ait enfes bir yöresel dolma. Katıklı dolma mutlaka yoğurt ile servis edilmeli.

Katıklı Dolma

10. Etli Kereviz Dolması

Kereviz mevsiminde hazırladığımız kereviz dolması çok lezzetli oluyor. Eti pişirip, oyduğumuz kerevizin içini dolduruyoruz. O şekilde pişirip servis ediyoruz. Ana yemek ya da ara sıcak olarak çok beğeni topluyor.

Etli Kereviz Dolması

11. Kıymalı Kabak Dolması

Dolmayı lezzetli yapan şey iç harçtır. Kabaklarımızı temizleyip içini oyuyoruz. Çok lezzetli bir iç harçla dolduruyoruz. Kısık ateşte tıngır mıngır pişiriyoruz.

Kıymalı Kabak Dolması

12. Mantar Dolması

Mantar severleri mutlu edecek bir ara sıcak, eşlikçi tarifiyle karşınızdayız. Yapımı kolay bu tarif özellikle et yemekleri yanına çok yakışıyor.

Mantar Dolması

13. Fırında Biber Dolması

Biber dolması fırında pişerken mutfağa yayılan kokuyu duydunuz mu? Öyle lezzetli ve iştah açıcı bir koku yayıyor ki, mutfağa giren herkes yemeğe oturmak için sabırsızlanıyor.

Fırında Biber Dolması

14. Kalamar Dolması

Peynirli bir harç hazırlayıp temizlenmiş kalamarların içini dolduruyoruz. Fırında pişirip sıcak servis yapıyoruz. Öyle lezzetli bir dolma çeşidi ki çok beğeneceksiniz.

Kalamar Dolması

15. Kıymalı Domates Dolması

Domates mevsiminde hazırlayabileceğiniz kıymalı domates dolması tarifi tam bir görsel şölen..

Kıymalı Domates Dolması

Paylaşmak İçin:

Kategoriler: Dolma Sarma Tarifleri

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Sosya Medya Hesaplarımız: